Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

Снимка: БНР



В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата, воден от книжните инфлуенсъри, които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се превръщат в платформа за обмяна на литературни препоръки, обсъждания на книги и виртуални книжни клубове, където различни хора на различни възрасти намират общ език. Книжните инфлуенсъри играят ключова роля в този процес, като предлагат разнообразие от заглавия - от класически произведения до най-новите бестселъри. 

Това прави и Симона Панова от Видин. Тя е автор на книгите "Змей Закрилник" и "Змей Побратим", освен това е и книжен инфлуенсър. Каква е дейността ѝ в една от най-популярните мрежи в интернет ни разказа самата тя:

"За мен е хоби, не работа. Това не е нещо, което да ми носи финансови облаги. Това е нещо, което правя, защото ми харесва, защото обичам да чета и защото харесвам обществото, което се сформира около тези хора, които пишат такива ревюта... Първоначално започнах да го правя, защото много обичам да чета всякакви книги и в един момент те се натрупват и човек започва да забравя кое къде е прочел, кое къде е било, какво точно му е харесало. Започнах да си попълвам нещо като читателски дневник, на хартия, на тетрадка, която сега даже не знам къде е. Установих, че това е доста безполезно в един момент и че би било по-хубаво, ако можех в един момент да споделя тези мнения с други хора, които също са чели тези книги или които се интересуват от тези книги... Мисля, че е една идея по-полезно, ако е онлайн, а не в тетрадката, която вече съм загубила."
Симона Панова
Чрез своите ревюта, препоръки и лични истории книжните инфлуенсъри не само популяризират четенето, но и насърчават диалога между различните възрастови групи. Демонстрират, че литературата може да бъде едновременно лична и социална дейност, като предлагат нови перспективи и възможности за откриване на книги. Това е полезно, но в никакъв случай не изключва библиотеките, които са част от нашата култура и ценности, коментира още писателката Симона Панова:

"Не, не мисля, че го изключва. Всъщност няколко от приятелките ми, които са инфлуенсъри, както ги нарекохме, те са и библиотекари. Има и много такива хора, които в ежедневието си са библиотекари, но онлайн пишат ревюта, като всички нас. Това е и начин да достигнат до по-млада аудитория, защото като цяло, в социалните мрежи намираме по-млади читатели и това е хубав начин да достигнем точно тях."

В тази нова ера на четенето, книжните инфлуенсъри обединяват читателите около общата страст към книгите, създавайки една глобална общност, в която всеки може да открие нещо за себе си. 

Книжните инфлуенсъри може спокойно да се нарекат "модерни посланици на книгите". Те успяват да привлекат вниманието на новото поколение, като споделят своите литературни преживявания и препоръки чрез платформи като Instagram, YouTube и TikTok. В този контекст, книжните клубове и виртуалните дискусии стават предпочитани начини за обмен на мнения и откриване на нови заглавия. Така четенето вече не става самотно занимание, а социално изживяване, което обединява хора от различни краища на света. 

Валентина Вълчева, която е част от екипа на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" - Видин е не само книжен човек, но и писател и блогър. Сблъсква се с книжните инфлуенсъри, с хора, повлияни от такива и разказва, че те неминуемо са част от бъдещето ни:

"Имам случаи на хора, които ми споделят, че са започнали да четат и то на възраст 20-30 години, само защото са попаднали на някое завладяващо книжно ревю, на някое видео, което представя дадена книга. Или пък са започнали да следват някой книжен инфлуенсър, който чете техния тип литература, защото и сред тях има течения, има моди. Има книжни инфлуенсъри, които се занимават само с ревюта на фентъзи например, с конкретни жанрове. Те са много популярни в момента и мисля, че това е само началото на едно течение, което тепърва ще набира мощност и сила."
Валентина Вълчева
Независимо дали сте млад или възрастен, опитен читател или новак, този ренесанс в четенето, наречен "книжен инфлуенсър", сам по себе си е едно литературно приключение. Тези хора играят ключова роля в тази промяна, вдъхновявайки хиляди читатели да открият магията на литературата и да се включат в активния читателски живот. Това важи както за дългогодишните любители на книгите,така и за тепърва откриващите радостта от четенето, коментира Валентина Вълчева и обясни, че макар и книжните инфлуенсъри да са следвани от различни хора на различни възрасти, повечето от тях са млади:

"По-скоро си мисля, че тези хора, по-възрастните, имат регистрации и ги следят, но пък не са хората, които ще направят такова видео... Те по-скоро използват платформите, за да си направят списък за четене, с който после идват при нас в библиотеките."

Вярваме или не, книжните инфлуенсъри не са кой знае колко известни във Видин - поне това показа анкетата на Радио ВИДИН. По подразбиране се насочихме основно към по-младите жители на града:

"Не, не сме чували... Не съм напълно сигурна, но според мен това е инфлуенсър, който качва в интернет какви книги чете всеки ден, докъде е стигнал в четенето на книги... Не следвам такива хора, но бих последвала... Не знам какво е... Срещал съм такива, интересни са. Хубаво е, че се популяризира четенето... Нямам представа. Имам профили, но не съм засичал никой... Не съм чувала..."

Макар и сравнително трудно, новата вълна книжни инфлуенсъри продължава да се увеличава и да прави книгите модерни. Не е изключено, дори е напълно възможно тъжните статистики за четене у нас да стават все по-весели, именно благодарение на тази топла общност на любители на добрите истории. 


*Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Остава ли предпочитан ИT секторът у нас?

Българският ИT сектор продължава да расте и няма изгледи това да се промени. Ръстът в индустрията е факт и той ще се запази през следващите години. Това е напълно нормално, предвид факта, че светът ще става все по-дигитален и в ежедневието си ще ползваме все повече и повече дигитални продукти и услуги. До 2025 г. новонаетите специалисти..

публикувано на 07.08.24 в 10:45

Ще има ли нормални пътища в Северозапада?

"Едва ли има по-отвратителен и неподдържан път в Европа от Е79 между Враца и Видин. Това не е път, а мъчение. Държавата е тотално абдикирала." Това написа в социалните мрежи Диана Русинова , председател на Европейския център за транспортни политики.  "Никога през живота си не бях пътувала с тежкотоварен автомобил с полуремарке. Така се случи,..

публикувано на 06.08.24 в 12:18

Тома Ушев: Политиката ни е цирково шоу, а трябва да бъде арена на идеите

Гражданите одобряват предсрочните избори през есента според последните социологически проучвания.  Продължилите през уикенда преговори за съставяне на експертен кабинет, водени от мандатоносителя "Има такъв народ", завършиха с неуспех.  Какъв ще бъде следващият парламент?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все..

публикувано на 05.08.24 в 10:00

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50