Варненският и Великопреславски митрополит Йоан посрещна в катедралния храм „Успение на Света Богородица” мощите на Света Матрона Московска и на Свети Лука Воино-Ясенецки, които ще останат във Варна до 10 август.
Митрополит Йоан разказа за светицата, която е много почитана в Русия:
Днес и утре мощите на светците ще останат в катедралния храм, след това ще бъдат пренесени в храма „Свети пророк Илия” в квартал „Младост”, а в неделя – в храма „Свети Атанасий .
Блажена Матрона е родена в последните години от епохата на Руската империя. По времето на Св.мъченик Николай Романов - Царя Страстотерпец. Родителите възнамеряват да я изоставят в приют, защото не било по силите им да гледат още едно дете. Три дни преди Матрона да се появи на бял свят, майка й сънува странен сън - на гърдите й бил кацнал невероятно красив бял гълъб с човешко лице и затворени от слепота очи. Матрона се ражда сляпа, но майка й решава, че сънят й е предзнаменование и не дава бебето в приют, каквито били първоначалните намерения.
Още от малка Матрона чувства приближаването на опасности, моли се и ги предотвратява. По нейните молитви хората се излекуват от различни болести. Затова болни започнали да прииждат от всички краища на страната към дома на малката Матрона. Матрона наистина творяла чудеса. Предсказвала както исторически събития, така и съдбите на хората.
Когато блажената Матрона била на 14 години, тя се срещнала със светия нов чудотворец и светител - Йоан Кронщадски. В храма отец Йоан Кронщадски в непосредствения край на службата се обърнал и заговорил на вярващите хора, присъстващи там: „Отдръпнете се! Дайте път!” А след това казал: „ Матронушка, ела към мен”. Когато хората се обърнали, видели детето да стои до входните врати на храма. Сляпото момиче започнало да прави плахи стъпки към отец Йоан Кронщадски, който с влажни очи извикал на събралите се: „Ето, идва моята смяна – осмият стълб на Русия!
На 16-годишна възраст блажена Матрона изведнъж изгубва възможността да ходи. Така тя изживява дните до края на живота си.
През 1925г. се премества в Москва, където прекарва 30 години и умира. През цялото време живее без паспорт и като по чудо избягва арестите. Мести се от място на място. Живее много скромно в домовете на различни хора. Блажена Матрона не може да спи, а само изпада в краткотрайна дрямка в креслото си. От никого не иска нищо. Чете на глас "Отче наш" и други известни молитви, като подчертава, че не тя, а Бог лекува. Матрона помага на много хора. Никога не е проповядвала и не е поучавала, а само благославя и помага.
Св. Лука Войно-Ясенецки, Архиепископ Кримски и Симферополски, е познат и като светецът хирург. Той поставял болния на операционната маса, прочитал над него молитва и с йод помазвал кръстообразно мястото, където трябвало да се направи разреза. Неговите операции винаги били сполучливи: слепите проглеждали, обречените се връщали към живота. Когато св. Лука вече не можел да помага като лекар, се молил за хората и заради молитвите му Господ ги изцелявал. Хиляди са получили изцеление и благодатната помощ.
Архиепископ Лука, в света Валентин Феликсович Войно-Ясенецки, е роден на 27 април 1877 година. Завършва гимназия и "рисувално училище", а в 1903 г. и медицинския факултет на Киевския университет "Св. Владимир". Защитава докторска дисертация, работи като хирург в Ташкент и преподава в медицинския факултет. Оглавява катедрата по оперативна хирургия и топографическа анатомия в Държавния Туркестански университет.
През 1921 г. е ръкоположен за дякон, а след седмица и за йерей.
Продължава да се занимава с хирургия. Две години по-късно приема монашеско пострижение и името на св. Лука - апостол, евангелист, лекар и художник.
Приема Архиепископски сан в най-тежките за Руската Православна Църква времена, в епохата на жестоки репресии и гонения. От 1943 до 1946 г. преосвещеният Лука е последователно архиепископ на Красноярск, на Тамбов и Мичурин и на Кримска и Симферополска епархия.
Подобно на апостол Лука и той е лекар, художник и писател, написал и оставил книги на медицинска и духовна тематика. Особено интересна е книгата му "Дух, душа и тяло".
Представя се в Господа на 11 юни 1961 година. В този ден Църквата празнувала паметта на всички светии, просияли в Русия. Скоро на гроба на светителя Лука започнали да се случват чудесни изцеления.
На 22 ноември 1995 г. Светият Синод на Украинската православна църква (към Московската патриаршия) причислила Симферополския и Кримски архиепископ Лука към лика на поместно почитаните светци.
През 2000 година с решение на Архиерейския събор на Руската православна църква светител Лука Войно-Ясенецки е причислен и към лика на руските светии.
Обезопасиха изоставеното съоръжение в близост до Делфинариума в Морската градина. За да се предотврати всяка възможност за инциденти и пропадания, бяха засипани и заравнени с машина отворите, които се разкриха на повърхността на могилата над някогашното военно съоръжение, съобщават от общинската администрация. Преди да бъде засипан с пръст, обектът..
Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура". Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..
Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха. Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..
Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..
224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна. Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..
Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..
Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора. Общината не разполага към момента със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център Добрич. На..