Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На каква цена Варна остана българска?

Преди 140 години на днешния ден по стар стил Великите сили подписват Берлинския договор. Документ,  с който се слага край на Руско-турската освободителна война и се  дава свобода на част от българския народ, но официално разделя нацията на части.

В Берлин продължава "битката" за Варна  и Шумен -  силно укрепени турски крепости, които остават непревзети от руската армия до подписването на договора от Сан Стефано. Между подписването на двата договора има две руски мисии, но те са неуспешни. Силният турски гарнизон и башибозук - нередовна турска армия, извършват редица репресии върху българското население във Варна и региона преди Великите сили окончателно да решат как да поделят българските земи така, че за всеки да има по нещо.

А апетитите към нашите територии на всички са големи. Дори и на държави, които нямат преки граници с нас...

България получава Шумен и Варна срещу отстъпки по долината на река Струма! Тези градове не са подарък, каза за Радио Варна историкът Симеон Кулиш, специалист международни отношения на Балканите в този период.

СнимкаСамо няколко месеца след възторга от Сан Стефано  идва разочарованието от решенията на Великите сили в Берлин. И има защо. 

Договорът се състои в 64 члена, първите 12 от които са за България.

Българската територия е разделена на три големи части с различна съдба и бъдеще.

На север от Стара планина е васалното на Османската империя Княжество България, което има свой княз, конституция, армия, но плаща данък на султана.

На юг от Балкана е изкуствено обособената област Източна Румелия, която султанът има право да брани по суша и море, да издига крепости по границата и да държи свои войски. И за двете области се запазва така наречения режим на капитулациите, сключени с Османската империя в периода на превръщането й във второстепенна политическа сила. България е натоварена и с част от дълга на империята към западните банки.

Великите сили в Берлин оставят  българското население в Македония и Тракия в рамките на Турция. За тях няма никаква промяна, но султанът все пак трябва да направи известни облекчения и искането  затова се превръща в главно за българската дипломация. Бъдещият български владетел Александър Батенберг  обикаля с него европейските столици още преди да е положил клетва пред българския парламент.

Има и други български земи, които са дадени на съседите като компенсация за участието им във войната за Освобождение на българите. За Румъния - Северна Добруджа, за Сърбия - Южно Поморавие с градовете Ниш, Пирот и Враня.



СнимкаСимеон Кулиш, историк и учител по история, специализирал във ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий" историята на Балканите в международните отношения в периода  19 - 20 век. Интервю на Габриела Гаврилова :
Има интересно писмо от 2 април за ставащото във Варна : "Днес отново пристигна един пребит, има много ранени, положението ни е много критично". И тава не е единственото писмо.
Между Сан Стефано и Берлин има репресия върху българското население в Шумен и Варна. Без съд и присъда, използва се този период за своеволие на турската администрация в града...
От март до юли има две руски мисии във Варна за освобождение на града, но те са неуспешни, може би не са били толкова настоятелни.

Вероятно са изчаквали да се види отношението на другите Велики сили. Англия също има интерес Варна да остане в Османската империя, защото е добър коридор за Азия. 
По това време Османската империя, която се нарича "Болният човек на Изтока", дължи много пари на Европа.... Запазването на нейната цялост е възможност да си върнат парите.
И Франция също има интерес, тя също е от защитниците на Цариград. Каквото и да си говорим, става дума за пари....

Какво се случва на конгреса в Берлин?
Четири последователни са заседанията за Варна и Шумен. Основният противник на Русия в дипломатическата битка за тези градове не е Турция, а Англия и донякъде - Австро - Унгария. Едва на петото заседание се включва турската страна.
Бисмарк се опитва да бъде добър домакин. Той защитава Варна ...
Чувала съм за една "специална нощ" с участието на Бисмарк.
Слага си официалната парадна униформа и влиза при турците като им казва, че Варна трябва да е част от българската държава. Това става за сметка на територии по долината на река Струма. Не е безвъзмездно и не е подарък...  
Но няма решение кога да бъдат изтеглени турските войски. Битката е голяма...
Какво губи Турция със загубата на Варна и Шумен ?
Две неща - териториално и в дипломатически аспект. Тя губи завинаги влиянието си на Балканите и вече не е европейски фактор.
Какво печели България?
Освобождението и благоразположението на Великите сили. 

Още за дипломатическите войни около масата на преговорите в Берлин може да чуете в интервюто със Симеон Кулиш :





Картите показват границите на българската държава след договорите от Сан Стефано - 3 март 1878 година,  и Берлин - 1 юли 1878 година :

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10