Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Любен Добрев
Снимка: Радио ВИДИН

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев:

"Последната кампания беше изключително вяла кампания. Аз не чух нито едно послание с какво да накараш хората да излязат да те подкрепят." 

От несистемните партии може да очакваме всичко или нищо.

"Ако съдим по предизборните послания на "МЕЧ", те твърдо ще бъдат опозиция, ще се опитват да играят на това, че нали вижте ги тия колко са лоши, дайте ни повече власт. "Величие" ми е трудно да го коментирам. Те бяха тотално непонятни в предишния парламент, какво ще правят в този парламент също все още е тотално непонятно."

Искаме или не искаме ще трябва да имаме правителство, без значение колко ще е стабилно и колко ще е дълго, каза още Любен Добрев.

"Между две различни идеологии, т.е. лявата и дясната. Въпреки че в България, пък и в Европа, по принцип отдавна не се говори за ляво и дясно, но ние искаме или не искаме ще наблюдаваме правителство, което хем е ляво, хем е дясно, но не и центристко. Какво имам предвид? Тук не визирам БСП. Самото ПП-ДБ реално за мен не знае каква точно формация има по отношение ляво-дясно, тъй като едната половинка горе-долу е дясна, другата е лява. Слушах изказванията и на Кирил Петко, и на Асен Василев, ами те просто си говорят като лява партия."

Вили Лилков- водачът на листата на "Синя България" за област Видин и 23 МИР- София благодари на всички, които подкрепиха "Синя България" и заяви за тези избори, че ситуацията днес е по-сложна отколкото след предишните избори. 

"Проблемът е, че тези, които влязоха и повечето от тях не са способни, не са готови да поемат отговорност за управление. В крайна сметка трябва да кажа следното- за седми път всички избиратели пропиляха своя глас, тъй като скоро стабилно управление България няма да има, а всъщност това беше задачата на тези избори - да излъчи стабилно парламентарно мнозинство, което да излъчи едно стабилно правителство, което да изкара четиригодишен мандат. В момента започват аритметиките, започват спекулациите, но това, което се вежда, че няма голяма готовност, изобщо няма готовност, освен в една-две партии да поемат отговорност за управлението на страната", коментира Вили Лилков. 

Очертава се най-фрагментираният парламент до момента. Ако данните на ЦИК при 100% обработени протоколи се окажат такива, ние ще имаме 9-партийно Народно събрание, което усложнява много задачата за съставяне на правителство. Това коментира Светлин Тачев - социолог от "Галъп интернешънъл Болкан", която е партньор на БНР в отразяването на предсрочните парламентарни избори. 

"Изненадата на тези избори за мен е избирателната активност, която е по-висока, отколкото на миналите избори и приближава тази от октомври 2022 година... Като че ли това е сигнал на българските избиратели, че партии са задължени този път да намерят начин да сформират правителство. Как ще се случи, обаче, все още трудно мога да прогнозирам, защото до момента по-ясно е с кого не може, отколкото с кого може, което усложнява много задачата, тъй като Борисов и ГЕРБ като първа политическа сила този път са задължени да направят кабинет. От друга страна започваме да смятаме с кого може", заяви Светлин Тачев.

Само две партии не стигат. Ще трябват най-малко три или поне четири партии, за да има правителство.

Ето какво отговориха на въпроса дали ще имаме редовен кабинет след изборите хора от село Арчар в община Димово:

"Не ми се верва. Те са айдуци... Трябва да има неква промена- Стига толко. У тая година колко пъти гласуваме само?! Според мене требва да има редовен кабинет... Нямам представа, но си мисля, че пак няма да имаме сигурно стабилен кабинет. Защото така се научихме, само платеният вот да бъде и така се контролира по тоя начин и затова си мисля, че пак няма да стане и напролет пак ще имаме избори. А и хората се научиха да зимат пари... Нали за това се бориме, да има. Бой требвало да има... Не, така мислим. Накъде отиват нещата скоро нема да създадат правителство... Дай Боже да имаме..." 

"Да се оправи България, да се оправи държавата. Да има работа за хората... Специално за Димово бих поискала да има повече обърнато внимание към този край...Промяна за всички, за нас, възрастните. Очакваме това, което смятам че няма и да се случи за пореден път. И бих искала да направят отново задължително за всички гласуване, за да не бъде 30 и няколко процента избираемост на някаква власт... Защо му викат северозападналия край? Защото никой не си върши работата. Дойдат, разкопат от ВиК-ато и така си го оставят разкопано. Ток гасне сека седмица по неколко часа, какво от това, тука селяни хора ще търпят... Според мен е много глупаво, детските да са 40-50 лева, това е ненормална работа... Никой не те слуша. Каквото и да питате, каквото и да искаме никой нищо не ни дава, всеки се оправя сам", заявиха жители на град Димово.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45