Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

Снимка: БНР



В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата, воден от книжните инфлуенсъри, които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се превръщат в платформа за обмяна на литературни препоръки, обсъждания на книги и виртуални книжни клубове, където различни хора на различни възрасти намират общ език. Книжните инфлуенсъри играят ключова роля в този процес, като предлагат разнообразие от заглавия - от класически произведения до най-новите бестселъри. 

Това прави и Симона Панова от Видин. Тя е автор на книгите "Змей Закрилник" и "Змей Побратим", освен това е и книжен инфлуенсър. Каква е дейността ѝ в една от най-популярните мрежи в интернет ни разказа самата тя:

"За мен е хоби, не работа. Това не е нещо, което да ми носи финансови облаги. Това е нещо, което правя, защото ми харесва, защото обичам да чета и защото харесвам обществото, което се сформира около тези хора, които пишат такива ревюта... Първоначално започнах да го правя, защото много обичам да чета всякакви книги и в един момент те се натрупват и човек започва да забравя кое къде е прочел, кое къде е било, какво точно му е харесало. Започнах да си попълвам нещо като читателски дневник, на хартия, на тетрадка, която сега даже не знам къде е. Установих, че това е доста безполезно в един момент и че би било по-хубаво, ако можех в един момент да споделя тези мнения с други хора, които също са чели тези книги или които се интересуват от тези книги... Мисля, че е една идея по-полезно, ако е онлайн, а не в тетрадката, която вече съм загубила."
Симона Панова
Чрез своите ревюта, препоръки и лични истории книжните инфлуенсъри не само популяризират четенето, но и насърчават диалога между различните възрастови групи. Демонстрират, че литературата може да бъде едновременно лична и социална дейност, като предлагат нови перспективи и възможности за откриване на книги. Това е полезно, но в никакъв случай не изключва библиотеките, които са част от нашата култура и ценности, коментира още писателката Симона Панова:

"Не, не мисля, че го изключва. Всъщност няколко от приятелките ми, които са инфлуенсъри, както ги нарекохме, те са и библиотекари. Има и много такива хора, които в ежедневието си са библиотекари, но онлайн пишат ревюта, като всички нас. Това е и начин да достигнат до по-млада аудитория, защото като цяло, в социалните мрежи намираме по-млади читатели и това е хубав начин да достигнем точно тях."

В тази нова ера на четенето, книжните инфлуенсъри обединяват читателите около общата страст към книгите, създавайки една глобална общност, в която всеки може да открие нещо за себе си. 

Книжните инфлуенсъри може спокойно да се нарекат "модерни посланици на книгите". Те успяват да привлекат вниманието на новото поколение, като споделят своите литературни преживявания и препоръки чрез платформи като Instagram, YouTube и TikTok. В този контекст, книжните клубове и виртуалните дискусии стават предпочитани начини за обмен на мнения и откриване на нови заглавия. Така четенето вече не става самотно занимание, а социално изживяване, което обединява хора от различни краища на света. 

Валентина Вълчева, която е част от екипа на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" - Видин е не само книжен човек, но и писател и блогър. Сблъсква се с книжните инфлуенсъри, с хора, повлияни от такива и разказва, че те неминуемо са част от бъдещето ни:

"Имам случаи на хора, които ми споделят, че са започнали да четат и то на възраст 20-30 години, само защото са попаднали на някое завладяващо книжно ревю, на някое видео, което представя дадена книга. Или пък са започнали да следват някой книжен инфлуенсър, който чете техния тип литература, защото и сред тях има течения, има моди. Има книжни инфлуенсъри, които се занимават само с ревюта на фентъзи например, с конкретни жанрове. Те са много популярни в момента и мисля, че това е само началото на едно течение, което тепърва ще набира мощност и сила."
Валентина Вълчева
Независимо дали сте млад или възрастен, опитен читател или новак, този ренесанс в четенето, наречен "книжен инфлуенсър", сам по себе си е едно литературно приключение. Тези хора играят ключова роля в тази промяна, вдъхновявайки хиляди читатели да открият магията на литературата и да се включат в активния читателски живот. Това важи както за дългогодишните любители на книгите,така и за тепърва откриващите радостта от четенето, коментира Валентина Вълчева и обясни, че макар и книжните инфлуенсъри да са следвани от различни хора на различни възрасти, повечето от тях са млади:

"По-скоро си мисля, че тези хора, по-възрастните, имат регистрации и ги следят, но пък не са хората, които ще направят такова видео... Те по-скоро използват платформите, за да си направят списък за четене, с който после идват при нас в библиотеките."

Вярваме или не, книжните инфлуенсъри не са кой знае колко известни във Видин - поне това показа анкетата на Радио ВИДИН. По подразбиране се насочихме основно към по-младите жители на града:

"Не, не сме чували... Не съм напълно сигурна, но според мен това е инфлуенсър, който качва в интернет какви книги чете всеки ден, докъде е стигнал в четенето на книги... Не следвам такива хора, но бих последвала... Не знам какво е... Срещал съм такива, интересни са. Хубаво е, че се популяризира четенето... Нямам представа. Имам профили, но не съм засичал никой... Не съм чувала..."

Макар и сравнително трудно, новата вълна книжни инфлуенсъри продължава да се увеличава и да прави книгите модерни. Не е изключено, дори е напълно възможно тъжните статистики за четене у нас да стават все по-весели, именно благодарение на тази топла общност на любители на добрите истории. 


*Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42