Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трапезата на Бъдни вечер събира всички

| обновено на 24.12.17 в 20:15
Снимка: БТА

Бъдни вечер пренася рода от единия бряг на времето на другия, в това е вярвал фолклорният човек. Затова празникът е посветен на дома, на огнището, но и на починалите. Преподавателят  по фолклор във ВТУ „Св.Св. Кирил и Методий” проф. Анчо Калоянов разказва : "Коледа е най-големия семеен празник у българите. Всички се събират на коледната трапеза, защото тя пренася цялото домочадие  от  единия бряг на времето на другия, сменя се от стара към нова година . Самата  обредна трапеза прилича на Ноев ковчег , с която те преминават и затова в задължително да са заедно. Смята се, че всички живи и мъртви преминават по този начин  и трябва да бъдат събрани на общата  трапеза".






"Общите трапези са символ на неделимото битие на тук и там, на заедността на всички нас
",
сподели за Радио Варна Калина Иванова, етнограф.






Снимка

В езическите традиции денят е свързан с плодородието и с началото на нарастването на деня, надвиването на нощта.

Сред важните символи е бъдникът- специално дърво, което отсичали момци, поставяли го върху каруца, за да не докосва земята, а след това в дома най-възрастната жена го посрещала като бебе, припомня етнографът проф. Георг Краев: "Най-важното нещо на Бъдни вечер е бъдника, това е бебенцето, което ще израсте и ще стане герой. Той ще донесе и благополучието на дома.

Вечерта е постна, защото Богородица е трудна и трябва да бъдем чисти, за да се роди чисто и нейното детенце".



Снимка

"Най-скъпите си гости гощавам със зелева каша", разказва баба Рада Янчева от с. Солник, община Долни чифлик.Тя се приготвя от кисело зеле, поръсено с брашно. След това се добавя и шарена сол. Става и за болни, и за здрави, допълва  баба Рада. Тя си спомня и какво още правели, за да зарадват коледарите. Сега тя е доволна, че макар селото да намалява, все още младите хора спазват традициите и сами шият на децата си национални костюми.






Снимка73-годишната Марийка Любенова от с. Кривини посреща скъпи гости с рачел. На бъдни вечер  тя продължава традицията на своята майка като приготвя  постни сармички, които тогава наричали "гушки".

Жената ще събере голямото семейство, в което има 7 внучки и 2 правнучки и с "платеки", и тиквеник с тиква и орехи.

С емоция баба Марийка си припомни времето, когато  гадеели с орехи и посрещали коледарите, но една година нямало мъже и жените "станали" коледари.

Рецептата за рачел:  тиквата се нарязва на малки парчета, след това престоява във вар около 3 часа, кубчетата се измиват добре с вода и се вари в разтвор мед, може и захар.







Редовната слушателка на Радио Варна Куна Иванова  е  наследник на тракийски българи, изселили  се преди  85 години  района около Цариград. Там много използвали булгур.





Снимка

Вечерята започва с прекадяването на трапезата, стаите, оборите и градината, за да се прогонят злите духове.
След четене на молитвата, стопанинът разчупва питата с парата и първото парче от нея се оставя пред иконата за Бога, второто е за къщата, а останалите се разпределят на всеки член от семейството.

Вярва се, че на когото се падне парата, той ще има най-голям късмет през годината.

На Бъдни вечер завършват и 40-дневните Коледни или Рождественски пости. Според народните вярвания започват така наречените Мръсни дни. 


През нощта коледари тръгват по къщите и пеейки народни и църковни песни,  разнасят радостна вест за Христовото Рождество.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите гласуват отмяна на либерализацията на тока

Тази седмица депутатите гласуват на второ четене либерализацията на тока да се отмени с една година, тоест да бъде факт през юли 2025 г., предаде БГНЕС. В пленарна зала ще се гледа и Проект на решение за подкрепа на предложената от Министерския съвет актуализирана Пътна карта за климатична неутралност на Република България. Очаква се на второ..

публикувано на 23.04.24 в 19:58

Утре е крайният срок за партии и коалиции за регистрация в ЦИК

Изтича срокът за регистрация на партиите и коалициите за регистрация в ЦИК за участие в изборите за национален и европарламент на 9 юни. Крайният срок изтича в 17.00 часа на 24 април. От 25 април Централната избирателна комисия започва да приема документи от инициативни комитети и за независими кандидати за Европейския парламент. До вторник общо 10..

публикувано на 23.04.24 в 18:20

ПП-ДБ подписаха споразумение за общо явяване на изборите

Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и Атанас Атанасов подписаха официалното споразумение за явяване на изборите 2 в 1 на формациите им "Продължаваме промяната - Демократична България", съобщава БНР. Така коалицията ще се яви заедно на трети поредни избори. До момента две от по-малките формации в досегашната ПП-ДБ обявиха излизане от коалицията..

публикувано на 23.04.24 в 17:53

"Средна европейска класа" напуска ПП-ДБ

Още една партия напуска ПП-ДБ – след Зелено движение, и Средна европейска класа обяви, че няма да участва на предстоящите избори с ПП-ДБ и напуска обединението, съобщи БНР.  "Основната причина е нашата твърда и последователна политика срещу порочните практики в модела на управление на ГЕРБ и ДПС. Повече от 12 години сме последователни в нашите..

публикувано на 23.04.24 в 15:53

Вкарват в съда двама, пребили до смърт мъж в Добрич

Двама мъже от Добрич са предадени на съд за убийство, извършено с изключителна жестокост на улица в града. Разследването по случая е започнато на 21 октомври 2022 г., след като жертвата 52-годишен мъж е намерен в безпомощно състояние, а впоследствие умира в многопрофилната болница. Обвинените за тежкото престъпление са на 23 и 30 години. От назначената..

публикувано на 23.04.24 в 15:49
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.

Министър Цоков за коклюша: Засега не е нужно носенето на маски или дистанционно обучение

Според здравните експерти засега не е нужно да се въвежда носене на маски или дистанционно обучение във връзка с нарастващите случаи на заболели деца от коклюш. Това обяви в Шумен образователният министър проф. Галин Цоков, цитиран от БНР.  Министерството следи за ситуацията, но към момента положението се преекспонира основно медийно, коментира..

публикувано на 23.04.24 в 15:37

Темата "Черноморска бодлива акула" бе дискутирана сред рибарския бранш във Варна и региона

Среща на тема "Черноморска бодлива акула" се проведе във Варна по инициатива на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море и за Черно море (ГКРСМ) със съдействието на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Местната инициативна рибарска група Шабла-Каварна-Балчик. Едно от предизвикателствата пред бранша, не само у нас, но и..

публикувано на 23.04.24 в 15:21