Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятото на един докторант по археология

2
Снимка: Радио Варна

В разгара на археологическото лято ви срещаме със Станимир Първанов /на снимката първият в ляво/, докторант по археология в Софийския университет. Той е на 26 години. Четири години поред, всяко лято работи на разкопките в местността Корията край Суворово, където се изследва  селище от каменномедната епоха. Там се проучват останките от опожарена сграда, използвана за грънчарска работилница.

За Станимир Първанов работата на разкопки  е истинската лятна почивка и е голямо удоволствие.   За своето археологическо лято той разказа...

- Още от бакалавърските си години имам интерес към каменномедната епоха по Черноморието и в Добруджа, а това, което  се върши тук,  е много важен обект. Един от редките в днешно време от тази епоха в нашия регион.

Трудно ли е да се работи на разкопки?

 - Зависи от обекта и от екипа. Този обект е труден, защото трябва да имаш търпение. Към всички ситуации трябва да подхождаме с огромно внимание, да не прибързваме и да изчакаме да видим как комплексно ще е разкрият нещата. Иначе на повечето обекти не се работи толкова бавно. Но като цяло е удоволствие.

Кое е най-вълнуващото, което Ви се случи на този обект?

- Това се случи преди четири години, когато в рамките на няколко дена открихме два подиума в северната част на къщата. Там западната стена беше нападала и когато я вдигнахме успяхме да установим начина, по който е направена. Вдигнахме едното външно лице, документирахме следите, които са останали вътре и вдигнахме и вътрешната част. Под нея излязоха двата подиума. Това беше абсолютно неочаквано от нас -  два подиума с малка оставаща площ за живеене за домашни и битови нужди. Тогава  работата започна да става още по-интересна.

Сега, когато разкопките в местността Корията свършиха ще Ви липсват ли?

- Да, със сигурност. На мен не ми се тръгва изобщо от тук.

Какво ще правите?

- Най-вероятно ще отида на разкопките в Козарева могила. Към тях също имам голям интерес.

 /Бел. ред. Козарева могила е археологически обект, който се датира от началото на енеолита - V хил. пр. Хр. Намира се край Каблешково. Разкопките на селищната могила са разкрили южните части на две големи, частично вкопани, сгради от късно- енеолитен период.  В тях са намерени много интересни и ценни предмети и съоръжения , за които се предполага че са използвани за производството на съдове. Интересен факт е, че в един от гробовете на некропола е намерен скелет със силна деформация на единия долен крайник, а под него са намерени железни скоба и шайба, което е сред доказателствата за напредналото нивото на медицината в тези древни времена/.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15