Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ароматна лавандула оцвети Добруджа в лилаво

Новият господар на лавандулата – така френски медии нарекоха България преди години, след като страната ни стана номер едно в света по производство и износ на лавандулово масло, детронирайки Франция. Тенденцията продължава да върви нагоре. За последните девет години площите с лавандула са се утроили и достигат 9600 ха през 2017 г., а добивите са нараснали над пет пъти. Това показват данните на Министерството на земеделието. Прогнозата е магията на лилавото растение да продължи, а добивът на ценното за парфюмерийната индустрия лавандулово масло да се удвои през 2019 г.

Основната причина за възхода на лавандулата е бързата печалба. Част от фермерите пресмятат, че в отглеждането на лавандула има повече "хляб", отколкото в зърното и сменят културата. Така лилавото растение, което традиционно се отглежда в Розовата долина - полетата на Казанлък и Карлово, прескача Балкана и днес превзема все повече площи в Добруджа.

Лековитата сила и вкусовите качества на лавандулата са познати на света още от далечното минало. Тя е използвана както под формата на масло, така и като изсушени ароматни стръкове. Още за богатството, което раждат земите ни и за благотворното действие на етеричните масла от лавандула разказа в интервю за Радио Варна Варта Карагьозян - представител на фирма производител на етерични масла.




- В какво се крие на тайната на маслото от лавандула?

- Благотворното въздействие на етеричните масла е известно от хилядолетия. Още при мумифицирането в Египет е използвано етеричното масло от лавандула за консервиране. Сега ние възобновяваме една многовековна традиция, известна по нашите земи, която е свързана с извличането на етерични масла и техните полезни свойства от растения.

- Лавандуловото масло е едно от най-широко използваните. Защо?

Снимка- Лавандуловото масло е известно с това, че въздейства много благоприятно, има дори и лечебен ефект върху кожата и дихателната система. Така са и открити неговите полезни свойства. В края на 19 век при едно изгаряне известен химик намира колба, пълна с лавандулово масло, в която вкарва изгорената си от химикали ръка. Той наблюдава, че в рамките на няколко дни кожата му се възстановява и така започва да изследва именно този вид качества на лавандуловото масло. Днес то се използва особено и в елитната козметика, тъй като е 100 % натурално.

- Има ли нещо по-специфично при използването на етеричните масла?

- Хубавото на етеричните масла е, когато са 100 % чисти, че са максимално близки до човешката природа. Над 90 % от случаите тяхната употреба няма наблюдаеми негативни ефекти върху човешкото здраве. Лавандулата например удължава съня, защото успокоява сетивата. Освен благотворното й действие върху кожата, тя също влияе и върху дихателните пътища. В началото на 20 век, когато е имало епидемия от Туберколоза в Европа, единствено работниците в Прованс, работещи на полетата с лавандула, не са се разболели. Така че всичко добро идва с добрата практика и с добрия контакт с природата.

- Как е най-добре да използваме лавандуловото масло?

- Първото, което ми хрумва, предвид наближаващия сезон на масовите хреми, е да си правим инхалации с етерично масло. Трябва обаче да сме сигурни, че то е 100 % чисто и да накапваме от него в съд с вряща вода и да го вдишваме. Смятам, че никой няма да се оплаче от резултатите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00