Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Неделник" от 28 януари 2024 година

36
Снимка: Красимир Каменов

"Има красота във всеки ден. Просто трябва да научим да я видим." Това е ли е истината или е тук някъде? Не знам, но знам, че "Неделник"-а е на сайта и може да го длушате ако сте пропуснали веселбата.

Та какво съм ви приготвил в този брой 490-ти.

С Антон Оруш, който е най - големия колекционер и изследовател на българската техника, поддържа най-голямата колекция в тази област (над 400 апарата) и е създател на Sandacite.BG - сайт за история на българската техника ще си говорим за две неща:
- За първите български телевизионни игри - първата от тях е Турнир, прототип на последвалите я Гейм и Гейм 2 - които са предназначени за включване към телевизора София 21 от 1977 г.
- С него разговаряме и за първият „монтански“ автомобил с витло. Всичко тръгва от една фотография направена в Михайловград, дн. Монтана, на 1 май 1952 г. Конструкторите на колата са двама – Симеон Алексиев и Славчо Царски, които имат драматично съдба. Една прелюбопитна история, наистина!


На 23 януари отбелязахме Световния ден на почерка и на ръкописа. Предлагам ви среща със самоукия майстор калиграф Красимир Босолов от Враца. При него всичко започва случайно, но определя българските букви, като много красиви.


В читалище Напердък в село Търнава получиха дарение за Читалищният етнографски музей. Повече за даренията разказва секретаря на Народно читалище"Напредък-1898" в голямото белослатинско село, Татяна Мариновска.


Като гост в ефира на предаването "Terra Култура" по програма Христо Ботев участие взе Анюта Каменова-Борин, дългогодишен директор на Историческия музей в Монтана и на музея в Чипровци, краевед и автор на книги. Тя разказа за своята изследователска работа и за живописните културни особености на Чипровци.


Читалище Светлина във село Неговановци започна инициатива за събиране на стари снимки, документи, битови вещи и инструменти свързани с историята на селото. За интересната инициатива разказва Мариана Димитрова секретар на читалище "Светлина-1928" в селото.


Преиздадоха книгата „Далечните бродове" на Иван Давидков. Книгата „Далечните бродове" излиза от печат през 1967 година. Писателят Иван Давидков, от село Живовци, я написва за 4 месеца. Повод за това му дава заличаването на Живовци от картата на света, заради строежът на язовир „Огоста". Давидков не може да се примири с този факт и в книгата описва спомени от бедното си детството в родното си село. Със сина на писателя Борислав Давидков разговаря Любо Андреев.


Цветан Дочев – Дедо Скръц ни е приготвил Нахутена яхния с маслинки и Сланинка с кожа печена на жар.

Приятно слушане.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10