Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени от 31 държави дискутираха последните новости в областта на космическите изследвания

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Санаторно-оздравителният комплекс "Камчия" край Варна беше домакин на четвъртата Световна среща на Международната организация "Университетски консорциум за космически технологии" /UNISEC/. Престижният форум се провежда за пръв път извън Япония, където е седалището на организацията.

В продължение на пет дни водещи учени от 31 държави дискутираха последните новости в областта на космическите изследвания. Сред акцентите бяха употребата на микро-, нано-,пико-сателитите и вариантите за разчистване на космическите отломки, натрупани в орбитата около Земята. На дискусия бяха подложени и последните постижения в търсенето на живот извън нашата планета.

Търсенето на екзопланети е един от най-новите проекти на Масачузетския университет в САЩ, който беше представен от проф.Сиприя Чакрабарти. По думите му целта на учените е звездата Алфа Центавър, около която се предполага, че има планета, аналогична на нашата.

По думите му задачата на неговия екип е да разработи нов тип технология за изучаване на Вселената. Предизвикателството е, че всъщност това е система от две звезди, които са подобни на нашето слънце, обясни проф.Чакрабарти. По думите му трудностите идват от това, че каквито и планети да има около тях, те са много слабо осветени. Затова учените в Масачузетския университет разработват технология, която да позволи да се заснемат тъмни обекти, всъщност около 1 милиард пъти по-тъмни от самата звезда.

Изследванията на далечния Космос са в полезрението и на японските учени, допълва картината проф. Шиничи Накасука от Токийския университет, който е генерален директор на UNISEC. В Страната на изгряващото слънце обаче акцентират върху микро-, нано- и пико-сателитите, защото, макар и малки като размер, те също имат потенциал да навлизат в необятната Вселена.

В миналото беше голямата "космическа" конкуренция, днес с помощта на тези малки сателити все повече държави могат да си позволят сравнително евтини средства за изследвания, казва проф. Накасука. Според него в земната орбита обикалят около 3 000 спътници, от които малките са 300 и ще се увеличават.

Причината е проста - докато един 60-килограмов сателит струва около 3 милиона долара, стойността на микро-, нано-, пико-сателитите е около 80 000 долара. С такива технологии разполагат вече над 50 държави, казва Накасука и добавя, че от неговата родина са изстреляни около 50. Ученият допълва, че тези технологии нямат само научно приложение. Бизнесът също има полза от тях, което е причината и за наличие на частни инвеститори.

Къде е мястото на България в сферата на космическите изследвания разкрива изпълнителният директор на клъстера "Аерокосмически технологии, изследвания и приложения" д-р Веселин Василев. Според него страната ни разполага с много талантливи учени и инженери с добър опит в тази област. България може да има своя принос, тъй като има капацитет в сферата на мехатрониката, роботиката, микроелектрониката, софтуера, изработката на космически храни, казва Василев. Според него отдавна извънпланетното пространство не е само за великите сили.

Днес Космосът е за всяка държава, разполагаща със знания и технологии, е позицията на Василев. Той казва още, че е наложително да обърнем внимание на тази възможност, защото космическата индустрия генерира финансиране. По думите му това е и задачата на клъстера - да развива цялостно нещата, тъй като в него влизат не само научни институти и университети, но и доста представители на бизнеса. Страната ни участва в мисията на Европейската космическа агенция "Марс експрес", припомни Василев. Българският принос е разработка на Института по космически изследвания на БАН, насочена към мониторинга на радиацията по време на полета до Марс.

В момента страната ни работи и по друг проект, насочен към разработването на специални чипове, устойчиви при космически полет, разказва той. Освен това по линия на Европейската космическа агенция и ЕС наши учени се трудят върху система за наблюдение на космическите отпадъци с цел предотвратяване на риска от тях, допълва Василев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спонтанен протест заради спрян светофар след кръговото на "Почивка" към курортите

Спонтанен протест събра над 100 души в района на "Св. Никола" между кръговото кръстовище в района на "Почивка" и това на "Траката" на пресечката между бул. "Княз Борис I" и ул. "Янаки Богданов". Причината за недоволството е, че светофарът след кръговото на "Почивка" е спрял и е поставено заграждение. Това спира  възможността да се прави..

публикувано на 30.07.24 в 18:45

Започва саниране на пожарната в Балчик, по плана за възстановяване са осигурени 750 хиляди лева

Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Добрич сключи договор с Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост.  Сред проектите за изпълнение е и ремонт на сградата на РС "Пожарна безопасност и защита на населението" в  Балчик. Предвижда..

публикувано на 30.07.24 в 17:44

МОН публикува третото класиране за прием след 7. клас

Министерството на образованието и науката публикува третото класиране от приема за гимназии след 7. клас. Проверката става в системата  https://infopriem.mon.bg/  с входящ номер и идентификационен код. Срокът за записване на класираните ученици в училищата e 31 юли и 1 август 2024 г. На 5 и 6 август ще се приемат заявления за участие в четвърти етап..

публикувано на 30.07.24 в 16:47

Пожар в община Струмяни до границата с Македония, Bg-Alert нареди евакуация

Продължава да се разпространява пожарът, който избухна по-рано днес в Малешевска планина край Струмяни.  Наложена е спешна евакуация за жителите в с. Каменица и Кърпелево,   предаде БНР.   Започна евакуация на хората от село Цапарево, което е близо до границата с Република Северна Македония.  Пожарът е обхванал между 25 - 30 хиляди декара гора,..

публикувано на 30.07.24 в 16:19

Безводието в Добрева чешма - системен проблем, който търси своите решения

Заради ремонт на помпената станция "Батова" днес и утре са възможни смущения във водоподаването към местностите Телевизионна кула, Добрева чешма, Лозите и Черноморска панорама, съобщиха от ВиК-Варна.  Проблемът в Добрева чешма 4 обаче не е само днес и утре. Абонати най-вече в горната част на местността, както и в Перчемлията и Телевизионната кула,..

публикувано на 30.07.24 в 15:10

КНСБ: Близо 1 милион българи не могат да си позволят едноседмична ваканция извън дома

Близо 1 милион души в България не могат да си позволят дори едноседмична почивка, съобщиха от КНСБ, като се позоваха на анализ на Европейския синдикален институт към Европейската конфедерация на профсъюзите.  Данните сочат, че общо 40 милиона работещи или 15% от всички в ЕС не могат да си позволят едноседмична ваканция извън дома – в собствената си..

публикувано на 30.07.24 в 14:49
Обвиняемият Георги Георгиев.

Домашен арест за обвиняемия по делото "Дебора"

Магистратите от Районния съд в Пловдив измениха мярката за неотклонение на Георги Георгиев от най-тежката - “задържане под стража” с по-лека - домашен арест. Това стана известно в края на днешното съдебно заседание. Мярката си той ще изтърпява в Стара Загора, като ще му бъде сложена електронна гривна за радиочестотно наблюдение, предаде БНР...

публикувано на 30.07.24 в 14:45