В СОК „Камчия“ световноизвестни учени обсъждат създаването на дигитална „библиотека“за славянскиръкописи и старопечатни книги
Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“ ще е домакин на Международна научна конференция „Писменото наследство и информационните технологии - El’Manuscript – 2014“. Форумът, който ще се проведе от 15 до 20 септември в Учебно-възпитателния център на комплекса, е организиран от Кирило-Методиевския научен център към Българската академия на науките в партньорство с Фондация „Устойчиво развитие за България“, Ижевския държавен технически университет, руското научно сдружение „Писмено наследство“ и „Диджитал Медиевалист“ – научно сдружение от Франция.
75 учени от България, Русия, Авствия, Германия, Франция, Италия, Испания, Естония, Литва, Полша и САЩ ще обсъждат създаването на съвременни средства за съхранение, описване, обработване, анализ и публикуване на ръкописни и старопечатни паметници, както и на исторически извори. Те ще коментират въпросите, свързани с подготовката и използването на електронните ресурси в хуманитаристиката, в културата и образованието.
Провеждането на конференцията в България ще даде възможност да се обсъди съхраняването и дигиталния достъп до славянското книжовно културно наследство, което е запазено както у нас, така и в чужди книгохранилища. Учените ще коментират възможностите за превръщането му в инструмент за подкрепа на европейската културна идентичност.
Паралелно с работата на конференциятаще се състои и школа за млади учени и докторанти. Тя ще включва лекции, практически занятия и консултативни сесии за работа с информационни системи и инструменти.
Сред именитите лектори, които ще участват в конференцията, са:
Проф. дфн Виктор Баранов - преподавател в Ижевския държавен технически университет в Русия. Той е инициатор на научното сдружение "Писмено наследство", което обединява специалисти, занимаващи се с изследване, описание, опазване, популяризиране и публикуване на ръкописни и старопечатни книги от средновековния и преднационалния период. Целите на сдружението са свързани със създаване на електронни библиотеки и базиданни на ръкописни и старопечатни книги, както и с разработване на методики за използването на информационните ресурси в областта на хуманистаристиката. Проф. Баранов е създател на сайта "Манускрипт" (http://mns.udsu.ru/).
Доц. д-р Славия Бърлиева е директор на Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките. Тя е специалист по латински средновековни ръкописи, преподавател по Латинска палеография и Средновековна хронология на студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Участва в редицапроектисвързани с дигитализацията на кирило-методиевскотописмено наследство.
Проф. д-р Хайнц Миклас е изтъкнат австрийски учен в областта на ранната славянска писменост и един от най-добрите познавачи на глаголическата писменост. Работи с ръкописите, съхранявани в манастира "Св.Екатерина" на Синай, както и по множество проекти, свързани с дигитализацията и електронната обработка на славянското писмено наследство. Преподавател във Виенския университет, чуждестранен член на БАН, почетен доктор на Софийския университет. Проф. Миклас говори добре българскиезик.
Санаторно-оздравителен комплекс "Камчия" и Фондация "Устойчиво развитие за България" са партньори на Кирило-Методиевския научен център към БАН. В резултат на успешното сътрудничество са проведени множество конференции в областта на славистиката и Кирило-Методиевското дело.
До края на седмицата цялата документация за обявяването на обществената поръчка за новата сграда на Математическата гимназия във Варна ще бъде комплектована. Това каза по време на благотворително събитие на фондация МГ Д-р Петър Бврон арх. Ива Динева от българските партньори на австрийското архитектурно бюро, които направиха проекта за сградата...
Синята зона работи. Могат да се изпращат СМС-и на номер 1352, абонаментите също са валидни. Това съобщава кметът на Варна Благомир Коцев във Facebook. Предстои да възстановим пълната функционалност на системата, която включва ново мобилно приложение и електронни портфейли, посочва той. Гражданите могат да са спокойни, че средствата в електронните им..
Увеличение на такса „Битови отпадъци“ прие на днешното си заседание Общинският съвет в Добрич. През месец ноември съветниците одобриха и двойно увеличение на данък „Сгради“. Предложението на кмета на община Добрич Йордан Йорданов беше увеличението на такса "Битови отпадъци" да е с 30%, като при 100% събираемост приходите за местната..
Няма опасност от замърсяване на Черно море в района на нашата изключителна икономическа зона от разлива на мазут в Керченския пролив, след като два руски танкера аварираха там. Това съобщи във Варна флотилен адмирал професор Калин Калинов, началник на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров". Центърът в учебното заведение провежда от..
Жителите, гостите и собствениците на имоти в село Долище, отправиха официална петиция до кмета на Варна, Благомир Коцев, с настояване за спешен ремонт на опасен участък от път VAR 2028 (Долище-Варна). Става дума за ключова пътна отсечка от 2,3 км, която започва веднага след кръговото кръстовище в посока село Долище и е част от републиканската пътна..
Отсечката в лошо състояние в село Венелин, община Долни Чифлик, за която сигнал в редакцията на Радио Варна подаде Валентин Димов, ще бъде засипана с чакъл в началото на следващата година. Това уверение даде кметът на община Долни Чифлик Красимира Анастасова след направена проверка. Тя потвърди нуждата от ремонт на участъка, но посочи, че в края на..
Отиде си Станка Димитрова – историк, дългогодишен главен уредник на Музея на Възраждането във Варна, дни преди да навърши 77 години. Поклонението е на 19 декември, четвъртък, от 13 часа в ритуалната зала на Централните гробища във Варна. Поклон пред светлата ѝ памет!