Сред мерките, които могат да се вземат за опазване на паметниците на културата във Варна и за поддържането им е възможността, която дава Законът за културното наследство. Това означава текущото им обслужване да бъде поето от местните администрации. Такава е практиката в повечето градове в Западна Европа. Предстои и разработването на отделни режими за поддържане и ремонтиране на сградите.
Примерно, аз съм собственик на една сграда. Получавам писмо, за да си изкърпя падналата мазилка Това нещо, за да се случи минават минимум 6 месеца, за да не кажа 9 месеца. Трябва да се изготви проект, да се направи пълно проучване на сградата, да отиде в София, там да и дойде реда. Естествено това става много бавно и мъчително. Това е само, за да се ремонтира сградата. Да се извърши текущ ремонт. По тази причина дълги години хората не могат да си поддържат сградите. Процедурата е ужасно дълга и тромава. Ако администрацията, която разрешава тази процедура е във Варна, каквато е идеята за децентрализацията, то това може да се случва за 15-20 дена. След като си дадеш фасадата как изглежда, след като се знае, че сградата паметник на културата и ти искаш да я ремонтираш, да получиш това разрешение.
Това означава ли, че Законът за културните паметници позволява подобни работи на места?
Той допуска и препоръчва тази децентрализация, защото се видя, че съществуващата система не е ефективна.
Защо тази препоръка не работи реално?
Промяната на закона стана преди около 6 месеца и препоръката е в рамките на 1 година. Има изградено такова звено във Варна. Въпросът е да избързаме с даването на този знак.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени - общо 263 бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...
Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..
Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов. Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..
Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..
Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..
Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието „Не може да е късно за любов“. Уверена, че именно любовта е..
Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села. Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски,..