Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

139 години български военен флот

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В Русе и Варна отбелязват 139 години от създаването на Българския военен флот. Началото му е поставено на 12 август 1879 г. в Русе като Дунавска флотилия. Тогава българският флаг се развява над 4 параходчета и няколко други подарени от Русия плавателни съда, сражавали се успешно в Руско-турската Освободителна война от 1877-78 година. През 1897-а е създадена и Морската част с щаб във Варна. Всъщност, корените на българския военен флот са доста назад във времето. Например през IX век български кораби по Дунав и Драва участвали във войните на I Българско царство. А през XIV век деспот Добротица, владетел през 1360-1385 на Североизточна България, със своите бойни кораби е бил един от господарите на Черно море, воювал и с генуезците. Когато България е завладяна от Османската империя, нейните морски традиции се губят. Възроденият през 1879г. военен флот води успешни действия през Балканската война (1912-13) и през Първата световна война. Това е сериозен успех за една нова държава на европейската карта. Днес военноморските сили на България са високо професионален и надежден партньор в НАТО.

В рамките на честванията в Русе и Варна от 5 до12 август се провеждат изложби, концерти, военни паради и церемонии, както и посещения на гражданите в базите и бойните кораби. На тържествената церемония във Варна на 12 август първо воинско звание ще получат випускниците от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров”. Ще бъде открита и паметна плоча на моряците, участвали в спасяването на българските евреи по време на Втората световна война.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 38 хил. българи са подали електронни заявления за участие на изборите от чужбина

Над 38 хиляди са потвърдените заявления за гласуване в чужбина, подадени от сънародниците ни чрез електронната система на Централната избирателна комисия. В полунощ изтече срокът, в който българите зад граница можеха да заявят желанието си да..

публикувано на 15.05.24 в 10:55

Професионалното прегаряне се среща най-често сред хората с обществено значими професии

Физическото и психично здраве на хората, и то през целия жизнен цикъл, е   на фокус в дните от Европейската седмица на общественото здраве (EUPHW – 13-17 май). Инициативата насърчава сътрудничеството между медицинските специалисти в Европа, подчертава..

публикувано на 15.05.24 в 10:15

Български и чужди учени обсъждат българския език у нас и по света

Поредната Международна годишна конференция на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще се проведе на 15 и 16 май в София. По традиция на форума се разглеждат постиженията и тенденциите в областта на изследването на българския..

публикувано на 15.05.24 в 07:25