Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова технология в строителството - български патент

| обновено на 14.05.17 в 13:03
Нова строителна технология разработват български учени и вече са патентовали нитробетон. Според екипа той е 30 процента по-евтин за изолиране и 4 пъти по-лек. Българските учени около Румен Стоянов  работят вече 5 години. Екипи, които прилагат на практика технологията има във Велико Търново и Пловдив, отзивчив е за партьорство и на други места-просто трябва да има интерес. С тази  технология  са построени  къщи в Испания и Мароко. Ще се използва и за да спира лавата на вулкана Етна. Подробностите разказва за Радио Варна  Цветан Митков.

Как се нарича тази нова технология, която сте патентовали и която вече се прилага в строителството?

Технологията се нарича нитробетон и се основава на използването на полимери, които усвояват атмосферния азот, който влиза в циментовия разтвор. Тя има идеалната шумо-,  термо- и влагоизолация и така разходите за отопление ще бъдат по-малки. Конструкцията на сградата е много по-лека.

Какви са доказателствата за тези предимства?

Постиженията на самата технология при експериментални условия. 3-сантиметра замаска от нитрон от вътрешната страна на стената играят ролята на 12 –сантиметра изолация със стиропор.

Кой стои в основата на тази разработка?

Това е българин, той е от Плевен и се казва Румен Стоянов.

Къде вече по света е използвана технологията на нитробетона?

В Испания има построени над 40 къщи. В България се строи в Кърджали. За да се намалят разходите за отопление е необходима 3 сантиметра от замаската нитрон, която е по-добра от конвенционалните.

Защо?

Защото в състава има азот, а той е прекрасен изолатор. Консистенцията на нитрона  е съставена от вода, полимер – азотен агент, перлит и заместител на варта, пак наша патентована технология.

Доколко е безопасно и няма риск за здравето?

Самата технология е биотехнология. Копира се природата. Самият полимер извлича атмосферния азот по биологичен начин. Изградено е на базата на кератина – това, което изгражда ноктите и косата.

СнимкаВ Бургас вече използвате технологията...

Строим сглобяеми къщи за Мароко, които се пренасят с контейнери. В Хитрино има няколко къщи, които са построени с нитробетон. 30-процента е по-евтина сградата и 4 пъти по-лека.

А влагата?

Технологично е необходимо 3 дни, за да изсъхне мазилката. След това тя не пропуска влага. При разбъркване на мазилката се получават балончета – като аеро шоколад. Това е перфектната изолация, защото дава обем с присъствие на азот, който е един от най-добрите .

Нитробетонът издържа ли на пожар?

До 2 600 градуса издържа. Специална замазка използваме в пещи за горене, за изпитания....

Каква гаранция давате на такива сгради?

Азотът  не позволява да има химични или други изменения във времето, даваме поне 50 години.

Това патентовано ли е вече?

Сертификатите за качество ги има... В Италия направиха изпитания, защото се наложи да се изградят стени за отклоняване на вулкана Етна...

Четирима човека могат да направят къща от 35 квадрата с покрив и инсталации за 21 дни. Машините и помпите също са български патент. Могат да се строят пътища, замазки за химически заводи...

Има интерес за откупуване на този патент. Това се случи с голяма фирма от Турция, за Саудитска арабия....

  Интервю на Габриела Гаврилова с Цветан Митков.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Най-лошият вариант за страната са поредни предсрочни избори

Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..

публикувано на 06.01.25 в 19:20

Лесни хитрини, с които да намалим сметките за ток

В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.  Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..

публикувано на 06.01.25 в 08:05
Иво Инджов

Иво Инджов: Задълбочава се разломът между хората и политическите елити

Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..

обновено на 05.01.25 в 09:42

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година.  Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..

публикувано на 03.01.25 в 08:05