Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Любен Добрев
Снимка: Радио ВИДИН

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев:

"Последната кампания беше изключително вяла кампания. Аз не чух нито едно послание с какво да накараш хората да излязат да те подкрепят." 

От несистемните партии може да очакваме всичко или нищо.

"Ако съдим по предизборните послания на "МЕЧ", те твърдо ще бъдат опозиция, ще се опитват да играят на това, че нали вижте ги тия колко са лоши, дайте ни повече власт. "Величие" ми е трудно да го коментирам. Те бяха тотално непонятни в предишния парламент, какво ще правят в този парламент също все още е тотално непонятно."

Искаме или не искаме ще трябва да имаме правителство, без значение колко ще е стабилно и колко ще е дълго, каза още Любен Добрев.

"Между две различни идеологии, т.е. лявата и дясната. Въпреки че в България, пък и в Европа, по принцип отдавна не се говори за ляво и дясно, но ние искаме или не искаме ще наблюдаваме правителство, което хем е ляво, хем е дясно, но не и центристко. Какво имам предвид? Тук не визирам БСП. Самото ПП-ДБ реално за мен не знае каква точно формация има по отношение ляво-дясно, тъй като едната половинка горе-долу е дясна, другата е лява. Слушах изказванията и на Кирил Петко, и на Асен Василев, ами те просто си говорят като лява партия."

Вили Лилков- водачът на листата на "Синя България" за област Видин и 23 МИР- София благодари на всички, които подкрепиха "Синя България" и заяви за тези избори, че ситуацията днес е по-сложна отколкото след предишните избори. 

"Проблемът е, че тези, които влязоха и повечето от тях не са способни, не са готови да поемат отговорност за управление. В крайна сметка трябва да кажа следното- за седми път всички избиратели пропиляха своя глас, тъй като скоро стабилно управление България няма да има, а всъщност това беше задачата на тези избори - да излъчи стабилно парламентарно мнозинство, което да излъчи едно стабилно правителство, което да изкара четиригодишен мандат. В момента започват аритметиките, започват спекулациите, но това, което се вежда, че няма голяма готовност, изобщо няма готовност, освен в една-две партии да поемат отговорност за управлението на страната", коментира Вили Лилков. 

Очертава се най-фрагментираният парламент до момента. Ако данните на ЦИК при 100% обработени протоколи се окажат такива, ние ще имаме 9-партийно Народно събрание, което усложнява много задачата за съставяне на правителство. Това коментира Светлин Тачев - социолог от "Галъп интернешънъл Болкан", която е партньор на БНР в отразяването на предсрочните парламентарни избори. 

"Изненадата на тези избори за мен е избирателната активност, която е по-висока, отколкото на миналите избори и приближава тази от октомври 2022 година... Като че ли това е сигнал на българските избиратели, че партии са задължени този път да намерят начин да сформират правителство. Как ще се случи, обаче, все още трудно мога да прогнозирам, защото до момента по-ясно е с кого не може, отколкото с кого може, което усложнява много задачата, тъй като Борисов и ГЕРБ като първа политическа сила този път са задължени да направят кабинет. От друга страна започваме да смятаме с кого може", заяви Светлин Тачев.

Само две партии не стигат. Ще трябват най-малко три или поне четири партии, за да има правителство.

Ето какво отговориха на въпроса дали ще имаме редовен кабинет след изборите хора от село Арчар в община Димово:

"Не ми се верва. Те са айдуци... Трябва да има неква промена- Стига толко. У тая година колко пъти гласуваме само?! Според мене требва да има редовен кабинет... Нямам представа, но си мисля, че пак няма да имаме сигурно стабилен кабинет. Защото така се научихме, само платеният вот да бъде и така се контролира по тоя начин и затова си мисля, че пак няма да стане и напролет пак ще имаме избори. А и хората се научиха да зимат пари... Нали за това се бориме, да има. Бой требвало да има... Не, така мислим. Накъде отиват нещата скоро нема да създадат правителство... Дай Боже да имаме..." 

"Да се оправи България, да се оправи държавата. Да има работа за хората... Специално за Димово бих поискала да има повече обърнато внимание към този край...Промяна за всички, за нас, възрастните. Очакваме това, което смятам че няма и да се случи за пореден път. И бих искала да направят отново задължително за всички гласуване, за да не бъде 30 и няколко процента избираемост на някаква власт... Защо му викат северозападналия край? Защото никой не си върши работата. Дойдат, разкопат от ВиК-ато и така си го оставят разкопано. Ток гасне сека седмица по неколко часа, какво от това, тука селяни хора ще търпят... Според мен е много глупаво, детските да са 40-50 лева, това е ненормална работа... Никой не те слуша. Каквото и да питате, каквото и да искаме никой нищо не ни дава, всеки се оправя сам", заявиха жители на град Димово.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49