Как се нарича тази нова технология, която сте патентовали и която вече се прилага в строителството?
Технологията се нарича нитробетон и се основава на използването на полимери, които усвояват атмосферния азот, който влиза в циментовия разтвор. Тя има идеалната шумо-, термо- и влагоизолация и така разходите за отопление ще бъдат по-малки. Конструкцията на сградата е много по-лека.
Какви са доказателствата за тези предимства?
Постиженията на самата технология при експериментални условия. 3-сантиметра замаска от нитрон от вътрешната страна на стената играят ролята на 12 –сантиметра изолация със стиропор.
Кой стои в основата на тази разработка?
Това е българин, той е от Плевен и се казва Румен Стоянов.
Къде вече по света е използвана технологията на нитробетона?
В Испания има построени над 40 къщи. В България се строи в Кърджали. За да се намалят разходите за отопление е необходима 3 сантиметра от замаската нитрон, която е по-добра от конвенционалните.
Защо?
Защото в състава има азот, а той е прекрасен изолатор. Консистенцията на нитрона е съставена от вода, полимер – азотен агент, перлит и заместител на варта, пак наша патентована технология.
Доколко е безопасно и няма риск за здравето?
Самата технология е биотехнология. Копира се природата. Самият полимер извлича атмосферния азот по биологичен начин. Изградено е на базата на кератина – това, което изгражда ноктите и косата.
В Бургас вече използвате технологията...
Строим сглобяеми къщи за Мароко, които се пренасят с контейнери. В Хитрино има няколко къщи, които са построени с нитробетон. 30-процента е по-евтина сградата и 4 пъти по-лека.
А влагата?
Технологично е необходимо 3 дни, за да изсъхне мазилката. След това тя не пропуска влага. При разбъркване на мазилката се получават балончета – като аеро шоколад. Това е перфектната изолация, защото дава обем с присъствие на азот, който е един от най-добрите .
Нитробетонът издържа ли на пожар?
До 2 600 градуса издържа. Специална замазка използваме в пещи за горене, за изпитания....
Каква гаранция давате на такива сгради?
Азотът не позволява да има химични или други изменения във времето, даваме поне 50 години.
Това патентовано ли е вече?
Сертификатите за качество ги има... В Италия направиха изпитания, защото се наложи да се изградят стени за отклоняване на вулкана Етна...
Четирима човека могат да направят къща от 35 квадрата с покрив и инсталации за 21 дни. Машините и помпите също са български патент. Могат да се строят пътища, замазки за химически заводи...
Има интерес за откупуване на този патент. Това се случи с голяма фирма от Турция, за Саудитска арабия....
Интервю на Габриела Гаврилова с Цветан Митков.Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..