Защо у дома " И стените помагат" и какъв е вкуса на живота за един 26-годишен младеж? - Петър Стойков от Варна, който учи "Хотелиерство" в Холандия, но се връща в родния дом. Прилича на своя дядо, на когото е кръстен, който без да знае език, отива в Аржентина и донася първия в тяхното село телевизор. Той е посетил много места в Европа и все по-малко стават местата по света, където не е бил.
Убеден е, че "България е неразработен пазар за бизнеса, където и да "копнеш", ще избие петрол. Но най-важното е човек да не се отказва.
Като студент успях да посетя толкова много градове... Всичките представи, които имах, се сбъднаха. За цял живот вероятно ще помня моите студентски години. Успях да се запозная с хора от всякакви националности. ...Когато живеете заедно, когато споделиш всякакви моменти с тях, ставате като брат и сестра. Когато си далеч от семейството, разчиташ на тях. Ти си на 3 000 километра от в къщи и няма как да разчиташ "на мама и на тати" да те спаси...
Какво най-много Ви липсваше на тези 3 000 километра разстояние?
Българският език. На седмица може би по 10-15 минути ми се случваше да го говоря.... Аз предпочитах да съм с международните студенти, защото исках да опозная тази среда.... Сега прилагам всеки ден това, което научих. Учих в областта на хотелиерството...
Какво е общото между България и Холандия в тази област?
Работих в такива фирми и мога да кажа, че са на двете противоположни полярни точки...Самото отношение към клиентите е много различно. В Холандия учат, че клиентът е "крал". Каквото и да направи, може само с усмивка да го изслушате и да приемете и най-нелогичната негова молба. Целта Ви е да погасите каквато и да е ситуация. Броите до три, поемате дълбоко въздух и ... обяснявате с усмивка ...
Вие как балансирате между това, което сте учили, и това, което практикувате?
С усмивка и гъвкавост. Взех от това, което съм учил, и го прилагам. Искам да направя свои бизнес. В България не всичко е перфектно, но има условия. Има много нещо, което може да научим от чуждестранните бизнеси, но най-благоприятното е, че има условия. Данъците са ниски, условията са добри. Ако имате опит, може да започнете бизнес с малка инвестиция и рисковете не са големи.
България е неразработен пазар. Където и да копнете, ще избие петрол. Засега манталитетът не е достатъчно развит и много хора са свикнали да се оплакват. Ако търсите като българин, със сигурност ще намерите своя петролен кладенец. Каквато и индустрия да започнете, със сигурност ще успеете, стига да имате идеи.
Искали ли са Ви подкуп?
От мен - не, и Слава Богу! По принцип съм неподкупна душа, но ... всеки си има цена. Надявам се да не стига до там да разбирам каква е тази цена. Но със сигурност няма да заложа своя интегритет.
Животът може да бъде доста жесток, но въпреки всичко не трябва да забравяме малките моменти на щастие. Да дадеш нещо, да помогнеш ... Това не е нещо, което са дава, а се учи...
Време е да кажем, че Вие сте син на актрисата Вера Стойкова, директор на Държавен куклен театър - Варна. Какви приказки Ви четеше Вашата майка?
Връщате ме към един много хубав момент в живота....Главно героични, това ми бяха и любимите... Сега като погледна, се чувствам като герои. Аз съм щастлив, в дома си съм и работя за осигуряване на този хепи енд.
Сега светът е много малък и мога да се свържа с моите приятели, които са по целия свят. Често ми се налага да отида при тях.
По какво най-често ги консултирате?
Да не се отказват, защото животът е доста безмилостен. Когато се откажете - това е моментът, когато си загубил. Каквото и да стане, не губете надежда...
За мен България винаги ще бъде мой дом. Няма друго място като у дома. В чужбина винаги си оставаш чужденец. Там се запознах с много холандци, но и тогава разбрах, че съм чужденец...
Ако човек даде всичко от себе си, със сигурност ще се наслади на сладките моменти в живота...Много е важно човек да има инициатива. Не спрях да се боря във всички моменти. Без дългосрочен план човек и бизнеса не могат. И в момента работя за свой бизнес, Това е най-приятния план на действие - да бъдеш независим! Човек трябва да има идеи и трябва да има инициативи, за да ги реализира. Не спирайте да се наслаждавате на живота, животът е труден, но има доста моменти, които ще ви накарате да се усмихнете!
За белгийската бира, за свинското със сате сос, за кулинарията в кухнята и живота, за сладко-киселия вкус на живота, за роднинските връзки и още много теми - в интервюто на Габриела Гаврилова с Петър Стойков.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..