Тези билки поставяли нашите баби под главите си, за да спи спокойно цялото семейство. Какво е добре да сложим във възглавницата си - това ще научат на Еньовден посетителите на Музея по история на медицината във Варна. Демонстрации и беседи в няколко билкови работилници ще започнат в 10.40, 12.30 и 14.30 часа. Организаторите от Медицинския университет са подготвили информация за най-популярните билки по Северното Черноморие, коя част се използва и за какво е полезна. Ще може да се видят билки в свеж вид или приготвени за лечение. Учениците ще научат как да направят хербарии. Посетителите ще може да дегустират домашно приготвен сироп от глухарче, който е особено полезен за кръвопречистване и укрепване на организма рано напролет. И още - комарите "бягат" от риган, маточина и лавандула, разказва Джени Чернева, дипломиран ботаник от Медицинския университет, асистент в катедра “Биология ”. Нейните основни научни интереси са в областта на лечебните растения.
Интервю на Габриела Гаврилова:
Още от най-дълбока древност българите са познавали лечебните свойства на билките и те присъстват трайно в бита на предците ни. Много от ритуалите са свързани с "магическите" свойства на билките. Проучване на Медицинския университет сред населението на Северното Черноморие показва, че един от най-популярните празници на билките е Еньовден.
Направихме и проучване за най-популярните билки, които нарекохме "Билки на баба". На работилниците ще представим тези 20 билки - мащерка, риган, жълт кантарион, маточина, мента, невен и други. Те ще бъдат изложени и в свеж вид, и в растителна субстанция, готови за директно лечение. Гражданите ще може да научат повече за някои от билките и продуктите, направени с тях, като например крем от невен и да дегустират домашно приготвен сироп от глухарче.
В работилниците ще се покажат и възможности сами да си приготвим ароматизатори за гардероба...
Подготвили сме и така наречените билкови възглавнички. За сладък сън се поставя мащерка или лавандула. Има и комбинация за добра памет и концентрация...
Тези възглавнички ще се продават ли?
Не, всичко е с цел да се запознаят гражданите и да се научат как да си ги приготвят. Направили се информационни бюлетини за най-популярните в региона 20 билки - лечебно действие, заболявания и форми за приложение, примерни рецепти как да се приготвят в домашни условия.
За малките посетители ще бъде интересно да научат как да си направят хербарий от лечебни растения, а това е включено в учебната програма по биология.
Вие самата използвате ли билки?
Използвам. Аз живея в район, който е извън Варна и сама си набавям билките за моето семейство.
Използването на билки не е безобидно. Трябва да познаваме добре лечебното растение, което събираме, защото понякога си приличат с други. Трябва да сме запознати с начина за бране и времето, което е подходящо за това. Трябва да знаем и коя част от растението трябва да съберем, за да запазим естествените им находища. Не е за пренебрегване техниката на изсушаване, за да съхраним лековитите вещества. Консултацията с фитотерапевт е препоръчителна, защото някои от билките са опасни в различни дози и невинаги може да се съчетават с медикаменти. Фитотерапията става все по-популярна и въпреки че литературата по темата е много, консултациите със специалист са задължителни, особено в случаите, когато става дума за лечение, а не само за профилактика.
Още за билките - в интервюто с Джени Чернева :
Новата инициатива на „Международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..
„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..