Сред мерките, които могат да се вземат за опазване на паметниците на културата във Варна и за поддържането им е възможността, която дава Законът за културното наследство. Това означава текущото им обслужване да бъде поето от местните администрации. Такава е практиката в повечето градове в Западна Европа. Предстои и разработването на отделни режими за поддържане и ремонтиране на сградите.
Примерно, аз съм собственик на една сграда. Получавам писмо, за да си изкърпя падналата мазилка Това нещо, за да се случи минават минимум 6 месеца, за да не кажа 9 месеца. Трябва да се изготви проект, да се направи пълно проучване на сградата, да отиде в София, там да и дойде реда. Естествено това става много бавно и мъчително. Това е само, за да се ремонтира сградата. Да се извърши текущ ремонт. По тази причина дълги години хората не могат да си поддържат сградите. Процедурата е ужасно дълга и тромава. Ако администрацията, която разрешава тази процедура е във Варна, каквато е идеята за децентрализацията, то това може да се случва за 15-20 дена. След като си дадеш фасадата как изглежда, след като се знае, че сградата паметник на културата и ти искаш да я ремонтираш, да получиш това разрешение.
Това означава ли, че Законът за културните паметници позволява подобни работи на места?
Той допуска и препоръчва тази децентрализация, защото се видя, че съществуващата система не е ефективна.
Защо тази препоръка не работи реално?
Промяната на закона стана преди около 6 месеца и препоръката е в рамките на 1 година. Има изградено такова звено във Варна. Въпросът е да избързаме с даването на този знак.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част, от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите й няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..