На Разпети петък да отидем с цялото семейство в храма, за да станем съпричастни със страданията на Христос на Кръста- това съветва отец Ясен Шинев, свещеник в старинен храм "Успение на Богородица" и "Св.Атанасий Велики" във Варна. Минаването под масата с плащеницата е знак за съпричастност към жертвата на Иисус, а не толкова за здраве и благополучие. Какво още е добре да знаем за най-тъжният ден в годината? - от интервюто на Габриела Гаврилова с отец Ясен :
Разпети петък е един от най-тайнствените дни и най-мрачният ден в историята на човечеството. Денят, в който човеците предават Бог. Тогава, когато творението Божие произнася своята присъда над Твореца.
Защо хората не са разбрали, че идва дългоочакваният Цар?
Защото Христос не идва само за евреите. Ще го разберем, когато се постави в контекста на тогавашните събития на ставащото в Светите земи. Евреите са под римско владичество. Юдея се управлява от римски прокуратор и те очакват своя месия, който ще ги освободи от римското владичество, който ще бъде наследник на рода на Давид и който ще им даде величие, което няма друг народ.
Иисус също е от рода на Давид.
Точно така, но те очакват земното величие, царството на кесаря, а Христос им носи царството Божие. Не само за юдеите дойде Христос, а за целия свят. И тогава, което те не познават, онова, което искат само за себе си - избират земното, а не небесното, материалното, а не духовното, тогава те са разочароват от него.
И Иисус изживява своята драма – от „Осанна!” до „Разпни го!”.
Хората, които са разбирали донякъде това, което се случва, не са били съгласни с това Той да изцерява? Дни преди това Той гони търговците от храма.
Христос носи Своята пълнота. Той е единственият Богочовек в историята. Той носи Гласът на Бога, онова, което е Висше Откровение.
Хората не винаги разбират това, което Той говори. Ние имаме навика да „очовечаваме” това, което Той говори и прави. Търсим онова, което ни е угодно, а не се опитваме да се издигнем над онова, което сме. Това е проблем на света....
Човекът е призван да превъзмогне себе си и да се развива духовно, да стане по-пълноценен. Този вечен стремеж към съвършенство малко хора го следват.
Ако хората имаха живата вяра в Спасителя, щяха да превърнат в чудо своя живот.
Две хилядолетия след Разпятието, днес как гледаме към този факт? Успяхме ли да разберем, че Христос не е земен цар?
За съжаление, голяма част от хората, особено сред нас, българите, нямаме духовната култура да разберем смисъла.
Духовният заряд е, че Разпети петък е денят, в който Христос е разпънат.
Защо?
Той е разпънат по Висша Божия Воля за изкупление греховете на цялото земно човечество, съвършено Невинен. За да прости на кръста на всички, които са сторили този ужасен грях : „Господи, прости Им, те не знаят какво вършат!”.
Разпети петък е денят, в който не се работи, не се яде!
Какво се прави на Разпети петък в храма? Може ли човек, който не е постил, който не е взел причастие, да мине под масата?
Може да мине под масата, но е добре да стори това, което Вие казвате. Да се изповяда, да се причасти, да се помири с Бога и тогава. Но по снизхождение Божие, нека целият православен народ, всички, които са кръстени, да минат, за да съучастват със Страданията на Нашия Спасител. Той е понесъл болката на целия свят и на поколенията, които идват след това.
Сутринта се изнася плащеницата. Хората минават под масата с плащеницата не просто за здраве и благословение, а за да се потопят във всичко, което е изживял Христос.
Вечерта в рамките на богослужебния кръг, се извършва така нареченото Опело Христово. Един единствен път в църковната година. Около масата се събират духовници и миряни и се пеят скръбни песни. Храмът се обикаля и всичко това е, за да се съучаства в страданията Христови.
Службата сутринта започва в 8.30 часа. Който има възможност да присъства в този неработен ден, нека дойде със своето семейство. Да поднесе цветя. Да мине под масата и да целуне разпятието, което е там. Да запише свети литургии.
За живи или за починали може да се запишат литургии?
За всичко се записва. Цялата вселена изживява тези ридания, които идват от Кръста.
Какъв е смисълът на Голгота днес в личния живот на всеки човек?
Смисълът е там, където се търси духовното. Голгота е страданието. Няма израстване без страдание. За да може да се „отделиш” от Земята, първо трябва да пречистиш себе, за да станеш по-лек и да полетиш.... Трябва да се научим да обичаме и да прощаваме.
Първо се минава през страданията, за да се помирим с Бог. Христос показва и „Пътя, и Истината, и Живота”. Неговият живот е начинът, по който ние трябва да се движим....
Като православни християни ние сме длъжни първо да се потопим в Неговата Голгота, и след това да изживеем Възкресението. Не може радост без предварително да си разбрал неговата ценност. Затова нека отидем в храма. Ще се взрем по-дълбоко в себе си, за да може да съучастваме в пълнота на тази Пасхална радост. Амин!
Тази година Разпети петък е на 6 април, датата, когато преди 1133 години умира Свети Методий, брат на създателя на славянската писменост Свети Константин Кирил Философ.
Още за смисъла на Разпети петък - от интервюто с отец Ясен:
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...