Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Стефанов за новите мощности в "Козлодуй": Начало на "Белене 2.0"

| Интервю
Снимка: архив

"Добрата новина е, че поне на този етап проектът "Белене" беше спрян миналата година веднъж завинаги. Но не толкова добрата новина е, че сега опитите да направим нещо подобно като "Белене" като схема на дългогодишен проект, в който се харчат само пари без да имаме краен резултат, са началото на едно "Белене 2.0" с тази идея". 

Това коментира пред БНР Георги Стефанов - експерт по климат, енергия и зелени политики, относно избора на изпълнител за новите мощности на АЕЦ "Козлодуй", който превърна ядрената енергетика в поредната скандална сюжетна линия на управлението. Преди дни депутатите се караха 3 часа за това кой може да строи новите мощности.
Към днешна дата на глобално и европейско ниво ядрената енергия намалява, подчерта той и добави, че това е най-скъпата енергия: 

"Няма частни проекти, винаги правителствата дават парите. Когато се направи една проста сметка, става ясно, че едни 14-15 години изграждане, а цената на киловат е двойно по-висока от другите източници на енергия или 4 пъти по-висока от най-евтините". 

В предаването "Преди всички" експертът потвърди тезата, че ядрената енергетика ни предоставя непрекъсната електрическа енергия. Но подчерта: 

"Слънцето го прави за 1/4 от годишното производство. Вятърът може би за половината. ВЕЦ-ът за 2/3 от годината. Но има вече технологично решение по това направление - т.нар. базова енергия, и това е геотермалната енергия". 

По думите му в последните 5 години има бум на развитието на тази енергия. Това се промени много с установяването на възможностите за дълбочинни сондажи, уточни Стефанов. 

"Топлината на земните недра е ресурсът. Геотермална енергия се използва от 100 години, това не е нова наука или технология. През 80-те години България е имала 3 геотермални централи. Топлина на дълбоко, в недрата, има навсякъде, въпросът е на каква дълбочина е, защото това е скъпата част на всеки такъв проект", обясни той.

Според него геотермалната енергия е много ефективна, защото тя може да произвежда електрическа енергия, топлинна енергия и охлаждане: 

"Тя е 3 в 1 като технология, изгражда се за 3 пъти по-кратко време от АЕЦ и предоставя почти същото количество енергия като процент. Това я прави двойно по-ефективна от всеки друг възобновяем източник и почти същата като ефективност като АЕЦ. Когато имаме цената - два пъти по-евтина, тук си задаваме въпроса - защо трябва да правим АЕЦ мощности. Потенциалът на България е известен и той е висок - с нашето богатство от топли води ние със сигурност имаме високи температури на малка дълбочина".

По думите му имаме много сондажи в България, където се правят стандартни замервания. 

"На тази база ние имаме такъв запис и архив. Той не е анализиран в контекста на това откъде какъв потенциал можем да извлечем. Те основно са разположени в Северна България".

Проблемът е, че в парламента този разговор не се чува, коментира Георги Стефанов. Той подлага под съмнение и времето и парите, предвидени за новите мощности в "Козлодуй". 

"Изграждането на една мощност трябва да се гледа така: колко пари ни трябват, колко пари ще спечелим и след това колко пари ще платим за обезвреждането, когато се затвори АЕЦ-а и за поддържането на ядрените отпадъци". 

На финала идват и алтернативите, категоричен бе експертът. Според него вече трябва да говорим за диверсифициране на възобновяемите енергийни източници

"Ще ни се наложи поне още 50 години да използваме ядрената енергия, но трябва ли България да го прави по един такъв начин, когато това ще ни струва най-скъпо", попита той. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Георги Стефанов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Втори ден опашки пред пунктовете за карти за градския транспорт във Варна

Втори ден се образуват опашки пред пунктовете за издаване на безплатни карти за градския транспорт за пенсионери на 65 години, деца и хора в неравностойно положение, установи репортерска проверка. Още едно гише е разкрито на пункта до СУ "Димчо Дебелянов".  Чакащите продължават да изказват възмущението си от организацията и неудобството, което създава..

публикувано на 03.01.25 в 15:57
Френският министър на правосъдието Жералд Дарманен написа в мрежата X, че следи случая

Във Франция затворник с хладно оръжие взе петима заложници

Затворник взе днес петима души за заложници в град Арл, Южна Франция, предаде АФП, като се позова на полицията и управата на затвора. Според източниците мъжът, въоръжен с хладно оръжие и известен като човек със сериозни психически проблеми, държи четирима души от медицинския персонал на затвора и един надзирател. Той "няма характеристики на терорист",..

публикувано на 03.01.25 в 15:57

Хлябът поскъпва в цяла България

Поскъпване на хляба отчитат потребителите в различни градове на страната. Търговци обясняват, че това се дължи на връщането на 20-процентната ставка на ДДС, която до сега беше нулева. Като причини се изтъкват още поскъпването на тока и водата, както и увеличението на минималната работна заплата.В търговската мрежа на Стара Загора най-малкото увеличение е..

публикувано на 03.01.25 в 15:50

Президентът: Чрез своите институции държавата трябва да гарантира условията за единството на Българската православна църква

Българската православна църква – Българска патриаршия е институционалният изразител на източноправославното изповедание в Република България с безспорен исторически принос и огромна роля за националната ни идентичност. Това е заявил държавният глава Румен Радев на среща с Негово светейшество Българския патриарх Даниил и членове на Светия Синод..

публикувано на 03.01.25 в 15:36

От другата страна на Радиото: Даниела Големинова за живота в Брюксел

"Брюксел е притегателно място за много българи - такива, на които в България по някакъв начин им е отесняло и искат да пробват своите възможности, умения и искат да научат нещо ново. Около 50 хил. българите живеят в Белгия, в Брюксел са около 15 хил.".  Това разказа в интервю за предаването "Хоризонт до обед" журналистът от БНР Даниела Големинова,..

публикувано на 03.01.25 в 15:28
Полицаи се опитват да угасят пиратки в новогодишната нощ в Берлин.

Разследват взрив в Берлин, ранил двама полицаи, полицията няма данни за умишлено нападение

Германските власти разследват какво е предизвикало взрива, който снощи рани двама полицейски служители край районен полицейски участък в столицата Берлин, но не смятат, че става дума за умишлено нападение, предаде ДПА. "Около 8:20 вечерта (9:20 българско време) стана сериозен инцидент край оградата на сградата, намираща се в район "Витенау", в..

публикувано на 03.01.25 в 15:22
Външните министри на Германия Аналена Бербок (вляво) и на Франция Жан-Ноел Баро (вдясно) в Дамаск - 3 януари 2025

Външните министри на Франция и Германия са на посещение в Сирия

Външните министри на Франция и Германия са на посещение в Сирия, за да разговарят с новите управляващи в Дамаск. Аналена Бербок и Жан-Ноел Баро са първите европейски дипломати, които посещават страната след сваляне режима на Башар Асад. Министрите на външните работи на Германия и Франция  Аналена Бербок  и Жан-Ноел Баро посетиха печално известния..

публикувано на 03.01.25 в 15:09