Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде е сега космонавтиката и какво е мястото на България на космическата карта?

12 април - Международния ден на първия полет на човек в Космоса

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН

На 12 април отбелязваме Международния ден на първия полет на човек в Космоса - Юрий Гагарин. Неговият полет се случва през 1961 година. Къде е сега космонавтиката и къде е България на космическата карта? Отговор на този въпрос търсим от д-р Светослав Александров, създател на сайта Космос.бг.

"Напоследък се забелязва сериозна активност, каквато не е виждана от епохата на космическата надпревара от 60-те и 70-те години. Даже е по-голяма тази активност, защото участват повече държави и повече частни фирми. Най-активен в това отношение е Илон Мъск. Има засилен интерес и към изучаване на Луната. Най-вече кацанията, които осъществиха САЩ, Индия и Япония. Следващия месец пък китайците ще вземат за първи път проби от обратната страна на Луната. Активността се засилва с огромни темпове... Българите смятат, че след двамата космонавти, които сме имали по време на социализма, едва ли не космонавтиката е приключила. Това не е така. Изучаването на Космоса не е само изпращане на космонавти в орбита. Например днес в орбита около Марс продължава да работи прибор, построен от Института по космически изследвания... Леко-полека в България се учредява и частен космически сектор. Една особено активна компания в България наскоро отбеляза, че през тази година ще започне да произвежда по 10 изкуствени спътника на месец... Всички обаче сигурно чакат да разберат кога ще има нов български космонавт. Смятам, че така възможност има, защото има достатъчно заможни българи, които могат да си го позволят... Ако човек няма възможност да си плати билета, то има фондации, които финансират такива мисии и това е още една възможност. Въпрос на време е...", обясни д-р Светослав Александров.

Освен че днес отбелязваме 63 години от полета на първия човек в Космоса, преди два дни отбелязахме и 45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов, а вчера и 60 години от първия презокеански полет на българската авиация. 

Първият презокеански полет на Българската гражданска авиация е изпълнен на 11 април 1964 г. с нововъведения в България въздушен лайнер "Ил-18". Полетът от София до Лима, Перу, е осъществен от екипаж в състав Иван Иванов - главен пилот, Андрей Иванов - командир на самолета, Йордан Песаров - пилот, Павел Игнатов - борден инженер, Серафим Колчев - борден радиотелеграфист, Тома Тодоров - щурман, Господин Господинов - щурман, Мария Иванова и Славка Григорова - стюардеси, Петър Петров - наземен инженер по двигатели.

Дължината на полета е 16 123 км. Поради тежестта на презокеанския полет, съветските авиоконструктори не дават съгласието си за неговото изпълнение. Ръководството на българската авиация поема риска. След излитането си от София самолетът каца в Париж, за да вземе френски пътници, след което се отправя за Лима. Поради ограничения от производителите, се налагат междинни кацания в Казабланка (Мароко), Дакар (Сенегал), Ресифе (Бразилия), Асунсион (Парагвай).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Млади художници подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" в Монтана

Нова благотворителна акция стартираха младите художници от студиото по изобразително изкуство "Рени арт" в Монтана . Учениците на Таня Василева подредиха свои творби, за да подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" - 4-годишно момиче , което два пъти седмично пътува за лечение. Произведенията им са експонирани в зала "Кутловица", където снощи..

публикувано на 11.12.24 в 16:03
Бояна Минковска /вляво/, Теа Абрашева и Иоана Христова.

Сцената на видинския куклен театър се превръща в "Коледна градина"

Премиерният спектакъл на Държавен куклен театър-Видин "Коледна градина" ще пренесе публиката на един северен британски остров и ще им разкаже една история за мечтите и приятелството. Автор, сценограф и режисьор е Бояна Минковска. Нейните герои - няколко симпатични животинчета, оживяват с помощта на Теа Абрашева , която освен актриса е и..

публикувано на 11.12.24 в 14:30

Планински водач: Все повече хора се качват в планината

На 11 декември отбелязваме Международния ден на планината . Отбелязва се от 2003 г. с резолюция на Общото събрание на ООН, за да се популяризира значението на планината за живота на хората, на устойчивото развитие на планинските райони и за подкрепа за планинските народи.  Планината е нещо уникално. Тя ни дарява с чист въздух, пречиства..

публикувано на 11.12.24 в 12:55
Колетка Павлова, поетеса

Колетка Павлова представя стихосбирката "Когато мечтите ми свършат" във Видин

Колетка Павлова празнува 65-годишнина с премиера на нова поетична книга. "Когато мечтите ми свършат" съдържа около 100 стихотворения, вдъхновени от природата, любовта, приятелите, празниците. Това е втората стихосбирка на поетесата и учител с дългогодишен стаж. Излиза близо 15 години след първата - "Неведоми пътища".  "Заглавието е лека..

публикувано на 11.12.24 в 12:30

Музикална магия край Дунав: Симфониета-Видин с празничен гала концерт

Тази вечер във Видин ще се състои празничният гала концерт "По вълните на синия Дунав" , организиран от Симфониета-Видин. Музикалното събитие ще предложи на публиката богата програма от класически произведения , вдъхновени от красотата на Дунав и зимния празничен дух, каза за Радио ВИДИН един от най-талантливите български певци и режисьори в..

публикувано на 11.12.24 в 10:55

Как работят клубовете по интереси в ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин

Представителни изяви на клубовете по интереси се проведоха в ПГТ "Михалаки Георгиев " във Видин. Във вътрешноучилищните състезания се включиха няколко клуба по интереси - "Млад сервитьор-сомелиер",  "Млад барман", "Млад готвач".  Шестима са учениците, които се надпреварват в приготвянето на салати. Те са членове на клуб "Млад готвач"...

публикувано на 10.12.24 в 16:30

Сдружение събира дарения за център за лечение на зависимости във Видин

Сдружение „ЕРА“ обявява благотворителна кампания в помощ и подкрепа на Православен център за лечение на зависимости в областния град.  Дарението ще включва основни хранителни продукти (олио, брашно, захар, ориз, спагети, месо и други, както и хигиенни материали - тоалетна хартия, паста и четки за зъби, препарати за чинии, салфетки, без..

публикувано на 10.12.24 в 14:00