Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ролята на психолога, когато бебето не идва

Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

При двойките с репродуктивни проблеми ролята на психолога може да бъде критично важна. Тя започва, когато медицинските изследвания сочат, че проблем няма, но и бебе няма, каза психологът от Козлодуй Галина Рупчанска. Като професионалист тя подкрепя фондация "Искам бебе" и каузата ѝ за повече деца в Северозападна България, предоставяйки психологическа помощ на младите семейства по пътя към сбъдване на мечтата им за дете. 

"Когато няма физически причини, навсякъде може да се търси причината - и в стреса, и в средата, в която живеем, и в приятелския кръг и напрежението, което те оказват, понякога в роднинския с непрестанния въпрос "Кога бебе, кога бебе?". Изключително много са факторите и до голяма степен индивидуални, още повече, че понякога са и съвкупност и те трябва да бъдат открити съвместно с психолог или терапевт." 

Най-често двойките търсят помощта на психолога за преодоляване на напрежението, което се натрупва през този труден за тях период.
 
"В голяма степен това е напрежението, което неминуемо дава своя дан при една такава ситуация, като източниците могат да бъдат много и разнообразни. За съжаление понякога те са вътре в нас, не се дължат на външен фактор. Много зависи какъв характер е човек, на какво се поддава и кое го управлява..."

Жените по-често търсят психологическа подкрепа, докато мъжете не са склонни да говорят за проблема и са по-затворени, обясни още психологът. 

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50