Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марк Киричев - победителят от Сеул

| обновено на 20.07.18 в 10:27
Марк Киричев
Снимка: Радио Варна

Когато математиката е любимо занимание, когато решаването на задачи е удоволствие, а не задължение и когато искаш да си като хората, които променят света - то значи става дума за Марк Киричев. 16-годишен от Варна,  възпитаник на Математическата гимназия. Обича математиката и може да стигне до верния отговор на една задача по няколко различни начина. Обича и спорта, но не остава много време за него. В семейството му няма математици, но всички го подкрепят в избора му.

Марк е един от златните шампиони - математици, които се завърнаха с медали от престижната надпревара World Mathematics Invitational (WMI), която се проведе в столицата на Южна Корея - Сеул. Българският отбор бе от 11 деца на различна възраст от цялата страна, а равносметката е 13 медала и 1 купа за тях. Състезанието се проведе на 14 юли.

Занимавам се с математика от много време и състезанието в Южна Корея беше последният ми успех, за който наистина много се радвам.

За златния медал ли отиде?

По принцип да. Подготовката наистина беше важна и мисля, че това е нещото, което ми помогна най-много. Състезанието беше сложно по характер, защото представляваше повече задачи за по-малко време, което не е типично за българския форум. Но въпреки това успях да се справя и много се радвам.

Какви бяха задачите?

Състезанието беше в два кръга, като първия кръг включваше 15 задачи, а втория 10.

Как пътувахте до Сеул?

Тръгнахме на 12 юли. Първият полет беше 5 часа, а втория почти 10.

Колко време имахте за почивка след като слязохте от самолета?

Само вечерта.

Как ти се отрази часовата разлика?

В началото беше много тежко и смятах, че това е едно от нещата, които могат да ми попречат за състезанието, но сутринта бях сравнително добре. Имаше участници от 21 държави, предимно азиатски. От Европа бяхме само от България и от Англия.

Как се почуства когато разбра, че ти си на първо място?

Бях изпълнен с щастие, защото бях отишъл за това и когато се сетих колко много време се подготвях за това състезание, се почуствах доволен от себе си и че съм изпълнил това, за което съм отишъл.

От колко време се занимаваш с математика?

От първи клас. Математиката е мой личен интерес. Има дни когато решавам задачи по 10 часа, но има и дни, в които си давам малко почивка.

Как си почиваш?

Не усещам решаването на задачи като работа или задължение. И дори си почивам със задачите, защото те са нещо, което правя за удоволствие, а не сякаш някой ме кара.

За какво мечтаеш?

Мечтая да вляза в добър университет, предполагам в Америка.

А за професия мислил ли си? Нещо свързано с математика.

Инженерните науки много ми харесват. И работата, която се извършва в НАСА, защото тези хора са една стъпка напред и те променят света.

Снимка

Чуйте още в звуковия файл:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15