До 1-ри март деца между 9 и 15 г. могат да кандидатстват за участие в един от трите космически центрове в света - Space Camp Turkey, създадени по модела на Американската космическа агенция NASA. Това съобщи за РВ координаторът на програмата за България Гергана Райжекова от Център за творческо обучение.
Лагерът в Турция е единственият функциониращ учебно-тренировъчен лагер, който се намира в гр. Измир.
Програмите на космическия център дават възможност на деца и младежи с интереси в науката да работят със съвременни технологии и тренажори в областта на астрономията, роботиката, астро-физиката и биологията. Участниците обличат скафандри, тренират на реални тренажори за подготовка на астронавти, изпробват движенията в безтегловна среда, упражняват се в предната палуба на совалка и т.н. След преминаване на програмите участниците получават сертификати, които са високо ценени в голям брой училища и университети по света.
Това е една космическо преживяване. Подбираме децата с конкурс - есе и видео есе. Много е важно децата да покажат чрез есето и видео есето какво е тяхното отношение към науката, какви познания имат и наистина тяхна мотивация да заминат в космически лагер и да се докоснат до най-високото ниво технологии, да се запознаят с астронавт, да учат да съпреживяват, да се запознават с деца от цял свят и така да получат много базисни умения точно в духа на тези, които ни трябват за справяне в света.
На какви критерии трябва да отговарят децата, когато си пратят есето? Предполагам, че трябва да говорят поне малко английски език?
Трябва да говорят добре английски език. Речников запас от около 1200 думи приблизително, защото там обучението, общуването се случва на английски език. Ние нямаме там български отбор. Отборите са международни и за да можеш да общуваш с целия екип трябва да знаеш английски език. Така че това е едно от задължителните условия. Тази година искаме и препоръки от училителя по английски език, за да сме сигурни, че децата там ще се чувстват спокойно и ще могат да си общуват.
Колко деца до момента са минали през космическия лагер?
Над 800 от България. Тази година е 14-та поредна, като България е единствената страна в Европа, която има квота. Т.е. всяка година ние имаме възможност да изпратим между 60 и 100 деца, което наистина е привилегия и показва, че българските деца се справят, печелят награди, показват умения и наистина има нужда те да присъстват там, да учат космическа наука и всичко свързано с най-новото в технологиите.
Цялото интервю с Гергана Райжекова чуйте в звуковия файл:
За преживяванията си в космическия център в Турция разказват и двама от миналогодишните участници – Атанас Симов от 9 кл. И Рени Петкова от 8 кл., и двамата от Математическата гимназия във Варна:
Как успяхте да впечатлите журито с есето си? Каква беше вашата тема?
Атанас Симов: Моята тема беше "Земята, Марс и скритата вселена". Аз писах по нея, защото много харесвам подобен тип наука, свързана с планетарни изследвания и ракетни науки. Мисля, че успях да впечатля журито с есето си, защото включих най-важната част от човешките изследвания по темата, а именно търсенето на живот извън Земята. В есето включих факта, че може би Марс е това място, където може би ще намерим живот.
Кой ти е любимият предмет?
Физика, защото с него мога да предвидя всичко, което ще се случи, защото физиката ни дава отговор на всичко.
Рени Петкова: Аз също писах по темата "Земята, Марс и скритата вселене". Наблегнах най-много на Земята и нейните проблеми и най-вече екологичната среда. Използвах един филм точно по темата - "Марсианецът". Описах всички кратери там, за няколко мисии, за марсоходите. За Земята писах за глобалното затопляне и това, което прави човечеството, за ад унищижи Земята.
Как се виждаш след 10 години?
Рени Петкова: Нядявам се като един преуспял лекар.
Атанас Симов: Аз се виждам като инженер, ракетен инженер. Имам като цяло насоченост към Съединените щати и по-скоро към НАСА, защото знам че НАСА /Американската космическа агенция - бел.ДН/ наистина прави много неща за човечеството и искам да съм част от тях.
Какво беше първото ви впечатление, когато пристигнахте в лагера?
Атанас Симов: Още на входа имаше една огромна ракета и аз само като я видях си казах, че съм на правилното място, че тук е моето място.Разговорът с Рени Петкова и Атанас Симов може да чуете в звукови файл:
Ландшафтният архитект от Пловдив Невена Цветкова издаде наръчник със съвети за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места. Той беше подарен на ръководството на Община Варна, след като фирмата-изпълнител, изграждаща канализацията по Крайбрежната алея, беше глобена с 10 хиляди лева заради състоянието на дървета след..
Запазването на Морската градина във Варна не опира само да спирането на строителните дейности и забраната на движението на автомобили. Важна е и поддръжката на парка. Косене, премахване на паднали клони, събиране и извозване на боклуците. Всички тези дейности се извършват с превозни средства на бензин и дизел. За съхраняването на един парк като..
Работна среща по проблемите на дуалното образование ще се проведе днес в Регионалното управление на образованието в Добрич. В събитието участие ще вземат директорите на училища с професионални паралелки, работодатели, подкрепящи дуалното обучение, експерт от Министерството на образованието и науката и други. Срещата с домакин Регионалното..
На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване – епилепсията. Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население. По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50%..
Учениците от Варна и Добрич се връщат в класните стаи днес, след дистанционното обучение, наложено заради висока заболеваемост от грип, и последваща междусрочна ваканция. Припомняме, че грипната епидемия във Варна беше отменена от сряда, 5 януари, а междусрочната ваканция - удължена с още два дни с решение на кмета на Варна. Четвъртък и петък бяха..
Сухи са пътните настилки в областите Варна и Добрич. Това съобщиха за Радио Варна от областните пътни управления. Няма затворени пътни участъци. Два дни са обработвали пътищата със сол в област Добрич, не е валяло и днес всичко е изсъхнало, каза дежурният диспечер. Времето е ясно, а температурите на въздуха са от минус 5 до 0 градуса. В област Варна..
В Източна България най-ниската температура на въздуха е измерена в Русе, където минус 9 градуса. В Разград е минус 8, по минус 6 градуса е в Силистра и Шумен, минус 5 градуса ев Добрич, по минус 3 в Карнобат и Шабла. Във Варна и на нос Калиакра е минус 2 градуса, минус 1 на нос Емине. В Бургас и Ахтопол е 0 градуса. Силен вятър с..