Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 28 януари 2024 година

36
Снимка: Красимир Каменов

"Има красота във всеки ден. Просто трябва да научим да я видим." Това е ли е истината или е тук някъде? Не знам, но знам, че "Неделник"-а е на сайта и може да го длушате ако сте пропуснали веселбата.

Та какво съм ви приготвил в този брой 490-ти.

С Антон Оруш, който е най - големия колекционер и изследовател на българската техника, поддържа най-голямата колекция в тази област (над 400 апарата) и е създател на Sandacite.BG - сайт за история на българската техника ще си говорим за две неща:
- За първите български телевизионни игри - първата от тях е Турнир, прототип на последвалите я Гейм и Гейм 2 - които са предназначени за включване към телевизора София 21 от 1977 г.
- С него разговаряме и за първият „монтански“ автомобил с витло. Всичко тръгва от една фотография направена в Михайловград, дн. Монтана, на 1 май 1952 г. Конструкторите на колата са двама – Симеон Алексиев и Славчо Царски, които имат драматично съдба. Една прелюбопитна история, наистина!


На 23 януари отбелязахме Световния ден на почерка и на ръкописа. Предлагам ви среща със самоукия майстор калиграф Красимир Босолов от Враца. При него всичко започва случайно, но определя българските букви, като много красиви.


В читалище Напердък в село Търнава получиха дарение за Читалищният етнографски музей. Повече за даренията разказва секретаря на Народно читалище"Напредък-1898" в голямото белослатинско село, Татяна Мариновска.


Като гост в ефира на предаването "Terra Култура" по програма Христо Ботев участие взе Анюта Каменова-Борин, дългогодишен директор на Историческия музей в Монтана и на музея в Чипровци, краевед и автор на книги. Тя разказа за своята изследователска работа и за живописните културни особености на Чипровци.


Читалище Светлина във село Неговановци започна инициатива за събиране на стари снимки, документи, битови вещи и инструменти свързани с историята на селото. За интересната инициатива разказва Мариана Димитрова секретар на читалище "Светлина-1928" в селото.


Преиздадоха книгата „Далечните бродове" на Иван Давидков. Книгата „Далечните бродове" излиза от печат през 1967 година. Писателят Иван Давидков, от село Живовци, я написва за 4 месеца. Повод за това му дава заличаването на Живовци от картата на света, заради строежът на язовир „Огоста". Давидков не може да се примири с този факт и в книгата описва спомени от бедното си детството в родното си село. Със сина на писателя Борислав Давидков разговаря Любо Андреев.


Цветан Дочев – Дедо Скръц ни е приготвил Нахутена яхния с маслинки и Сланинка с кожа печена на жар.

Приятно слушане.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00