Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ароматна лавандула оцвети Добруджа в лилаво

Новият господар на лавандулата – така френски медии нарекоха България преди години, след като страната ни стана номер едно в света по производство и износ на лавандулово масло, детронирайки Франция. Тенденцията продължава да върви нагоре. За последните девет години площите с лавандула са се утроили и достигат 9600 ха през 2017 г., а добивите са нараснали над пет пъти. Това показват данните на Министерството на земеделието. Прогнозата е магията на лилавото растение да продължи, а добивът на ценното за парфюмерийната индустрия лавандулово масло да се удвои през 2019 г.

Основната причина за възхода на лавандулата е бързата печалба. Част от фермерите пресмятат, че в отглеждането на лавандула има повече "хляб", отколкото в зърното и сменят културата. Така лилавото растение, което традиционно се отглежда в Розовата долина - полетата на Казанлък и Карлово, прескача Балкана и днес превзема все повече площи в Добруджа.

Лековитата сила и вкусовите качества на лавандулата са познати на света още от далечното минало. Тя е използвана както под формата на масло, така и като изсушени ароматни стръкове. Още за богатството, което раждат земите ни и за благотворното действие на етеричните масла от лавандула разказа в интервю за Радио Варна Варта Карагьозян - представител на фирма производител на етерични масла.




- В какво се крие на тайната на маслото от лавандула?

- Благотворното въздействие на етеричните масла е известно от хилядолетия. Още при мумифицирането в Египет е използвано етеричното масло от лавандула за консервиране. Сега ние възобновяваме една многовековна традиция, известна по нашите земи, която е свързана с извличането на етерични масла и техните полезни свойства от растения.

- Лавандуловото масло е едно от най-широко използваните. Защо?

Снимка- Лавандуловото масло е известно с това, че въздейства много благоприятно, има дори и лечебен ефект върху кожата и дихателната система. Така са и открити неговите полезни свойства. В края на 19 век при едно изгаряне известен химик намира колба, пълна с лавандулово масло, в която вкарва изгорената си от химикали ръка. Той наблюдава, че в рамките на няколко дни кожата му се възстановява и така започва да изследва именно този вид качества на лавандуловото масло. Днес то се използва особено и в елитната козметика, тъй като е 100 % натурално.

- Има ли нещо по-специфично при използването на етеричните масла?

- Хубавото на етеричните масла е, когато са 100 % чисти, че са максимално близки до човешката природа. Над 90 % от случаите тяхната употреба няма наблюдаеми негативни ефекти върху човешкото здраве. Лавандулата например удължава съня, защото успокоява сетивата. Освен благотворното й действие върху кожата, тя също влияе и върху дихателните пътища. В началото на 20 век, когато е имало епидемия от Туберколоза в Европа, единствено работниците в Прованс, работещи на полетата с лавандула, не са се разболели. Така че всичко добро идва с добрата практика и с добрия контакт с природата.

- Как е най-добре да използваме лавандуловото масло?

- Първото, което ми хрумва, предвид наближаващия сезон на масовите хреми, е да си правим инхалации с етерично масло. Трябва обаче да сме сигурни, че то е 100 % чисто и да накапваме от него в съд с вряща вода и да го вдишваме. Смятам, че никой няма да се оплаче от резултатите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15