Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неграмотността - проблемът на ромските семейства


Високият процент неграмотни в малките населени места е причина да има особена нужда от социални работници. По неофициални данни, в община Вълчи дол хората, чийто майчин език не е български, са половината от населението. Повечето деца посещават учебни заведения, но семействата имат много ниски доходи и голяма част живеят при изключително мизерни условия.

Работата с тези семейства е част от ежедневието на Йорданка Колева. Тя  е социален работник от 2 години, преди това е била медицинска сестра. Работи в Общностния център във Вълчи дол. И двете й професии имат ниско заплащане, но тя е доволна от това, което прави, защото помага на хората. В момента е част от екипа, който се грижи за интеграция на деца.

Това съм си избрала, това ми доставя удоволствие. Макар че откъм заплащане, и двете професии не са добре оценени.

Но Вие сте добре ценени в Европа. Защо сте още в България?

Може би защото съм вече на възраст, когато не искам да ходя в чужбина. Предпочитам да съм си в България, нали трябва и тук да останат такива като мен...Някой трябва да работи, някои трябва да помага. Нашето население в общината е застаряващо. Населението ни е болно...

Снимка

В какво се състои Вашата работа на социален работник?

Помагаме за ранната интервенция на деца с увреждания. Посещаваме ги в домовете, следим развитието на детето... Това са деца от рискови групи, с много ниски доходи, малолетни или непълнолетни бременни...Помагаме с консултации, имаме психолог, добре работим с институциите и се опитваме да решим проблемите ...


/.../

Нямаме отказали се от децата си, само едно дете е изведено от семейството си, но средата беше много лоша...Работим много добре с "Отдела за закрила на децата".


Често ли Ви търсят с идеята да се откажат от детето си?

Не, нямаме такива тежки случаи. Помагаме, консултираме ги, търсим начини за съдействие...Въпросът е да стигнем до хората. И докато в началото си търсехме потребителите, сега те вече нас търсят....Непрекъснато се увеличават потребителите ни и доверието между нас се увеличава.


Като човек, който живее във Вълчи дол, какво искате Вие?

Откровено казано, по-малко хора да се нуждаят от нашата подкрепа. Но за съжаление, тенденцията не е добра. Засилва се процента на хората, които се нуждаят от такъв тип помощ. Безработните са много. Това е характерно за всички малки общини, не е само за нас.... Трябва институциите да работят "ръка за ръка".  И родителите. Те са най-важния фактор при формиране характера на детето. Семейството е много важно и всичко тръгва от него.


А когато това семейство няма достатъчно средства?
Това е големият проблем. Неграмотността.


СнимкаКакъв процент от хората в общината имат този проблем?

Много висок и този процент се увеличава. Това го показва практиката, етническия състав на населението...

Какъв процент от хората в община Вълчи дол майчиният език не е български?

Не зная какви са официалните данни, но това, което аз виждам в училищата и детските градини - около 50 процента.

Колко от децата посещават учебни заведения?

Посещаемостта в училище е добра, защото населените места са малки и успяват да ги обхванат...Ние познаваме добре състоянието на семействата в риск.
/..../
Родителите като основен аргумент подчертават, че не могат да изпратят на училище децата, защото нямат дрехи, защото нямат пари...Част от тези семейства работят в чужбина, други са по 14-дневките, разчитат на детските, семейните помощи за деца...
На по-проблемните семейства се стараем да помагаме повече. Едно такова е на Бахтишан в село Радан войвода. Семейството няма течаща вода, не зная дали има ток, защото сме ходили през деня...Работи само бащата.. В момента има 3 деца, едното е изведено в приемно семейство, едно почина миналата зима... Малкото момиченце на 3 годинки не беше виждало кукла...





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15