На Гергьовден ви срещаме с ветеринарния лекар Данаил Николов, който отглежда 500 овце, 100 кози и 30 родопски крави в Аксаковското село Доброглед.
От 12 години е превърнал любовта си към животните в бизнес. Повече за биопродукцията и все по-голямото й търсене, прочетете или чуйте в прикачения звуков файл от интервюто на Сияна Спиридонова с фермера.
- Как започна всичко и защо решихте да се занимавате с животновъдство?
- От 2004 година започнахме семейно със съпругата ми животновъдство. С малък кредит купихме 150 овце и така вече 12 години реинвестираме, мъчим се, трудим се... В момента имам 500 овце, 30 родопски крави и 30 кози.
- Колко човека се грижите за това голямо стопанство?
- Около 7-8 души има постоянно заети да работят в него. От една година имаме и малка мандра към фермата за преработка на нашето мляко, за да може да излезем до крайния потребител и да предлагаме директно на хората продукцията си.
- Какво произвеждате?
- Сирена от трите вида животни – овче, краве и козе, както и кисели млека и масла.
- Трудно ли е? Как успявате да се наложите на пазара? Предполагам, че срещате редица трудности по пътя си...
- Трудностите са много още от самото начало, но при магарешки инат и упоритост се справя човек с тях. От две години сме по фермерските пазари. Установявам бум в интереса към натуралните продукти. Потребителите явно се умориха да купуват фалшиви и тунинговани такива. Не малка част от хората искат да ядат освен натурално, да видят къде се произвежда и как се гледат животните. Има доста хора, които идват на място, купуват нашите продукти по пазарите и проявяват интерес да видят животните къде се гледат, как се гледат. В търговските вериги информацията, която е по етикетите, е недостатъчна. Българинът вече иска да види всичко с очите си.
- В какво се крие тайната и какво харесва българинът?
- Оказва се, че българинът е забравил традиционния вкус на млечните продукти. Ние сме животновъдна нация. На времето голям процент от населението се е занимавало със скотовъдство. По-старите хора казват: „да, това е, което беше едно време като вкус” и една нова по-млада част от клиентите сега го преоткриват и търсят.
-Как решихте да се заемете с това трудоемко начинание и да отглеждате толкова много животни?
- Аз съм станал ветеринарен лекар поради любовта ми към животните. Закърмен съм от малък с любовта към тях.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..