Преди 140 години на днешния ден по стар стил Великите сили подписват Берлинския договор. Документ, с който се слага край на Руско-турската освободителна война и се дава свобода на част от българския народ, но официално разделя нацията на части.
В Берлин продължава "битката" за Варна и Шумен - силно укрепени турски крепости, които остават непревзети от руската армия до подписването на договора от Сан Стефано. Между подписването на двата договора има две руски мисии, но те са неуспешни. Силният турски гарнизон и башибозук - нередовна турска армия, извършват редица репресии върху българското население във Варна и региона преди Великите сили окончателно да решат как да поделят българските земи така, че за всеки да има по нещо.
А апетитите към нашите територии на всички са големи. Дори и на държави, които нямат преки граници с нас...
България получава Шумен и Варна срещу отстъпки по долината на река Струма! Тези градове не са подарък, каза за Радио Варна историкът Симеон Кулиш, специалист международни отношения на Балканите в този период.
Само няколко месеца след възторга от Сан Стефано идва разочарованието от решенията на Великите сили в Берлин. И има защо.
Договорът се състои в 64 члена, първите 12 от които са за България.
Българската територия е разделена на три големи части с различна съдба и бъдеще.
На север от Стара планина е васалното на Османската империя Княжество България, което има свой княз, конституция, армия, но плаща данък на султана.
На юг от Балкана е изкуствено обособената област Източна Румелия, която султанът има право да брани по суша и море, да издига крепости по границата и да държи свои войски. И за двете области се запазва така наречения режим на капитулациите, сключени с Османската империя в периода на превръщането й във второстепенна политическа сила. България е натоварена и с част от дълга на империята към западните банки.
Великите сили в Берлин оставят българското население в Македония и Тракия в рамките на Турция. За тях няма никаква промяна, но султанът все пак трябва да направи известни облекчения и искането затова се превръща в главно за българската дипломация. Бъдещият български владетел Александър Батенберг обикаля с него европейските столици още преди да е положил клетва пред българския парламент.
Има и други български земи, които са дадени на съседите като компенсация за участието им във войната за Освобождение на българите. За Румъния - Северна Добруджа, за Сърбия - Южно Поморавие с градовете Ниш, Пирот и Враня.
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..