Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агрономството е сред най-желаните специалности в ТУ-Варна

Студенти по Агрономство в ТУ-Варна

Катедрата по „Растениевъдство” в ТУ-Варна отбелязва десет години от своето създаване. Първоначално катедрата стартира работа под наименованието „Растениевъдство и аквакултури” през 2007 г. През есента на 2007 г. академичният състав е прехвърлен в катедра „ЕООС”. След допълнително привличане на преподаватели от аграрното направление, през месец юли 2011 г. е обособена самостоятелна катедра „Растениевъдство”.





Към настоящия момент катедра „Растениевъдство” се ръководи от доц. д-р Драгомир Пламенов Димитров. Катедрата е профилираща по отношение обучението на студенти в специалност „Агрономство”. Обучението стартира през учебната 2007/2008г.

Снимка

"Тази година честваме десет години от разкриването на специалността „Агрономство” в ТУ-Варна. Първоначално като бакалавърска специалност, но от 2013г. като две магистърски – "Производство на посевен и посевъчен материал" и от тази учебна година, 2016/2017г. имаме "Семепроизводство и растителна защита". Това заяви за Радио Варна ръководителят на катедрата по растениевъдство – доц.д-р Драгомир Димитров.

В ТУ-Варна имате оранжерии и място за работа на студентите в тази специалност, където могат да видят и да приложат всички технологии, които влизат в този отрасъл?

"Да, имаме демонстрационно поле, на което имаме разнообразни сортове от овощни видове, лози, полски култури. Поддържаме разнообразен асортимент, който да бъде показан на студентите и те пряко да участват в различни технологични операции, свързани с отглеждането им. Освен това имаме и оранжерия, която е изградена от поликарбон – 100 кв.м., където през зимни условия, също провеждаме упражнения. Поддържаме и лаборатория, в която провеждаме учебен  процес на съвременно ниво", каза още доц. Драгомир Димитров.

Снимка

"Младите хора изучават разнообразни култури – зеленчукови, овощни, лоза, полски култури. Това им дава възможност да се профилират в различни области на земеделието, където могат да работят. Реализацията на нашите студенти е на много високи ниво. Кандидат-студентският интерес от 2007 година досега е устойчив. Запълваме всички места, които държавата ни предоставя за държавна поръчка. Голяма част от нашите млади колеги, студенти, работят във фамилните земеделски стопанства на своите родители. Земеделието е един отрасъл, при който наследствеността е много важна и възможността младите хора да продължат това, което са изградили техните родители е нещо съществено. Поради тази причина интересът е много сериозен", добави доц.д-р Драгомир Димитров.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:





Предизвикателството да изучават Агрономство поемат и двама младежи, с които също Ви срещаме – Иван Иванов и Микаел Каикчиян. Те са в четвърти курс на тази специалност и им остава само още една година до дипломирането, но вече работят и помагат в стопанствата на своите родители.

Снимка

Разговорът може да чуете в звуковия файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коалиция "Левицата!" настоява за възстановяването на служба "Гражданска защита"

Лидерът на АБВ Румен Петков заяви във Варна във връзка с бедствената ситуация, свързана с пожарите, че Коалиция „Левицата!“ отдавна настоява да бъде възстановена служба „Гражданска защита“, както и Министерството за борба с бедствията и авариите, а  в момента страната ни няма необходимия технологичен и кадрови капацитет, за да се справи с бедствията...

публикувано на 22.07.24 в 18:00

Починали са мъжът и детето, ударени от мълния в Стара планина

Мъжът и детето, които бяха ударени от мълния под връх Жълтец в Стара планина, са починали. Второто дете, което е подало сигнала, е спасено.  Това съобщиха за БНР от Планинската спасителна служба: "Детето, което е подало сигнала, вече е стоварено с хеликоптер на стадиона в Карлово. Пострадалите, доколкото имаме информация за нашите колеги, не дават..

публикувано на 22.07.24 в 17:52

Светофарът на Червения площад не работи

Не работи светофарът на Червения площад във Варна. Движението не се регулира. Трафикът е натоварен, а движението е затруднено, видя репортер на Радио Варна.  Шофирайте внимателно!

публикувано на 22.07.24 в 17:40

На комисия приеха салоните по физкултура да се ползват от спортни клубове и граждани срещу заплащане

Физкултурните салони в училищата във Варна да се ползват срещу заплащане от спортни клубове и граждани. Това предложение на групата на ПП „Възраждане“ получи подкрепата на членовете на Постоянната комисия „Младежки дейности и спорт“. За да стане факт обаче, е необходима промяна на общинската Наредба за реда за придобиване, управление и разпореждане с..

публикувано на 22.07.24 в 17:16

Пожарът в Гърция е на километър от българската граница

Пожарът в Гърция вече е на километър от българската граница, потвърди министърът на вътрешните работи Калин Стоянов след обход на територията с хеликоптер на Гранична полиция, предаде БНР.  "Лошото е, че там е силно пресечена местност. Колегите от гръцка страна в момента работят единствено с хеликоптери. До колкото разбрах, мисля, че включват и..

публикувано на 22.07.24 в 16:24
Снимката е илюстративна

Интерактивна карта показва най-замърсените места във Варна

Община Варна започна изготвянето на интерактивна карта, която да систематизира цялата информация за състоянието на сметосъбирането и сметоизвозването в града. Целта е върху нея да бъдат нанесени броят и местата, където са разположени контейнерите за смесени битови отпадъци. Администрацията призова гражданите да подават сигнали на платформата..

публикувано на 22.07.24 в 16:07

ТЕЛК в Добрич спира работа от 5 до 31 август

Регионалната здравна инспекция в Добрич уведомява, че  съставът на ТЕЛК за общи заболявания към "МБАЛ-Добрич" АД гр. Добрич няма да работи в периода от 5 до 31 август 2024 г.   поради ползване на платен годишен отпуск от служителите на ТЕЛК; Заседанията на ТЕЛК към „МБАЛ-Добрич“ ще бъдат възобновени на 2 септември.  РЗИ – Добрич продължава приема..

публикувано на 22.07.24 в 16:00