Във връзка с отбелязването на 139 години от определянето на Варна за център на губерния, Областната администрация във Варна организира „Ден на отворените врати“. Гостите на събитието ще имат възможност да се запознаят с исторически факти, свързани с датата, на която за изпълняващ длъжността губернатор на Варненска губерния е назначен Иван Кишелски. От 10.00 часа в сградата на Областна администрация са поканени гимназисти от водещи гимназии, както и студенти и докторанти от университети във Варна.
Варна е последният град, освободен от руските войски. Това става на 27 юли 1878г., а градът е окончателно предаден на руските и българските власти на 23 октомври 1878г. Временното руско управление трябвало за кратко време да изгради административен апарат. Премахвайки турската административна власт, русите използват в основни линии старото административно деление на страната - вилаети, санджаци и каази, т.е. области, окръзи, околии и общини.Руските власти възприемат като най-голяма административна единица губернията. На 11 май 1878 година град Варна е определен за център на губерния и за пръв губернатор е назначен генерал майор Иван Кишелски - българин на руска служба. От октомври 1878г. той е сменен от камер юнкер Н.Баумгартен. Следващият губернатор е видният български политик Драган Цанков, четвърти е д-р Панайот Минчович, сменен на 20 декември 1880г. от Васил Стоянов (един от основателите на българското книжовно дружество), който остава до приемането на Закона за закриване на губерниите.
Във Варненска губерния влизат Варненски, Балчишки, Манкалянски, Хаджиоглу Пазарджишки (Добрички), Провадийски и Шуменски окръг. По-късно Шуменски и Манкалянски окръзи отпадат. При административното деление след 1880г. Варна е определена за седалище на окръг, обхващащ Варненска, Провадийска, Новоселска (Дългополска), Балчишка, Добричка и Куртбонарска (Тервелска) околии.
След Освобождението през 1878 г. градът се развива бързо. Издигнати са множество модерни сгради - оттогава са и 150-те архитектурни паметника, които съществуват днес. Първата предачна фабрика за памук се открива през 1892 г. През същата година се основава и организацията на морските търговци. Първите корабостроителни докове са построени през 1907 г., а през 1912 г. започва да функционира фарът на нос Галата. През 1926 г. са построени морските бани. Тогава пристигат и първите 1100 организирани туристи.
От 1913г. Балчишка, Добричка и Куртбонарска отпадат от територията на окръга. При административната реорганизаия от 1934г., когато се премахват окръзите и се образуват области, Варна влиза в състава на Шуменска област. През този период окръжни управители са били такива видни участници в освободителните борби, политически дейци и общественици, като Иван Драсов, Тодор Пеев, Господин Иванов, Жеко Ив.Жеков и др.
След 9 септември 1944г. Варна е определен за център на област и за областен директор е назначен Георги Трайков. Със Закон за разпределяне територията на Републиката на окръзи от 1949г. Варна става център на окръг, в който влизат Варненска, Провадийска, Добричка, Балчишка, Генералтошевска и Тервелска околии. На 18 август 1987г. деветото Обикновено народно събрание приема Закон за ново административно деление на страната, съгласно който се ликвидират окръзите и се създават области. Първоначално Варненска област обхваща териториите на бившите Варненски, Добрички и Шуменски окръзи, но по-късно и трите се обособяват като самостоятелни области.
Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19% в Сливен и 0,8 % - във Варна, до поевтиняване с 15% в Добрич, бяха обсъдени в Комисията за енергийно и водно регулиране. От догодина най-скъпа ще е водата в Разград, Силистра и Шумен - над 6 лв., а най-евтина в Пазарджик - 3 лв. за кубик. Средно за..
Откриха огнище на шарка по дребните преживни животни в сливенското село Желю войвода. Областният управител Чавдар Божурски свика извънредно областната епизоотична комисия. Издадена е заповед, с която се определя 3-километрова защитна зона около огнището, както и 10-километрова надзорна зона, в която влизат осем населени места, съобщава БГНЕС...
До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..
При съвместни действия на Главна дирекция "Национална полиция“, Областната дирекция на МВР Добрич и Районната прокуратура в Добрич е разкрита организирана престъпна група за телефонни измами. Задържан е и вторият фактически ало измамник. 44-годишният мъж от Горна Оряховица е с повдигнато обвинение за организиране и осъществяване на измами за..
Демократична България няма да подкрепи изключването на Явор Божанков и Даниел Лорер от ПГ на ПП-ДБ заради различното им гласуване днес. Това написа във фейсбук Ивайло Мирчев от "Демократична България". "За да се намери изход от тази безпрецедентна криза подкрепихме Силви Кирилов, въпреки всички негативи, които има този ход. Направихме всичко, което е..
Общинският съвет във Варна прие решение за преразпределение на средства от целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. Промяната се налага поради несключени към момента договори за изпълнение на строително-монтажни работи за няколко обекта. От списъка за финансиране на обща стойност 1,25 млн. лева отпадат улиците „Перла“, „Младежка“ и „Мечтание“..
Община Варна ще отпусне 1,76 млн. лева на „Градски транспорт“ ЕАД. Решението беше взето на днешното заседание на местния парламент след дебати. Средствата се предоставят за покриване на част от неотложните плащания на дружеството. Сериозна дискусия предизвика предложението за отпускане на средствата с цел покриване на дългове към Българската банка за..