Това е заглавието, около което се обединиха младите таланти, спечелили за пореден път одобрението на НАСА. Част от момчетата вече имат достатъчно международен опит и знаят как да представят и своите идеи, и своята страна. Правили са го в Калифорния, Церн, Гърция.... и ще продължат да го правят, защото след събрания опит в екипната работа, търсенето и разработването на добра идея, амбициите им са още по-големи.... Абитуриентите и двамата смятат да продължат образованието си в чужбина, но в същата област - физиката...
Доц.Веселка Радева работи по проекта "Ученическа космическа агенция" от 11 години и всеки път нейни възпитаници печелят отличия. Единият от наградените български екипи е от Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна. Петте момчета заемат първото място в категорията за 12 клас за проекта "UniSpace" , който предлага разрешаване на проблемите на човечеството чрез изграждане на градове в орбитата, близо до Земята. Осемчленният екип на гимназията по ИТ "Екзюпери" във Варна е класиран на първо място в категорията за 11 клас. "Deep Space" предвижда построяването на човешка колония в покрайнините на Слънчевата система, като самата колония има форма на цвете.
Катерина Саматовна от 10 клас в Математическата гимназия спечели второ място с проекта „Quibella” в категорията индивидуално участие, което се постига за първи път от български ученици.
В студиото на Радио Варна са доц. Веселка Радева, Михаил Савин от 11 клас; Александър Георгиев и Иво Песев от 12 клас.
Иво: Искахме да разрешим два големи проблема за човечеството. Първият е пренаселеността на Земята. Целта е да забавим растежа. За това построихме 16 000 колонии в земна орбита и целим до 100 години да заселим там над 1 милиард души.
Реално ли е това?
Александър: Това е много реално, защото едно от изискванията на НАСА е проекти, които може да се реализират в близките 50 - 100 години.
Как?
Това са проблеми, които засягат цялото човечество. Затова с обединените усилия на много организации това е възможно...
В.Радева: Представете си нощем на небосвода - една огромна бисерна огърлица от 16 000 малки светещи градове... Там се изнасят милиардите земни жители. Но на Земята ще останат поне 1 милиард, които ще решават проблемите с екологията на планетата. Това е целта: да спасим нашата планета...
Поглеждайки отгоре, тези земни жители ще виждат Земята, която трябва да възстановят, за да може от тази "Огърлица" след това да тръгнат да пътуват към Луната, Марс, към покрайнините на Слънчевата система. Това е бъдещето на човешката цивилизация - да спасим нашата планета и да тръгнем да излизаме в космическото пространство...
Иво: Колонията е с много интересна форма. Това е цилиндър, но много по-различен от това, което си представяме...Има 6 листа, които обикалят около този цилиндър. Там са нашите космически градове, където живеят от 60 000 до 80 000 души. Искаме да сме предвидили всичко...Когато разработвахме дизайна, ние мислехме за нашите наследници...
Веселка Радева : Там всичко е като на Земята. Все едно Варна е пренесена в една прекрасна космическа колония. Но всеки може да си избира къде да живее, защото всеки град ще бъде с различна архитектура, дизайн... Може да бъде като в Индия, като в Америка, като Виена....Няма да има море, но може да си направим езеро.... Няма да има животни, но ще има дървета....Целият живот на Земята ще бъде пренесен на тези градове. Много е важно хората там да виждат планетата, това е силна психологическа връзка... Ще има "умен дизайн" ....може да програмираме мебелите, стените на стаята, дома.... Всички ще живеят в градове, които отговарят на техния вкус, за да може да има психически комфорт.... Това е големият проблем на Космоса - психиката на човек, отделен от цялото...
Александър: Ние разчитаме на изкуствения интелект. Това е другият въпрос, който решава нашият проект - освен,че се справяме с пренаселеността на Земята, ще може да "контролираме" изкуствения интелект....
Веселка Радева: Много интересни книги прочетоха момчетата за изкуствения интелект и какви "сценарии" има за това...
Първа награда при 11 - класниците спечели проекта "Deep Space" на ИТ "Екзюпери" .
Михаил : Ние смятаме да построим колония в края на Слънчевата система. Това е голяма "майка" колония, в която хората ще живеят временно докато се изграждат нови космически кораби за изследване на Космоса.
Веселка Радева : Това е много елегантен проект. "Майката" колония има формата на две бледолилави лалета. Между тях е голяма сфера, в която се намират малките колонии, които ще изпращаме за заселване на Космоса... Първото място, откъдето човешката цивилизация тръгва на много дълъг път към Звездите..
Те успяха да пренесат земната красота в Космоса. От Земята вземаме емоцията, красотата, човешкото и чувствата, които пренасяме...
Да разкажем и за проекта, който остана втори. Той е при индивидуалните разработки.
В.Радева: Катерина Саматовна от 10 клас на Математическата гимназия е герой. За първи път български участник прави сам проект и печели. „Quibella”
решава нашите стандартни форми на торос на колония в огромна конструкция, която прилича на ракета. Хората ще живеят все едно са на Земята.
Катето е много умно момиче - и физик, и астроном, и математик. Има богата душевност, която успя да вкара в инженерно-технически решения. Това е огромен успех, защото разработката на подобни проекти е много мъжка работа...
Това е близкото бъдеще на човечеството....
За научените уроци по време на разработка на проектите, както и още подробности от това как младите варненски учени "заселват" Космоса - в интервюта на Габриела Гаврилова с Александър Георгиев и Иво Песев от 12 клас и Михаил Савин от 11 клас и техният ръководител доц. Веселка Радева.
След спечелването на проектите, остава да се съберат пари за пътуването на отбора до Калифорния, където в края на май варненските ученици ще може да представят своите разработки пред Конференцията за международно космическо развитие на НАСА и Американското космическо общество.
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..