Всеки един от нас в живота си е приемал антибиотик, поне веднъж. Тази практика напоследък става порочна. Назначават се широкоспектърни антибиотици без направена антибиограма и изследване. Честата употреба има фатален край, разказа в предаването "Новият ден" на Радио Варна проф. д-р Красимир Методиев, имунолог и специалист по клинична микробиология. Не трябва да подценяваме лабораторните изследвания, ни съветва още проф.д-р Методиев. Международна среща на медици започва днес край Варна. Това ще е и една от темите, които ще обсъдят по време на 27-мото издание на Асамблея на интернационалната медицинска асоциация "България".
Как да се справяме със заболявания-вирусни или бактериални, които водят след себе си инфекции? Неправилно назначените антибиотици водят до развитие на инфекции в организма. В един момент става и невъзможно да се лекуваме. Какви са Вашите наблюдения?
Това е един ключов проблем, особено за българската медицина. На първо място ние подценяваме антибиотик-терапията, че тя не вреди, че не би могла да донесе нищо друго освен полза. Това далеч не е така. В страната имаме един голям проблем с антибиотик резистентността.
Притесненията ми, а и на много други родители са, че скоро антибиотиците няма да действат.
Не само. Близо 30% от населението на страната използват антибиотици през последните 2-3 години и вече са създали т.нар. R-фактори. Това е генетично изменение на щамовете, които причиняват техните инфекции, срещу които вече никакъв антибиотик не действа. Изписването на антибиотици "на сляпо" без изследване, без необходимост, без спазване на продължителност и доза, без селекция на конкретен, които би бил полезен води до много тежки резултати. Дори и с фатален край!
Обикновено след разболяване, прието е в обществото, че ако до третия ден не се подобрим трябва да сменим лечението. Най-често това става с назначаване на широкоспектърен антибиотик (АБ) от лекаря. Рядко се прави антибиограма, а тя е задължителна при назначаване на АБ.
Това е абсолютно задължително! Първо трябва да имаме доверие на лабораторната медицина в посока правилен подбор и употреба най-вече на АБ. И то при бактериални инфекции само, не при вирусни. Това дебело искам да го подчертая! Вирусът не е клетка. Вирусът е частица. Антибиотикът действа срещу клетъчна структура, каквито са бактериите!
Моят съвет е първо да имате доверие на лабораторната медицина. Второ - когато се установи дали е вирусна или бактериална инфекцията, да подходите по най-адекватния начин. По никакъв начин не се доверявайте на изписването на антибиотик от лекар, който не е изследвал вида на инфекцията, нито имунния статус. Не подценявайте лабораторната медицина!!!
Целият разговор може да чуете в звуковия файл:
Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..
Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов. Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..
Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..
Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..
Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието „Не може да е късно за любов“. Уверена, че именно любовта е..
Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села. Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски,..
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..