До 1-ри март деца между 9 и 15 г. могат да кандидатстват за участие в един от трите космически центрове в света - Space Camp Turkey, създадени по модела на Американската космическа агенция NASA. Това съобщи за РВ координаторът на програмата за България Гергана Райжекова от Център за творческо обучение.
Лагерът в Турция е единственият функциониращ учебно-тренировъчен лагер, който се намира в гр. Измир.
Програмите на космическия център дават възможност на деца и младежи с интереси в науката да работят със съвременни технологии и тренажори в областта на астрономията, роботиката, астро-физиката и биологията. Участниците обличат скафандри, тренират на реални тренажори за подготовка на астронавти, изпробват движенията в безтегловна среда, упражняват се в предната палуба на совалка и т.н. След преминаване на програмите участниците получават сертификати, които са високо ценени в голям брой училища и университети по света.
Това е една космическо преживяване. Подбираме децата с конкурс - есе и видео есе. Много е важно децата да покажат чрез есето и видео есето какво е тяхното отношение към науката, какви познания имат и наистина тяхна мотивация да заминат в космически лагер и да се докоснат до най-високото ниво технологии, да се запознаят с астронавт, да учат да съпреживяват, да се запознават с деца от цял свят и така да получат много базисни умения точно в духа на тези, които ни трябват за справяне в света.
На какви критерии трябва да отговарят децата, когато си пратят есето? Предполагам, че трябва да говорят поне малко английски език?
Трябва да говорят добре английски език. Речников запас от около 1200 думи приблизително, защото там обучението, общуването се случва на английски език. Ние нямаме там български отбор. Отборите са международни и за да можеш да общуваш с целия екип трябва да знаеш английски език. Така че това е едно от задължителните условия. Тази година искаме и препоръки от училителя по английски език, за да сме сигурни, че децата там ще се чувстват спокойно и ще могат да си общуват.
Колко деца до момента са минали през космическия лагер?
Над 800 от България. Тази година е 14-та поредна, като България е единствената страна в Европа, която има квота. Т.е. всяка година ние имаме възможност да изпратим между 60 и 100 деца, което наистина е привилегия и показва, че българските деца се справят, печелят награди, показват умения и наистина има нужда те да присъстват там, да учат космическа наука и всичко свързано с най-новото в технологиите.
Цялото интервю с Гергана Райжекова чуйте в звуковия файл:
За преживяванията си в космическия център в Турция разказват и двама от миналогодишните участници – Атанас Симов от 9 кл. И Рени Петкова от 8 кл., и двамата от Математическата гимназия във Варна:
Как успяхте да впечатлите журито с есето си? Каква беше вашата тема?
Атанас Симов: Моята тема беше "Земята, Марс и скритата вселена". Аз писах по нея, защото много харесвам подобен тип наука, свързана с планетарни изследвания и ракетни науки. Мисля, че успях да впечатля журито с есето си, защото включих най-важната част от човешките изследвания по темата, а именно търсенето на живот извън Земята. В есето включих факта, че може би Марс е това място, където може би ще намерим живот.
Кой ти е любимият предмет?
Физика, защото с него мога да предвидя всичко, което ще се случи, защото физиката ни дава отговор на всичко.
Рени Петкова: Аз също писах по темата "Земята, Марс и скритата вселене". Наблегнах най-много на Земята и нейните проблеми и най-вече екологичната среда. Използвах един филм точно по темата - "Марсианецът". Описах всички кратери там, за няколко мисии, за марсоходите. За Земята писах за глобалното затопляне и това, което прави човечеството, за ад унищижи Земята.
Как се виждаш след 10 години?
Рени Петкова: Нядявам се като един преуспял лекар.
Атанас Симов: Аз се виждам като инженер, ракетен инженер. Имам като цяло насоченост към Съединените щати и по-скоро към НАСА, защото знам че НАСА /Американската космическа агенция - бел.ДН/ наистина прави много неща за човечеството и искам да съм част от тях.
Какво беше първото ви впечатление, когато пристигнахте в лагера?
Атанас Симов: Още на входа имаше една огромна ракета и аз само като я видях си казах, че съм на правилното място, че тук е моето място.Разговорът с Рени Петкова и Атанас Симов може да чуете в звукови файл:
Използването на социалните мрежи безопасно и ефективно трябва да се съотнася и към понятието медийна грамотност. Социалните платформи се развиват много по-бързо, отколкото групи в обществото ни, които остават силно уязвими към всички техни тъмни страни, включително и към начина на предлагане на сделки. Коментарът е на основателя на онлайн платформата..
Добри са условията за туризъм в планините. Времето е слънчево, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК, предаде БНР . Планинските спасители предупреждават, че съществува опасност от заледяване. Съветите към туристите са да са добре облечени и да спазват маркировката. Температурите са от минус 5 градуса до минус 10 градуса, снежната покривка е..
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“. Специалната награда на г-н Благомир Коцев, кмет на Варна, отиде при Борил Панчев от школа по графичен дизайн "Велани" при ЦПЛР - Общински детски комплекс, гр. Варна. Специалната награда на..
Има връзка между бавенето на избора на председател на НС и предстоящия избор на нов главен прокурор. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна депутатът от „БСП Обединена левица“ Наталия Киселова. Велислав Величков: Изборът на председател на НС се протаква, за да стане Сарафов главен прокурор Доц. Киселова съобщи, че..
В писмото, което ГЕРБ изпратиха днес до ПП/ДБ не се споменават конкретни имена за председател на парламента и премиер. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна Божидар Божанов от ПП/ДБ. Той подчерта, че ще се отзоват на поканата за среща с първата политическа сила в Народното събрание и първата точка, което ще предложат за обсъждане ще..
В началото на тази седмица Община Варна предложи актуализация на общински такси и цени на услуги. Сред тях такса битови отпадъци, таксите за технически и административни услуги, строителните разрешителни, таксите за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. Според администрацията, п овишаването на цените не е..
Напълно е възстановено движението по автомагистрала "Тракия", след верижната катастрофа тази сутрин между тежкотоварен автомобил и четири коли. Повече от три часа трафикът в района на област Пазарджик се пренасочваше през пътен възел Цалапица, което доведе до образуване на опашки от автомобили. При инцидента загина 49-годишна жена от София, а шофьорът на..