Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Неделник" от 28 януари 2024 година

36
Снимка: Красимир Каменов

"Има красота във всеки ден. Просто трябва да научим да я видим." Това е ли е истината или е тук някъде? Не знам, но знам, че "Неделник"-а е на сайта и може да го длушате ако сте пропуснали веселбата.

Та какво съм ви приготвил в този брой 490-ти.

С Антон Оруш, който е най - големия колекционер и изследовател на българската техника, поддържа най-голямата колекция в тази област (над 400 апарата) и е създател на Sandacite.BG - сайт за история на българската техника ще си говорим за две неща:
- За първите български телевизионни игри - първата от тях е Турнир, прототип на последвалите я Гейм и Гейм 2 - които са предназначени за включване към телевизора София 21 от 1977 г.
- С него разговаряме и за първият „монтански“ автомобил с витло. Всичко тръгва от една фотография направена в Михайловград, дн. Монтана, на 1 май 1952 г. Конструкторите на колата са двама – Симеон Алексиев и Славчо Царски, които имат драматично съдба. Една прелюбопитна история, наистина!


На 23 януари отбелязахме Световния ден на почерка и на ръкописа. Предлагам ви среща със самоукия майстор калиграф Красимир Босолов от Враца. При него всичко започва случайно, но определя българските букви, като много красиви.


В читалище Напердък в село Търнава получиха дарение за Читалищният етнографски музей. Повече за даренията разказва секретаря на Народно читалище"Напредък-1898" в голямото белослатинско село, Татяна Мариновска.


Като гост в ефира на предаването "Terra Култура" по програма Христо Ботев участие взе Анюта Каменова-Борин, дългогодишен директор на Историческия музей в Монтана и на музея в Чипровци, краевед и автор на книги. Тя разказа за своята изследователска работа и за живописните културни особености на Чипровци.


Читалище Светлина във село Неговановци започна инициатива за събиране на стари снимки, документи, битови вещи и инструменти свързани с историята на селото. За интересната инициатива разказва Мариана Димитрова секретар на читалище "Светлина-1928" в селото.


Преиздадоха книгата „Далечните бродове" на Иван Давидков. Книгата „Далечните бродове" излиза от печат през 1967 година. Писателят Иван Давидков, от село Живовци, я написва за 4 месеца. Повод за това му дава заличаването на Живовци от картата на света, заради строежът на язовир „Огоста". Давидков не може да се примири с този факт и в книгата описва спомени от бедното си детството в родното си село. Със сина на писателя Борислав Давидков разговаря Любо Андреев.


Цветан Дочев – Дедо Скръц ни е приготвил Нахутена яхния с маслинки и Сланинка с кожа печена на жар.

Приятно слушане.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47