Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато Варна беше град Сталин

| обновено на 27.09.17 в 14:29

Снимка




Представители на 5 града от Източна Европа обсъждат във Варна темата „Аз бях жител на град Сталин”. Името на съветския лидер в годините на Втората световна война и след това са носили днешните Брашов /Румъния/, Дунауйварош /Унгария/, Катовице /Полша/, Кучова /Албания/ и Варна. От декември 1949 година Варна също носи името но Йосиф Висарионович в продължение на седем години.


Снимка"Днес от този период не е останало много", припомня уредникът от отдел „Най-нова история” на Рeгионалния исторически музей - Варна Златка Антова.

След построените тогава сгради обаче е тази на Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров”.

Паметниците, създадени през комунистическия период трябва да станат част от туристическото представяне на страната ни, предлага проф. Станислав Иванов, зам.-ректор на Висшето училище по мениджмънт във Варна и преподавател по туризъм.

Проф. Иванов предлага още да бъде подобрена инфраструктурата около паметниците и да се „успокои” настроението в обществото, а историческото време на социализма трябва да се разглежда като период от развитието на държавата.

Според проучване, направено преди три години, българското общество одобрява включването на паметниците от времето на социализма в туристически маршрути, но настроението сред българите по отношение на периода е силно политизирано.

Тази практика не е нова по света. Такива турове се организират в много от бившите социалистически държави. Пример за това са Москва, Берлин и Будапеща.

При добро желание бизнесът би могъл да подкрепи финансово възстановяването на паметниците, но ангажиментът е на местната и национална власт, защото ще възникне проблемът със собствеността.



Снимка

"Такова беше времето, имаше залитания,  всичко беше под един общ знаменател, но хората трудно приемаха промяната на името на Варна", сподели дългогодишният говорител и журналист в Радио Варна Ганчо Минчев, започнал работа в обществената медия през 1950 г. – година след официалната промяна на името на града.

Проектът "Аз бях жител на град Сталин" продължава с обиколка на Варна и запознаване на участниците с емблематични паметници от времето, когато градът е носел името на Сталин. Освен спомени, сгради и други, от този период са и капаците по уличните шахти,  на които още се чете "Сталин".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проверките на РЗИ: Откриха флакони с хиалурон и ботулинов токсин във варненски козметичен салон

Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ.  Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..

публикувано на 06.02.25 в 19:37

Комисия в НС одобри забраната за реклама на вейпове

Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР.   Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..

публикувано на 06.02.25 в 18:30
Деца, използващи вейпове

Почти всяко второ дете, попаднало в токсикологията във Варна, е заради вейпове

40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Обявяват извънредно положение на о. Санторини

На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..

публикувано на 06.02.25 в 16:07
Борислав Сарафов

Сарафов е обжалвал спирането на процедурата за избор на главен прокурор

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..

публикувано на 06.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Ново улично осветление за 16 села и вилната зона на Балчик

Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..

публикувано на 06.02.25 в 15:32

Осем тежки катастрофи в Добрич и областта през януари

Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...

публикувано на 06.02.25 в 14:19