Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненски талант продължава да печели международни конкурси

| обновено на 12.07.18 в 16:12
4
Снимка: Радио Варна

Поредна динамична седмица има София Иванова – младият музикален талант от Варна, който преди дни спечели деветото издание на международния конкурс “Le Stelle di Garda" в Gardesano, Италия. На фестивала на Ботуша са участвали повече от 200 души от Европа, но единственият Grand Prix пристигна във Варна.

Публиката във Варна ще може да чуе изпълнение на София в “Опасен чар - с песните на Тодор Колев", където ще бъде в дует с Филип Аврамов - Фицата, концертът е на 13 юли.

Досега 9-годишната София Иванова  е участвала в десетина международни фестивали и винаги се е връщала с първи места. Възпитаничката на Националното училище по изкуства „Добри Христов“ във Варна споделя, че непрекъснато пее, без значение какво прави, или свири на пиано и флейта. Започва още от много малка заниманията с музика и всички нейни преподаватели твърдят, че е талант.

И трите деца в семейство Иванови са отдадени на изкуството. И макар, че родителите  нямат нищо общо с музиката, в рода им има музиканти, а и най-малкото братче на София - Пресиян, вероятно също е роден с таланта на певец.  Майката Настя разказва, че като бебе София плачела дълго и продължително, затово в семейството решили, че е "прочистила добре белия си дроб" и може да пее. Всичко започва на шега,  записали я в детски вокален състав, след това тя започва да свири и така започва да изучава музика в Националното музикално училище. От година и половина нейн учител в операта е Арсений Арсов, който започва заниманията когато няма навършени още  7 години, тъй като има потенциал и развито дишане.


Интервю на Габриела Гаврилова :

Като малка много слушах Виенската филхармония. Носех си столчето и сядах пред телевизора. 

Сега на колко инструменти свириш?

На флейта и у дома - на пиано.

Остава ли време и за игра, защото все пак е ваканция?

Да, разбира се. Но по цял ден си пея. Свиря си  нещо - докато се получи. Понякога трябват много дълги репетиции.

Колко време се подготвяше за фестивала в Италия?

Една година. Да се изпълняват канцонети е трудно. Веднъж  правехме 2 часа репетиции, докато се получи....Трябва повече дишане. За това помага и свиренето на флейта.

В Италия спечелих право да участвам на международен конкурс във Франкфурт, Германия. Ще участвам и в майсторски клас там.

Майката Настя допълва : Това, което изглежда като чудо, за нас в къщи с баща й е и понякога кошмар. Имаме свирене на флейта, свирене на пиано и когато си почива - пеене и подсвиркване!  Само когато чете книги, не свири! Много е разностранна - пише стихотворения и дори има песни по тях. Като бях бременна, слушах класическа музика, но не зная дали това има значение за нейния талант. Не съм го правила докато бях бременна с най-малкия й брат, но той вероятно също ще се занимава с музика.

Аз съм туроператор, баща й се занимава в компютри, никои от нас не се занимава с музика. Но дядото на баща й е свирел в ансамбъл "Филип Кутев" и неговите сестри, имат записи. Явно през две поколения талантът се предава.

Какво си пожелаваш?

Да стана певица и флейтистка, да свиря със златна флейта във Френската филхармония!


Пътят към успеха през очите на София и нейната майка, както и изпълнение на младата музикантка :




Снимки с малка част от отличията на София Иванова :

СнимкаСнимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Биб­лио­те­ка­та към цен­трал­но­то чи­та­ли­ще в Балчик ще по­лу­чи 2 700 ле­ва за кни­ги

Ми­нис­тер­ство­то на кул­ту­ра­та обя­ви име­на­та на чи­та­ли­ща­та, одоб­ре­ни за фи­нан­си­ра­не по проект "Бъл­гар­ски­те биб­лио­те­ки - съв­ре­мен­ни цен­тро­ве за че­те­не и ин­фор­ми­ра­ност" - 2024. Биб­лио­те­ка­та към бал­чиш­ко­то чи­та­ли­ще "Паи­сий Хи­лен­дар­ски-1870" кан­ди­дат­ства с проект за бли­зо 5 000 ле­ва. От­пус­на­та­та..

публикувано на 21.11.24 в 18:53

Изложба „Америка през моите очи“ в Регионалната библиотека във Варна

В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде  открита  гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция  фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в  САЩ. Изложбата е част от..

публикувано на 21.11.24 в 15:30
автор: Десислава Минчева

НАМИБ: пясъци - небе

"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там …  да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава...  А аз ще продължа да се боря..

публикувано на 21.11.24 в 15:25

Виртуозно трио представя "Романтични съкровища" във Варна

Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано.  Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..

публикувано на 19.11.24 в 15:05

Константин Костов, Христо Йоцов и Плевенската филхармония с авторски концерти в Добрич (21.11) и Варна (22.11)

Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението),  Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..

публикувано на 19.11.24 в 14:43

България като вдъхновение - книга разказва за влиянието на страната ни върху идеите на Ататюрк

България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк.  Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..

публикувано на 19.11.24 в 12:20

"Морето" в Добрич

Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..

публикувано на 19.11.24 в 11:50