Една варненска лекарка направи безплатно приложение за телефон, което с помощта на природни звуци помага да се освободим от напрежението и да заспим. От творческото сътрудничество между майка и син се ражда ...”Хапче за сън”. Д-р Катя Казакова работи като психотерапевт във Варна вече 30 години и е открила, че близо 80 процента от пациентите споделят за безсъние. Разработеното от нея мобилно приложение помага да заспим като се следват естествените фази на съня и се използват природни звуци, включително - песента на щурците.
Целта ми беше да бъде достъпно на първо място, защото от 30 до 50 процента от хората имат проблем със съня, с качеството на съня. Може би безсънието е едно от най-честите оплаквания, с които пристигат хората. Дори понякога е толкова често, че не го приемаме за проблем.
Вашите пациента колко често споделят за този проблем, Вие имате, предполагам, и повече опит?
Може би 80% и повече от пациентите споделят това оплакване. Първо, защото голяма част от стреса, на който са подложени, предизвиква нарушения на съня. На първо място пренапрежението, на второ място- много голям кръг от заболявания –общи - проблеми с щитовидната жлеза проблеми с обмяната на веществата ...
Какви са последиците от това, че не спим добре?
Потискане на имунната система и чести заболявания . Ако една вечер не сте спали добре, на другия ден се стимулира активността на щитовидната жлеза и човек може да се чувства по- активен, хиперактивен, много работоспособен, но това е едно интересно лъжливо усещане, защото е повишена функцията на жлезата, но е влошена концентрацията, влошено е вниманието, влошена е паметта. Усещането е, че съм работоспособен, но когато това продължи примерно две седмици, когато това продължи месец-имаме сериозен проблем и тогава казвам - имаме безсъние като заболявания.
Много често в такива ситуации прибягваме към стандартното лекарство. Вие предлагате нещо, което не е медикамент. Как се стигна до идеята?
Да.Търсих нещо, което да е достъпно, търсих нещо, което да е безвредно.Търсих нещо, което да ориентирано към тази част от хората, които примерно са в по-млада възраст и са подложени на стрес, ползват технологиите и това мобилно приложение им е подръка- то е в телефона им. Те могат да го ползват.
Безплатно ли е?
Безплатно е. То се сваля от Google Play и е достъпно срещу името „Хапче за сън”. Кръстихме го така - със закачка.
Кой е инициаторът на името?
Аз. Това е една практика, която има за релаксация, за отпускане и следва естествения ход на въвеждане в съня. Има включена подходяща музика, има включени подходящи природни шумове. Завършва с шум- песен на щурци. Осъзнавам, че това би действало на моето поколение, които познават песента на птиците, познават щурците вечер и се замислям, че точно тези млади хора може би никога не са чували щурците и че този шум няма да го асоциират със спокойствието на нощта.
Вие се опитвате да върнете човека в естествената му среда, но с модерните технологии?
Това е моето желание - да достигне абсолютно достъпно, безвъзмездно да бъде ползвано, да получа обратната връзка, за да мога да го развия.
Колко време продължава ?
Около 30 минути. Горе-долу съм се опитала да следвам естествените фази на съня, които се повтарят от 4 до 6 пъти през нощта и всъщност, това мобилно приложение е въвеждането в съня.
Какво ще помогне?
Ще помогне на хората да се откъснат от мисълта за деня, който е минал, за проблемите, които е носил. Умът работи и това му пречи да затвори страницата и мускулите да се отпуснат, защото ако напрежението и адреналинът е висок, мозъкът е в работен режим и не може да мине в режим покой . Тези 30 минути са този естествен период на отпускане на тялото, на заспиване, който въвежда човек в съня.
А кой Ви помогна за техническата разработка?
Разбира се -младежта помогна. Моят син е един млад 34- годишен програмист и той ми даде идея как да направя това достъпно. Той като като млад човек пътува много и сменя часовите зони. Понякога се налага по среднощ да е на някое летище и каза, че ще е добре ако може поне за половин час да отпусне и да релаксира, докато дойде време за другия самолет или пък да занесе нещо от дома си там, където живее, защото живее в чужбина - в Лондон. Да занесе песента на щурците.
Вие къде ги записахте?
Той донесе песента на щурците и затова се надявам, че той не е последното поколение, понеже е на 34, което познава песента на щурците, което помни от село и от вилата на баба си песента на щурците. Много бих се радвала, ако много млади хора помнят от детството си гласът на щурците и я асоциират с покой, с домашен уют и заспят с песента на щурците и се събудят с усещането за топлина, за подкрепа, за обич . Всъщност - някъде дълбоко в тези шумове е моята прегръдка с тях.
Цялото интервю на Габриела Гаврилова с невролога д-р Катя Казакова може да чуете в звуковия файл.
Радина Боршош дебютира в главната роля на Ирина от "Тютюн" в едноименния спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса замени Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването на постановката през 2021 г. Като Борис Морев в представлението ѝ партнира Калин Врачански. "Тютюн" варненската публика може да гледа и на 6 декември...
Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите. По думите му за избора на..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..
Около една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие – данните бяха представени по време на кръгла маса по повод Европейската седмица на фертилитета, която се провежда от 4 до 11 ноември. В една трета от случаите причините за неуспешно забременяване са у жената, в една трета от случаите – у мъжа, а в останалите случаи става..
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..