Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Вилиан Платиканов: Няма по-страшно число от това на чакащите трансплантация

"Частица от теб може да бъде за някого целия свят!" - под този наслов до 15 октомври за пети път у нас се провежда Европейската седмица на донорството.

Три донорски ситуации е имало във Варна от началото на годината, съобщи за Радио Варна проф. Вилиан Платиканов, национален консултант по трансплантология.

В момента листата на чакащите в страната е над 1100 души.


Склонни ли са вече хората да даряват органите на роднините си?

- Някои са склонни. Други не. Като че ли се забелязва тенденция за повишаване на съгласието от семействата. Слушах една статистика, че за миналата година несъгласията са не повече от 30 процента. Това е осреднено за държавата ни. На различните места е различно.

Нашата дейност е непрекъсната. Непрекъсната е, защото ако се разчита на кампания, нищо няма да се получи. Кампанията е, как да кажа, нещо като взрив. Минава и заминава. Тя избухва, свърши каквото свърши и останалата част от годината или от периода стои някак си на тъмно.

Откъде тръгва осъзнаването, че в една такава ситуация можеш да дариш органите на роднините си на някой друг?

- Трудно ми е да ви кажа откъде тръгва. Само знам, че трябва непрекъснато да върви. Тази тема би трябвало да се коментира непрекъснато. Разбира се, не натрапчиво, не досадно, но непрекъснато трябва да има припомняне за това, че ние сме тленни, че сме временно тук. И независимо от нашата кончина, от нашата смърт бихме могли да подпомогнем някой друг. И както и в Библията пише и в редица псалми се пее "Смертю смерт поправ".

За мене обаче, желанието да подпомогнеш някой, да му помогнеш в тежък момент е въпрос на възпитание, въпрос на семеен дух. Фактът на дарителство, дори на орган или тъкани, е въпрос на доброта в човека, въпрос на семеен дух, въпрос на възпитание. Ако обществото ни е настроено за агресия и омраза към ближния си, естествено, че дарителството няма да върви. И обратно.

Нуждаещите се от бъбречна трансплантация ли са най-много все още?

- Да. Те са над 900 човека. Това е така, защото, може да прозвучи цинично малко, но така е защото има машина, която поема функцията на увредения бъбрек. Това е хемодиализата. Ако има такава функция, която да поема функцията на сърцето, на увреденото сърце, хората, които имат нужда от сърдечна трансплантация ще бъдат повече като бройка.

За съжаление част от тези, които имат нужда от сърдечна трансплантация просто не я дочакват. Същото важи за чернодробните трансплантации, същото важи и за панкреатичните трансплантации.

Колко са приблизително чакащите трансплантации у нас?

- Събрани чакащи органна трансплантация са приблизително 1100. За мен специално няма по-страшно число от това на чакащите. Така наречената листа на чакащите, защото това е силно динамична величина. Ако днес е 1100, утре може да бъде 1098, защото нощес са си отишли двама...Или да е 1103, защото други трима души са се разболяли тежко и влизат в тази чакаща листа.


Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

публикувано на 24.07.24 в 08:15

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00
Мария Славкова

Мария Славкова: РИМ-Варна се нуждае от лаборатория за реставрация

Годината е 1972, когато светът е разтърсен от откритието на най-старото злато в света в древен некропол от халколитната епоха. Мястото е бреговете на Варненското езеро, където са открити 294 гроба, за които е характерно голямо разнообразие на погребални ритуали. Открити са и голям брой керамични съдове, каменни и кремъчни сечива, предмети..

публикувано на 22.07.24 в 07:05

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 20.07.24 в 16:05

Пламена Иванова: Възрастните губят радостта от живота, когато забравят игрите от детството си

Варненският психолог и психоаналитик във формиране Пламена Иванова-Бучинска събра в една увлекателна книга "70+ игри от нашето детство". Пламена Иванова е създател на Център за терапия, приложни изкуства и обучения във Варна и на Зона за свобдни игри за деца от 7 месеца до 3 години. Опитът и там, заедно с вдъхновението от игрите с малката и..

публикувано на 19.07.24 в 08:30