Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономистът Стоян Панчев: "Българската пенсионна система е фалирала, но никой няма смелост да го признае"

По голямата част от осигуровките които отиват за пенсии не се заделят, не се спестяват- те отиват веднага за плащането на сегашните пенсии. Единственото което се заделя е това което отива частните пенсионни фондове. В момента ако сте от трета категория труд, 18.8% от вашите доходи отиват за пенсия, като 5% се спестяват, останалите отиват за заплащането на пенсиите на сегашните пенсионери. Това каза в предаването "Позиция" икономистът и председател на Либертарианското общество у нас Стоян Панчев







С.П. Дори в момента това което влиза като приходи в държавното обществено осигуряване покрива само половината от разходите, т.е. това което влиза от осигуровки, не покрива дори сегашните пенсии, които може да се съгласим, не са високи. И които се раздават на пенсионерите при една относително добра демографска ситуация, която ще е е драматично променена в бъдеще. Моята теза произлиза от това, че не се спестява нищо. На второ място, че дори сега системата е фалирала, защото покрива половината от разходите, останалото се покрива от други данъци. И на трето място това което се вижда от бъдещите прогнози, включително на НОИ, че ще имаме много повече пенсионери и много по малко работещи в следващите 20 години. Една комбинация от фактори, които не могат да ви наведат на мисълта, че в следващите години, пенсиите ако не са изчезнали, то със сигурност няма да са адекватни на това което хората ще очакват като доход който да подсигури старините им.

Водещ: Разбираема е вашата теза. Има ли изход от една такава ситуация и понеже сега сме в предизборна битка, отделят ли внимание партиите и политиците на този проблем в платформите си и честни ли са с избирателите? Или напротив, заблуждават гласоподавателя?

С. П. Те не само заблуждават ако четем програмите им, но всъщност голяма част от тях обещават едно незабавно увеличение на пенсиите, което е изключително трудно изпълнимо, освен ако не се взимат допълнително дългове или скок на данъчното облагане.  Просто това което ни се обещава в момента е увеличение на пенсиите и игнориране на проблемите. Нито един политик няма да признае че пенсионната система е в драматично състояние, защото диапазонът който интересува политиците е от 4-5 години, а кризата ще ни е удари след 20 години примерно. Т.е. нямат стимул за решаването им.

Първата стъпка за намиране на изход е да се признае самият проблем, че съществува- публично да се каже че го има и ни очаква в бъдещето. Че сегашните работещи млади, ще изпаднат в ситуация в която няма да имат пенсия или ще е изключително неадекватна ако нещо не се направи по въпроса. На последно най трудния момент е да се постигне обществения консенсус. От една страна може да кажем, че сегашните работещи трябва да започнат да спестяват. В същото време, ако почнат да спестяват например с по голямата част от осигуровките си и тези 18.8% влизат по лични партиди, в частни фондове или всеки спестява както намери добре, ние ще оставим сегашните пенсионери пред сериозен проблем. И тук стигаме до обществения консенсус, да се обясни на младите хора, вместо да се лъжат, че част от пенсионната осигуровка е данък и това е данък за пенсиите на техните баби, дядовци, майки и бащи. А с останалата възможно най голяма, да им се даде възможност те да спестяват. Да престане да се нарича осигуровка, а данък пенсии с който се покриват пенсиите на сегашните пенсионери с някаква по голяма част от сегашната която се спестява по втория стълб и хората да имат по голяма  възможност да натрупват за бъдещето си сами пари. И в същото време да им се каже, че това едва ли ще бъде също достатъчно и трябва да търсят трети начин, алтернативен начин да спестяват. Недвижимо имущество, собствена банкова сметка... защото истината е, че тази система няма да ги осигурява.

Водещ: Очевидно, по вашите думи, бъдещето пред младите няма да е розово, макар сега, двадесет годишните да не се замислят, но хора с двадесет години над тази база, започват да преценяват, че остаряването е свързано със здравето и разходите по него, с това, че не може да се предвидят социални и климатичните промени, които ще направят животът ни по несигурен и ще ни поставят в друга ситуация в края на работния житейски цикъл. Какъв е изходът?

С.П: Изходът е да се внимава и следи. Един от големите проблеми на социалната държава като конструкция е, че казва на човека, че няма ангажимент към своето бъдеще и държавата е поела този ангажимент. Да не влизаме в морален спор, но е факт, че не винаги държавата може, дори да иска, може да се грижи за теб. Голяма част от държавата, са други хора, които не могат да предвидят накъде ще върви света, държавата се представлява от политици които имат кратък диапазон на интерес. Човек трябва да внимава за личния си интерес, за това дали е адекватен на пазара на труда, дали спестява. Защто истината е, че преди възникването на социална държава, хората са спестявали ,имало е най различни схеми, включително и в България са осигурявали сами бъдещето си. Въпросът е, хората да осъзнаят тази нужда.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15