В СОК „Камчия“ световноизвестни учени обсъждат създаването на дигитална „библиотека“за славянскиръкописи и старопечатни книги
Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“ ще е домакин на Международна научна конференция „Писменото наследство и информационните технологии - El’Manuscript – 2014“. Форумът, който ще се проведе от 15 до 20 септември в Учебно-възпитателния център на комплекса, е организиран от Кирило-Методиевския научен център към Българската академия на науките в партньорство с Фондация „Устойчиво развитие за България“, Ижевския държавен технически университет, руското научно сдружение „Писмено наследство“ и „Диджитал Медиевалист“ – научно сдружение от Франция.
75 учени от България, Русия, Авствия, Германия, Франция, Италия, Испания, Естония, Литва, Полша и САЩ ще обсъждат създаването на съвременни средства за съхранение, описване, обработване, анализ и публикуване на ръкописни и старопечатни паметници, както и на исторически извори. Те ще коментират въпросите, свързани с подготовката и използването на електронните ресурси в хуманитаристиката, в културата и образованието.
Провеждането на конференцията в България ще даде възможност да се обсъди съхраняването и дигиталния достъп до славянското книжовно културно наследство, което е запазено както у нас, така и в чужди книгохранилища. Учените ще коментират възможностите за превръщането му в инструмент за подкрепа на европейската културна идентичност.
Паралелно с работата на конференциятаще се състои и школа за млади учени и докторанти. Тя ще включва лекции, практически занятия и консултативни сесии за работа с информационни системи и инструменти.
Сред именитите лектори, които ще участват в конференцията, са:
Проф. дфн Виктор Баранов - преподавател в Ижевския държавен технически университет в Русия. Той е инициатор на научното сдружение "Писмено наследство", което обединява специалисти, занимаващи се с изследване, описание, опазване, популяризиране и публикуване на ръкописни и старопечатни книги от средновековния и преднационалния период. Целите на сдружението са свързани със създаване на електронни библиотеки и базиданни на ръкописни и старопечатни книги, както и с разработване на методики за използването на информационните ресурси в областта на хуманистаристиката. Проф. Баранов е създател на сайта "Манускрипт" (http://mns.udsu.ru/).
Доц. д-р Славия Бърлиева е директор на Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките. Тя е специалист по латински средновековни ръкописи, преподавател по Латинска палеография и Средновековна хронология на студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Участва в редицапроектисвързани с дигитализацията на кирило-методиевскотописмено наследство.
Проф. д-р Хайнц Миклас е изтъкнат австрийски учен в областта на ранната славянска писменост и един от най-добрите познавачи на глаголическата писменост. Работи с ръкописите, съхранявани в манастира "Св.Екатерина" на Синай, както и по множество проекти, свързани с дигитализацията и електронната обработка на славянското писмено наследство. Преподавател във Виенския университет, чуждестранен член на БАН, почетен доктор на Софийския университет. Проф. Миклас говори добре българскиезик.
Санаторно-оздравителен комплекс "Камчия" и Фондация "Устойчиво развитие за България" са партньори на Кирило-Методиевския научен център към БАН. В резултат на успешното сътрудничество са проведени множество конференции в областта на славистиката и Кирило-Методиевското дело.
Парламентът отхвърли на първо четене предложените от служебния Министерски съвет промени в Закона за Българската народна банка, според които, ако управителят, съответно подуправителят на Централната банка, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията, той подава оставка от заеманата от него..
Комисията „Социални дейности и жилищна политика“ към Общински съвет – Варна даде съгласието си Община Варна да извършва разходи за социални плащания преди приемането на бюджета. Съветниците одобриха предложението на кмета за изплащане за януари и февруари на 2025 г. на средствата по приетата Социална програма за миналата година в частта на..
Двама души са транспортирани до болница "Света Анна" в София след катастрофа между автобус и тир на магистрала "Хемус" след тунел "Витиня". Сигнал за инцидента е подаден в 9:15 часа тази сутрин, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в столицата. Произшествието е станало в платното за движение в посока София, като в района се е..
Експертният екип за изменение на Общия устройствен план (ОУП) на Варна се събра за втори път в широк състав, за да отчете напредъка по темата и изготвените документи, съпътстващи процеса. Систематизирани бяха предстоящите стъпки в работата на експертите и беше изслушан доклад от зам.-кмета по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов..
Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Лена Бориславова е подала заявление за доброволен отказ от имунитета си. Това обяви тя преди началото на заседанието на Народното събрание, съобщава БНР. До отказа ѝ се стигна, след като вчера председателят на парламента Наталия Киселова внесе три проекторешения за снемане на имунитетите..
Четири са вече училищата във Варна, в които са получени заплашителни съобщения за поставени бомби, съобщиха за Радио Варна от Регионалното управление на образованието. Сигналите са изпратени на стари електронни адреси, които още са активни. Полицията извършва проверки, а учебните занятия се прекратяват за времето на проверката, след което..
На два сигнала за бомби в училища е реагирала полицията в Добрич. Те са изпратени на електронната поща и са с еднотипно съдържание, информират от Областната дирекция на МВР Добрич. Едното училище е в областния център, второто е в град Генерал Тошево. Извършват се проверки. Сигнали за бомби подадоха в две варненски училища