От замърсяване на въздуха се оплакват жителите на един от кварталите на индустриалния град – квартал „Река Девня”. Девненци обвиняват циментовия завод в града за неприятната миризма, която усещат предимно в тъмната част на денонощието през почивните дни.
Част от хората категорично смятат, че въздухът в Девня е отровен, та дори и почвата. Жена разказа как всичко, което посади в градината си, умира. Други пък са на коренно противоположно мнение. Според тях замърсяването е било в миналото, когато са работили всички заводи. Сега ситуацията е коренно различна - въздухът е чист и не се усеща и следа от индустрията в района.
Кметът на Девня Свилен Шитов потвърди пред Радио Варна, че част от девненци са наистина обезпокоени от силната миризма и се тревожат за здравето си. В приемните си дни той редовно получавал сигнали от притеснени жители, както и обаждания по телефона.
Най-вероятно причината за неприятните миризми, които се носят в града, идва от депонирането и горенето на т. н. RDF отпадъци - бали с отпадъци, който циментовият завод използва като алтернатива за гориво.
От община Девня са сигнализирали Министерството на околната среда и водите, Изпълнителната агенция по околна среда и Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Кореспонденцията с тях е започнала в края на октомври миналата година. От ведомствата са отговорили, че има комплексни разрешителни за извършване на тази дейност на територията на циментовия завод. Според кмета проблемът се корени в голямото количество отпадък, извън съоръженията, предвидени за тази дейност и от там идва задушливата миризма. Още подробности, чуйте в прикачения звуков файл:
Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..
От днес започва рехабилитацията на пътната настилка в район „Аспарухово“, като началото на дейностите е подходът към корабостроителницата под Аспарухов мост. След това техниката и екипите ще изпълнят текущите ремонти по улиците и булевардите в квартала, посочват от Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна.
Още тази седмица може да започне демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“, информираха от Дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред". Премахването на бараките ще става по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул...
Предвижда се цялостно обновяване на сградата на Диагностично-консултативния център „Света Екатерина“ и изграждане на допълнителна пристройка към нея, в която да бъдат обособени операционни зали. Това каза управителят на ДКЦ-5 д-р Галина Павлова. Ремонтът ще бъде финансиран по програма "Региони в растеж", проектът на стойност 8,5 млн. лева е класиран..
Протест под надслов "Нито една повече" ще се проведе в редица градове у нас, сред които и Варна. Шествието във Варна започва от 18 часа пред Съдебната палата на площад "Независимост". Да покажем солидарност с всички момичета и жени, преживели или станали жертва на насилие, посочват организаторите. В същия час протестни акции ще се проведат още в..
От началото на годината до края на октомври във Варна има ръст на издадените заповеди за защита при домашно насилие. Tе са 420, докато за същия период на миналата година са били 338. Това съобщи регионалният координатор по темата в ОД на МВР полицейски инспектор Янка Донева н а специален брифинг, посветен на Международния ден за премахване на..
Увеличава се броят през настоящата година на издадените заповеди за защита, свързани със случаите на домашно насилие, на територията на област Добрич. Извършилите престъпления от този характер от 1 януари до 31 октомври са 136 мъже и 18 жени. При издадените 146 заповеди за защита от домашно насилие потърпевши са били 35 деца, 128 жени и..