Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За по-уютна Варна...

| обновено на 16.09.17 в 21:32
2
Снимка: Радио Варна,Габриела Гаврилова
Да превърнеш части от локомотив в части от архитектурната среда на Варна – това предлага Георги Найденов, студент по архитектура 5 курс във Варненския свободен университет. Неговият дизайнерски подход е представен в проекта на учебното заведение  „Варна –град за хората”.

Неговият прадядо е бил киномеханик в Лятно кино „Тракия” и още през 40-те години е снимал града.

Как изглежда в момента Варна през очите на един млад архитект, който още не е получил своята диплома?

Средата в град Варна за момента е добра, но трябва да стане по-човешка, защото сега е леко сива и мрачна.

Какво разбирате под „по-човешка”?

Всичко да се съобрази с човешкия мащаб и може би – по-цветна. В момента материалите, които се използват, са по-добри и интересни, самото усещане на хората може да бъде по-приятно.

Снимка

На Вас самия какво най-много Ви липсва?

Липсва ми човешкия мащаб, който при нас малко се губи. Имаше един период, когато строителството не е съобразявано с хората и са правени строежи с големи мащаби, грандомандско строене е било, но и това е интересен период, какъвто и да е той.

Как това може да се промени?

Да вземем пример от световната практика, защото това вече е реализирано. После – да вложим нещо и от себе си, защото като хора от Балканите  ние има какво да направим. Мисля, че това ще е достатъчно и нещата ще се получат.

В България или чужбина ще се реализирате?

И в България има възможност човек да работи. Както казах, тук не се влагат пари за това, но си заслужава да се опита. Надявам се да може да реализираме идеите си във вида, в който сме ги замислили.  Често се среща реализацията да е различна от първоначалния замисъл заради липса на добри материали, недостатъчно финансиране и други, но се надявам това да се промени.


Снимка


В проекта Вие какво предлагате?

Мое дизайнерско решение е използването на части от локомотиви в кошчетата и пейките. Предлагам пейките да се „качат” на борда на алеите, защото така се спестява място. И алеите са с по-малка ширина, за да не се губи човешкия мащаб...

Общината и главният архитект на Варна са отворени за идеи, въпросът е, че не се предлагат такива. Хората не искат да правят нещо безплатно, но то все отнякъде трябва да се започне.

Вашето любимо място сега кое е?

Морската градина. Много приятно, сенчесто място.  Целият парк е много добре проектиран от чешки архитект, но се надявам и от български архитекти да видим такива добри неща в бъдеще, защото и Морската градина е на доста години, а в последно време не се е случвало такова красиво нещо...

Кое прави архитектурата интересна, запомняща се?

Може би предпоставката за интересни събития на самите места, защото не може един архитект да направи пространството и да го осмисли от началото докрай. Пространството се осмисля от събитията, които са се случили там.


СнимкаКакво искате да проектирате?

Аз имам интерес към градоустройство, урбанизъм – по-големи части от града. Напоследък се говори за разширяване на Варна в посока юг.  Харесва ми да реализирам и паркови среди... Може би по-близо до природата, това ме привлича...

По-красиво е градът да се развива близо до морето...

Вие къде живеете сега?

До Лятно кино „Тракия”, води се широк център...Смятам, че във Варна трябва да се въведат зоните за паркиране, защото аз имам гараж, а повечето ми съседи нямат...

А имате ли достъп до своя гараж, след като съседите нямат?

Ако оставят телефонния си номер на предното стъкло... Ако се въведе синя и зелена зона, ще стане по-добре. Може би на кмета му трябва подкрепа от хората, защото ако няма одобрението на обществото, той няма как да го направи. Трябва да го подкрепим.

Бихте ли останали да живеете на същото място, ако градът се развие в южна посока?

Естествено. Аз съм пето поколение гражданин на Варна, който живее на това място. Много харесвам мястото....Тук единствения проблем е паркирането....

СнимкаВъв Вашия род събирани ли са снимки на Варна?

Прадядо ми е бил киномеханик в Лятно кино „Тракия” и го е снимал.  Аз направих дигитални копия, за да ги съхраня по-дълго време.

Имам и снимки на дядо от 30-те години в центъра на града, които са интересни, защото Варна вече не изглежда така...

Как е изглеждал тогава града?

С типичните малки дюкяни. Занаятчиите са работели и са произвеждали нещо за себе си и хората.

Сега големите  търговски центрове не могат да ни дадат чара на тези дюкянчета, въпреки съвременните климатици .


Пример за детайлност по фасада


Някои от Вашия род да е бил архитект?

Не, аз съм втори. Сестра ми завърши архитектура и покрай нея виждам каква е реализацията на професията във Варна. Заплащането, както казах, не е добро, но има къде да се работи....


Снимка

Архитектурата през очите на един бъдещ архитект?

Много красива картина, която трябва да се довърши.

Още идеи за това как Варна да придобие „човешки” облик, за премахването на зелените площи, за паркирането на автомобилите – от интервюто на Габриела Гаврилова с Георги Найденов.



Снимките са личен архив на Георги Найденов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейство за пример и с кауза - не една: Влади, Тони и децата им Кристиян и Александър

Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..

публикувано на 26.12.24 в 15:40
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Рождеството на Спасителя е призив към нашата душа да се роди в Бога

Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри,  чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..

публикувано на 25.12.24 в 01:00

Един училищен директор като Човек на годината

Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..

публикувано на 24.12.24 в 09:22

АГ-специалистът д-р Анжел: Добре е до 29 години да знаем своя репродуктивен статус

По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..

публикувано на 23.12.24 в 08:10
Благомир Коцев

Благомир Коцев: Проблемът със синята зона е атака срещу Община Варна

"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..

публикувано на 21.12.24 в 14:24

Белослава: По-добре да се харесваме, животът ни ще е по-лек

“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..

публикувано на 20.12.24 в 23:52