Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Военни униформи във Военноморския музей

| обновено на 04.05.18 в 08:09
7
Снимка: Радио Варна

Пагони, наръкавни знаци, кокарди, колани, шарфове и други части от  българска морска  униформа показват във Военноморския музей във Варна. Изложбата „Българската морска униформа – отражение на своята епоха“ ще бъде открита днес от 13 часа.

В изложбата ще могат да бъдат видени униформи на български морски офицери, подофицери и матроси и най-характерните елементи към тях. В нея са включени повече от сто предмета от фонда на Военноморския музей. Сред тях са офицерският мундир с еполети от началото на ХХ век, принадлежал на лейтенант Георги Антонов и непоказвана до момента униформа на контраадмирал Иван Вариклечков,където панталонът е брич, което рядко се среща.

Най-старите униформи са от самото начало на българския флот. Грижливо съхранявани от офицерите, след това от техните семейства, те показват отношението към службата. "Външният вид е много важен в една армия. Той е част и от дисциплината, и от йерархията, част и от въздействието върху обществото като цяло", разказа за Радио Варна директорът на музея Марияна Кръстева. В началото се забелязва силно влияние на английски и френски елементи, но се откриват и българските. На еполетите се поставя вензел на Фердинанд и корона, която е част от герба на Княжество, по-късно - Царство България. Еполетите са изработени от сърмени, метални нишки с  благородни метали, което ги прави по-здрави, продължава Марияна Кръстева. Във витрините са показани и характерните шапки бикорн или триуголка, които също са поставяни в специални кутии. Изработени са от кожа - естествена или изкуствена, дебел картон или дори  метал.

Униформите се променят през десетилетията. До 1944 година част от униформата е била пелерина, която по-късно вече не се среща. След тази година униформите на българските и съветски моряци са почти идентични. Много често българи, които са се обучавали в СССР, са използвали части от тяхната униформа, защото материалите били по-качествени, разказва Марияна Кръстева.

Експозицията показва и съвременни униформени облекла и аксесоарите към тях. Богатият снимков материал дават представа за развитието на българската военноморска униформа от създаването на флота през 1879 г. до наши дни. Флотските униформи отговарят на международно приетите норми и са част от общата моряшка традиция, а едновременно с това са специфична илюстрация на прехода от една епоха в друга и на влиянието на големите морски сили.

Експозицията „Българската морска униформа – отражение на своята епоха“ може да бъде посетена до края на месец юли 2018 г.

На 6 май 2018 г. музеят ще работи с вход свободен за своите посетители.

С директора на Военноморския музей - Варна Марияна Кръстева разговаря Габриела Гаврилова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Архивите предизвикват все по-голям интерес

В последните години интересът към архивите се увеличава. Това коментира за Радио Варна Донка Николова, началник на Държавен архив – Варна – част от Държавна агенция Архиви, които на 10 октомври отбелязват професионалния си празник. Най-старият архивен документ от общо 4 км. архиви – сложени лист върху лист, е от 1784 г. и представлява детско писмо..

публикувано на 11.10.24 в 06:44

Каталог „50 години Етнографски музей – Варна“ представят днес

Юбилейното издание включва 50 експоната от богатия фонд на музея, свързани с основните теми в експозицията, която представя бита и културата на населението във Варненския регион от втората половина на ХIХ и началото на ХХ век. Представянето на каталога „50 години Етнографски музей – Варна“ е днес   от 16.00 часа в двора на музея на ул...

публикувано на 10.10.24 в 12:21

Виктория Бешлийска гостува във Варна с "Нишка"

09 октомври, сряда, Концертно студио на Радио Варна. Начало 18:00 часа. Вход свободен. Виктория Бешлийска и книгата ѝ  „Нишка“ започнаха обиколка из страната, която ще продължи до средата на ноември. Събитията са със свободен вход и ще предложат възможност за личен автограф и откровен разговор за романа и вечните теми, вплетени в..

публикувано на 09.10.24 в 13:37

Даниела Белчева представя винил на новия си албум NAIVE

Даниела Белчева е една от най-последователните творчески личности-изпълнители на музика, съчетаваща много изразни средства, сред които преобладаващото е ориентацията й към джазовия наратив. Авторската й музика е нежна, а лириката и мелодията й привличат публиката заради магнетичната й хармония и усещане за топлина и съзерцателност.  Предстоят..

публикувано на 09.10.24 в 12:50

Нови модули от Образователната програма за ученици на Градската художествена галерия - Варна

Нови модули от Образователната програма за ученици на Градската художествена галерия – Варна. Творби на български класици и на съвременни автори ще бъдат във фокуса на заниманията, които са подходящи за ученици от 1. до 5. клас през учебната 2024 / 2025 година. Образователната програма на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна,..

публикувано на 08.10.24 в 15:16

Нов камерен проект съчетава авторски творби на Венециела Найденова и познати класически заглавия

На 9-ти октомври от 18:30 ч. в Градска Художествена Галерия „Борис Георгиев“ във Варна ще бъде представен най-новия камерен проект с участието на творци от града.  „Зелен-бяло-червено“ е авторски концерт/портрет на Венециела Найденова.  Публиката ще има възможност да се наслади на някои от авторските произведения на Венециела Найденова,..

публикувано на 08.10.24 в 11:32

Метални дами и платна на ветроходи във Фестивалния комплекс

Метални дами и платна на ветроходи завладяха пространството във фоайето на НДК-Варна на 1 октомври с изложбата на Живко Седларски, озаглавена "Haute couture - Haute Soudure" (Висша мода - Висша заварка". Авторът представя метални скулптури на женски тела, както и серия рисунки и картини, изобразяващи пътя на скулптурата – от рисунката до..

публикувано на 07.10.24 в 15:02