Във връзка с отбелязването на 139 години от определянето на Варна за център на губерния, Областната администрация във Варна организира „Ден на отворените врати“. Гостите на събитието ще имат възможност да се запознаят с исторически факти, свързани с датата, на която за изпълняващ длъжността губернатор на Варненска губерния е назначен Иван Кишелски. От 10.00 часа в сградата на Областна администрация са поканени гимназисти от водещи гимназии, както и студенти и докторанти от университети във Варна.
Варна е последният град, освободен от руските войски. Това става на 27 юли 1878г., а градът е окончателно предаден на руските и българските власти на 23 октомври 1878г. Временното руско управление трябвало за кратко време да изгради административен апарат. Премахвайки турската административна власт, русите използват в основни линии старото административно деление на страната - вилаети, санджаци и каази, т.е. области, окръзи, околии и общини.Руските власти възприемат като най-голяма административна единица губернията. На 11 май 1878 година град Варна е определен за център на губерния и за пръв губернатор е назначен генерал майор Иван Кишелски - българин на руска служба. От октомври 1878г. той е сменен от камер юнкер Н.Баумгартен. Следващият губернатор е видният български политик Драган Цанков, четвърти е д-р Панайот Минчович, сменен на 20 декември 1880г. от Васил Стоянов (един от основателите на българското книжовно дружество), който остава до приемането на Закона за закриване на губерниите.
Във Варненска губерния влизат Варненски, Балчишки, Манкалянски, Хаджиоглу Пазарджишки (Добрички), Провадийски и Шуменски окръг. По-късно Шуменски и Манкалянски окръзи отпадат. При административното деление след 1880г. Варна е определена за седалище на окръг, обхващащ Варненска, Провадийска, Новоселска (Дългополска), Балчишка, Добричка и Куртбонарска (Тервелска) околии.
След Освобождението през 1878 г. градът се развива бързо. Издигнати са множество модерни сгради - оттогава са и 150-те архитектурни паметника, които съществуват днес. Първата предачна фабрика за памук се открива през 1892 г. През същата година се основава и организацията на морските търговци. Първите корабостроителни докове са построени през 1907 г., а през 1912 г. започва да функционира фарът на нос Галата. През 1926 г. са построени морските бани. Тогава пристигат и първите 1100 организирани туристи.
От 1913г. Балчишка, Добричка и Куртбонарска отпадат от територията на окръга. При административната реорганизаия от 1934г., когато се премахват окръзите и се образуват области, Варна влиза в състава на Шуменска област. През този период окръжни управители са били такива видни участници в освободителните борби, политически дейци и общественици, като Иван Драсов, Тодор Пеев, Господин Иванов, Жеко Ив.Жеков и др.
След 9 септември 1944г. Варна е определен за център на област и за областен директор е назначен Георги Трайков. Със Закон за разпределяне територията на Републиката на окръзи от 1949г. Варна става център на окръг, в който влизат Варненска, Провадийска, Добричка, Балчишка, Генералтошевска и Тервелска околии. На 18 август 1987г. деветото Обикновено народно събрание приема Закон за ново административно деление на страната, съгласно който се ликвидират окръзите и се създават области. Първоначално Варненска област обхваща териториите на бившите Варненски, Добрички и Шуменски окръзи, но по-късно и трите се обособяват като самостоятелни области.
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...
Започна основният ремонт на главния пътя за село Каменар от кръстовището с улица "Прилеп" до това с ул. "Цар Симеон I" в село Каменар. Целта на ремонтните дейности е възстановяване и подобряване качествата на настилката, обобщиха от общинския пресцентър. Проектът предвижда цялостно преасфалтиране на отсечката с два пласта асфалтобетон с обща..
Започна монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост. Екипите вече напредват с подмяната на старите осветителни тела и към момента са поставили 10 нови лампи в началото на съоръжението в посока кв. „Аспарухово“. До края на деня ще бъдат монтирани първите 50 от общо 248 броя нови осветителни тела по моста, информираха от общинската дирекция..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Зачестяват сигналите за нарушители, превишаващи 3-часовия престой в обхвата на "синята зона", на местата, предназначени за хора с увреждания. Директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов не отрече съществуването на проблема. Той обясни, че 15 екипа от инспектори извършват непрекъснати проверки, но те няма как..
През лятото се очаква да заработи "зелената зона" във Варна. Подготвя се документацията за провеждане на обществена поръчка за софтуерната поддръжка и управление на кратковременното паркиране. Това каза директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов. Той припомни, че "зелената зона" позволява 5-часов платен престой..
Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества, предаде БНР. Предвиден е..