Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

17
Снимка: радио Видин


Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка. 

В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се цветни метали, работили са миньори, които са идвали от всички близки села наоколо. 

Днес 550 са жителите, които живеят постоянно в селото. 

В селото работят детската градина, училището, здравната служба, социалният патронаж, пощенският клон, където хората получават пенсиите си и се абонират за списания и вестници. Има и 4 пенсионерски клуба.

В центъра все още стои голяма сграда на предприятие "Редки метали", както и няколко недовършени блока, предназначени за общежития за миньорите. Освен миньорството, тук активно са работили АПК, шивашки цехове, работа е имало за всички. Днес след закриването на миньорския отрасъл и другите предприятия, няма работа, няма млади семейства и деца. Демографският срив е засегнал и село Смоляновци. 



Пламен Лилчов от 2013 година е кмет на село Смоляновци, това е третият му мандат. Издигнат е от коалицията ГЕРБ -СДС, а на последните излбори нямал опонент. Казва, че хората го познават и гласуват за него, защото работи за добруването на жителите. В селото има хора, които се занимават с животновъдство, но то е доста слабо развито, в сравнение с миналото, разказва кметът :


"В селото имаме всичко, имаме и черква, която е много хубава и ремонтирана, имаме и поща и направихме чакалнята за старите хора... Направихме ремонт на здравната служба, имаме лекар- д-р Юлиян Александров е част от нас, сградата на социалния патронаж е ремонтирана, Тук имаше много предприятия, бяхме филиал към Бухово, имахме администрация и миньори имаме и общежитие за миньори... Тук се добиваше уран, имаше шивашки цехове, работа за всички... Младите хора работят в големите градове, иначе тук има хора, които се занимават с животновъдство... Училището ни е защитено, има около 30 деца, в детската градина ходят 15 дечица... "



В социалната кухня работят три жени и разкарват храна в 8 села. Работи се по програмата  "Личен асистент". Има 25 социални работници, които обслужват 100  потребители. 

Спортът тук е на особена почит. Доскоро селото е имало свой футболен отбор, но поради липсата на млади играчи, през 2016 година преустановява дейността му. 

В Смоляновци очакват да стартира проект за подмяна на тръбите за ВиК, които са стари и опасни за здравето на хората. 

Въпреки че населението застарява, културните дейности не спират, селото има и свой фолклорен фестивал, създаден през 2016 година-  "Ехо от Стовци"- организира се около Богородица. На 24 май ще отбележат празника на читалището. Културните и фолклорни традиции и обичаи се пазят и предават на бъдещите поколения от читалищните работници и от самодейците. Читалището развива има богата дейност. Предстои участие в Пещера, на международен фолклорен фестивал, в Несебър и Слънчев бряг, участват и на местни фестивали, казва Ирена Василева, секретар на читалището.

Хората от Смоляновци са доволни от живота на село: 

"Най -хубавото село, живее се прекрасно... Хората работят по Монтана... Все още живеем, имаме лекар всеки ден, аптечно обслужване, читалището ни е едно от най-добрите..."

Повече - в звуковия файл.
Снимки: Генади Цоков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00