Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Food Revolution Day във Варна

Днес ще се проведе Food Revolution Day - ден, в който всички посланици на Джейми Оливър и неговата фондация организират събития, свързани със здравословното хранене и начин на живот на децата. Събитието се провежда успоредно в над 120 страни и България отново ще бъде една от тях.

В страната ни има официални посланици на Food Revolution, които през последния месец се обединиха и привлякоха към себе си още стотици доброволци от различни градове. Варна също ще се включи в деня на Българската хранителната революция с детски кулинарни работилници. На тези работлници децата ще правят картини с плодове и зеленчуци, ще се запознаят с полезната за тях храна, ще научат какво е рекламата на вредни храни, ще си приготвят сами здравословни салати, палачинки и други вкусотий.

Повече за Деня на хранителната революция чуйте от интервюто на Сияна Спиридонова с Ани Боланд – официален последовател на Джейми Оливър и посланик за Варна и България.





Снимка

- Варна за първи път ли ще участва в Деня на хранителната революция?

-  Събитието е международно и Джейми Оливър е поставил началото му преди много години, но сериозна организация в България и в частност във Варна за първи път се случва.

-  Каква е целта на събитието?

-  Целта на събитието е да обърнем внимание на родителите и на децата към храненето, защото това е основата на здравословния начин на живот.

-  С какви инициативи ще отбележите Деня на хранителната революция във Варна?

-  Разработили сме различни работилници, които ще бъдат проведени в различни части на града и доброволчески обекти. Повече информация за всички събития и за часовете, в които ще се състоят е налична във Фейсбук на страницата „Food Revolution Day”. В работилниците ще се изработват различни хранителни продукти, здравословни бонбони, закуски и обяди, които децата и родителите могат бързо и лесно да приготвят и у дома.

-  Колко обекта във Варна участват в Деня на хранителната революция?

Снимка-  Официално обявените са шест, но много частни лица се включват в кампанията с различни инициативи, което много ни радва.

-  В последните години все повече хора се обръщат към здравословния начин на живот и хранене, както и избягването на т.н. junk food (храна боклук). Какви са наблюденията ви?

-  Искрено се надявам това да се случи и все повече да продължава да се развива това движение на здравословното хранене. Джейми Оливър преди години поде една борба с една от най-големите вериги за junk food. И за наша голяма радост той спечели. Тези битки трябва да бъдат печелени от нас, защото каузата са децата ни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23