Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скачоковата къща- една от някога "живите" къщи на Враца

Снимки преди и сега: ДА Враца и Александър Маринов
Снимка: Колаж: Радио ВИДИН



Днес в рубриката "Памет нашенска" ще ви разкажем за една от величествените къщи във Враца, която за съжаление, както много други, тъне в разруха. Сградата е паметник от местно значение, в годините назад е имала много приложения, но непромененото до днес в нея е това, че носи със себе си аристократично величество.

За много врачани, къщата е позната като Скачоковата къща. Тя е един пример за следосвобожденска архитектура и то на доста високо ниво, обясни за Радио ВИДИН архитектът Веселин Алексиев и добави, че в началото на 20 век, днешният булевард "Христо Ботев", където се намира и тази къща, е една от основните пътни артерии в града. Освен това, тя е една от оживените улици, на която се развива много търговия, разказа още архитектът:

"Основното, което се казва, е това, че по този булевард се появяват домовете на хората, които се заселват след Освобождението...След Освобождението  градът започва бързо да се развива, идват архитекти и хората, които развиват търговия успешно след Освобождението, започват да си обособяват по протежението на бул. "Христо Ботев" своите кантори, жилища и т.н. Така се появява конкретно и Скачоковата къща."

Строежът на самата къща започва в началото на 20 век и е завършена през 1910 година. Това сочат данни от мозайка, намираща се на входа на къщата, разказа още Веселин Алексиев. По данни, потвърдени от архитект Алексиев, до 30-те години на 20 век в къщата е било ателието на шивача Никола Катърски. Той бил и един от водещите представители на еснафа, който е внасял платове от цял свят и бил един от най-търсените шивачи в града.

"Любопитна история, която научих в проучването си е, че всъщност по онова време на тези големи витрини са били излагани всички платове, които са били и внос от чужбина, били и местни, но са били изключително скъпи. Това било цялото имане на семейството на шивача и по време на бомбандировките пада бомба точно на улицата пред къщата и шрапнела от бомбата изпочупва витрината и накъсва всички платове. Това разорява семейството, защото това било и техен поминък. Дълги, дълги години са се мъчили да преодолеят тази ситуация."

Не бива да се губят старите сгради в България, каза още архитектът и добави:

"Това е част от нашата идентичност, ако щете и като българи. Ако ние премахнем тези сгради и те малко по малко изчезнат, то ние ще бъдем като предградието на който и да е град, където и да е по света. Тези сгради са изграждани от наши дядовци, прадядовци, наши предци и техния дух витае в тях. В крайна сметка те ни дефинират до голяма степен... Самата Скачокова къща е продукт на една индустриална революция, но следващите етапи от подобна индустриални революции вървят малко към загуба на духа."

Въпреки забравата на времето, сградата на Скачоковата къща има своето културно значение за Враца и за историята ни като българи. Забравата около нея успя да заснеме и фотографът Александър Маринов, който е родом от града под Околчица, но живее в София. За Радио Видин фотографът сподели защо се спря именно на Скачоковата къща: 

"Когато се прибирам, задължително намирам време за неща, които си заслужават да бъдат заснети, тъй като в града има доста какво да се види- както архитектурно, така и природно. Често обръщам специално внимание на стари сгради, защото те показват различни периоди от развитието на града и по мое мнение са много по-красиви от новите сгради, които в днешно време се строят. Определено може да се каже, че старите сгради имат характер и такъв е и случаят със Скачоковата къща. Аз отдавна следя какво се случва с тази сграда, дори си спомням, когато бях малък, винаги съм минавал покрай тази сграда и винаги ми е правила впечатление, колко по-различна е от всичко заобикалящо и затова реших точно натам да насоча обектива си. Сериозно ме интересува какво се случва с тази къща или по-скоро какво не се случва. Тази исторически значима сграда в момента тъне в разруха и явно изглежда, че няма интерес да бъде възстановена към първоначалния й вид, което е доста жалко... Жалко, че състоянието на тази къща е такова, каквото е, защото определено е една от най-красивите и емблематични сгради във Враца."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Димитрова: Естествените материи, цветове и свободните кройки са подходящи това лято

С настъпването на летния сезон няма как да не поговорим за модните тенденции. Всяка година те ни предлагат свежи и ярки решения, които да отразят топлината и веселото настроение на този период от годината.  Летните цветове през тази година са вдъхновени от природата и ярките нюанси, които създават усещане за лекота и жизнерадост. Сред..

публикувано на 15.07.24 в 17:00

Червен индекс за пожари, расте рискът за възникването им

Трети ден за цялата страна е обявен оранжев код за високи температури , които на места се очаква да надхвърлят 40 градуса. За утре остава в сила същото предупреждение. Високите температури и засушаването увеличават риска и всяко невнимание може да доведе до запалване, което да застраши живота и здравето на хората, както и да нанесе сериозни щети на..

публикувано на 15.07.24 в 16:55

Двойки с репродуктивни проблеми могат да кандидатстват за финансова помощ от Община Видин

Община Видин започва от днес, 15 юли, втория прием на заявления за финансово подпомагане на изследвания и процедури при лечението на двойки с репродуктивни проблеми . 20 000 лева са предвидени тази година за подпомагане на 10 двойки, каза заместник-кметът Борислава Борисова :  "С първия прием от началото на годината Общината финансира 8..

публикувано на 15.07.24 в 16:32

Магическите аудио приказки - новата колекционерска лудост

Днес ще ви разкажем за една нова мода сред родителите на малки деца. Става въпрос за Магическите аудио приказки. За хората, които за пръв път чуват за тях, накратко - това са книжка и фигура на приказен Дисни герой. Приказката може да се чете, но понеже живеем в ерата на новите технологии и дигитализация, фигурката може да бъде сложена върху..

публикувано на 15.07.24 в 14:30

Започна записването на приетите в 8-и клас ученици

Записването в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин започна тази сутрин в 8:00 часа и се извършва в сградата на училището. Ръководен екип съдейства на децата и техните родители за бързото и безпроблемно попълване на документите.  В рамките на работния ден ще бъдат записани само учениците, класирали се на първия етап..

публикувано на 15.07.24 в 14:00

Художничка подрежда дебютна изложба във Видин

Нова самостоятелна изложба представя в Художествена галерия "Никола Петров" във Видин уредникът там Катерина Дюлгерова . Експозицията е наречена "Пречистване" . Основен мотив в творбите на художничката е водата, като една от стихиите и първичен елемент, която носи памет, и е свързвана с чудодейства, смисли и метафори.  Катерина..

публикувано на 15.07.24 в 12:00

В „Музикална зона“ слушаме песни за летни коктейли и други разхладителни напитки

   В разгара на лято‘ 2024 сме, жегите се стовариха отгоре ни ;) Не, че се оплакваме, но би било добре да има малко повечe прохлада … А кои са първите неща, за които се сещаме, като чуем "лято"? Може би море, плаж, бански, диня, мента, цаца (и бира, може би?), морски дарове, дълги дни, весели нощи и задължителните към тях летни коктейли!..

публикувано на 15.07.24 в 09:00