Традиционно в навечерието на Деня на славянската писменост и култура 24 май Община Варна отличава най-изявените творци и учени през годината.
За ярки постижения в областта на културата тази година журито за присъждане на награда “Варна” е откроило следните личности и колективи:
За голямата награда „Варна” е номиниран Венцеслав Антонов – за изложбата му в галерия „Графит“ през месец ноември 2016 г., за извеждане на „Биеналето“ на световен подиум и за цялостно творчество.
В раздела за литература са отличени Ангел Ангелов - за издадения му роман „Пътуването“, и Юлиян Янков – за издадените му книги „Романтика за динозаври“ и „Строителите на случайностна България“ (в съавторство с Деян Михайлов).
В категорията Изобразителни изкуства са номинирани Лора Маринова – Борисова и Димитър Борисов – за високи екипни постижения в областта на сценографията, портрета и композицията.
Отличените в раздел Театър са актрисата Гергана Арнаудова – за блестящото й изпълнение на главната роля Мадам Злата в постановката „Криворазбраната цивилизация“, както и в редица други постановки, и Екипът на Държавен куклен театър – Варна – за спектакъла „Мечо Пух“.
За принос в музиката за награда Варна са предложени Емил Георгиев - за активното пропагандиране на българската музика в чужбина и преподавателска дейност, и Неждет Мустафа Ахмед – за изключителния му принос за развитието на музикалния фолклор, за преподавателска и изпълнителска дейност в инструменталния фолклор.
Екипът на Държавна опера Варна е номиниран в категория Опера - за постановъчен екип и изпълнители – симфоничен оркестър, солисти, хор и балетна трупа за световната премиера „Граф Монте Кристо“, мюзикъл по едноименния роман на Александър Дюма.
В категориите Танц, Кино и Архитектура тази година няма номинации.
За журналистика са отличени Татяна Капричева – за високия й професионализъм, за популяризиране и отразяване на музикалния и културния живот на Варна, и Офелия Василева – за издадената й книга „Варна и варненци в една колекция“, която отразява в образи и слово миналото на Варна.
Номинациите за присъждане на награда Варна 2017 в сферата на науката и висшето образование са утвърдени на заседание, проведено на 5 април, когато експертната комисия е номинирала следните личности и колективи:
За Хуманитарни науки номинацията за индивидуална награда е за проф. д-р Стефан Пеев – за цялостна научноизследователска, преподавателска и лечебна дейност в сферата на денталната имплантология. За колективна награда е предложен Факултетът „Обществено здравеопазване” към МУ – за разработване, въвеждане и акредитиране на три нови специалности през 2016 година
За Природни науки няма номинации за индивидуална награда. Колективна награда Варна Съюзът на учените в морската столица предлага да бъде присъдена на научен колектив доц. д-р Георги Киров, гл. ас. Д-р Любомир Камбуров и ас. Д-р Георги Червенков – за високи постижения в патентната дейност и значителен международен научен принос
За принос в Обществените науки предложението е индивидуална награда да получи проф. д-р Станислав Иванов – за изключителната му научна продуктивност, която го поставя на първо място в страната сред преподавателите в областта на туризма по брой публикации в реномирани международни научни списания. За колективна награда е номиниран научен колектив с ръководител проф. д-р Теодора Бакърджиева – за създадения нов образователен проект „Българо-норвежка образователна програма” в Свободния университет.
В категорията Технически науки за индивидуална награда е предложена доц. д-р инж. Кристина Близнакова – за високи постижения в областта на биомедицинското инженерство и за изследването на нови методи и технологии за диагностика на туморни образования на млечната жлеза.
Номинацията за колективна награда е за научен колектив с ръководител флотилен адмирал проф. Боян Медникаров – за изпълнението на инвестиционния проект „Полигон за практическо обучение по борба с корабни пожари”.
Новият вицепремиер и министър на транспорта Гроздан Карадажов е приел оставките на ръководителите на Националната компания "Железопътна инфраструктура" Стоян Стоянов и на БДЖ "Товарни превози" Християн Кръстев, предаде БНР. Оставките бяха поискани от служебния министър Красимира Стоянова заради влаковата катастрофа в сряда, при която загинаха..
Първият курс за парамедици в Добрич беше открит днес. Той се провежда от местния филиал на бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Записани за обучение са 33 души, които ще добият знания в специалност „Оказване на първа помощ и асистиране в спешни отделения, транспортиране на пострадали и болни хора“. Във филиала на медицинския университет..
За пореден опит за телефонни измами с непознат до момента сценарий предупреждават от Областната дирекция на МВР Добрич. Този път става въпрос за измамници, които се представят за служители на общината. Подобни случаи са регистрирани до момента на територията на София и Добрич. Изнесените данни от полицията показват, че телефонните измамници се..
Централният пункт за продажба на превозни документи, издаване и презареждането на персонализирани безплатни абонаментни карти за пътуване в градския транспорт на община Варна ще работи с удължен график през почивните дни, съобщават от Общинското предприятие ТАСРУД. Работното време на пункта на 18 и 19.01.2025 г. (събота и неделя) ще бъде от 08:00 до..
Новоизбраният министър на културата Мариан Бачев направи преглед и анализ на неразплатените задължения на Министерството на културата към системата на сценичните изкуства още в първия си работен ден вчера, 16 януари. От Министерството на културата припомнят, че в последните седмици от Съюза на артистите в България сигнализираха за това, че три..
Цените на земеделската земя в България отбелязват спад, който варира в различните региони. В някои райони понижението достига до 20%, докато в други е под 10%. Най-скъпите земи продължават да бъдат в област Добрич, особено в общините Каварна и Балчик, където цените се движат между 1100 и 2000 лева на декар за обработваеми земи от четвърта и пета..
Според данните на областната дирекция "Земеделие" за сеитбата на есенниците в регион Добрич площите с ечемик са 149 040 дка, с рапица - 68 950 дка, а с пшеница - 1 103 720 дка. “Към момента посевите са добре. Има какво да се желае, но влагозапасеността е по-благоприятна спрямо същия период на миналата година. Смяната на температурите ги стресира,..