Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Варна ще купи "Дупката". Ако държавата й отпусне 43 млн. лева

Снимка: Румен Сарандев

Общинският съвет на Варна одобри идеята градът да си върне собствеността върху Дупката в центъра.

Общината трябва да изкупи дяловете на пловдивския бизнесмен Георги Гергов в дружеството "Централен универсален магазин" АД, реши днес местният парламент.  В активите на дружеството, контролирано от Гергов, е печалноизвестната варненска "Дупка", сагата с която продължава вече повече от 30 години.

Според съветниците това е единственият начин да се попречи на собственика да построи тук търговски център на няколко етажа. Въпреки че повечето от тях изразиха мнение, че цената е силно завишена.

Припомняме, че за апетитния имот на бул. "Княз Борис I" има идеен проект за варненски ЦУМ с 4 надземни етажа. Преди 7 години инвеститорът поиска да увеличи височината на сградата, но беше спрян от Експертния съвет по устройство на територията към Община Варна. С приемането на Общия устройствен план на Варна 2 години по-късно някои от ограниченията са паднали и сега Общината няма да има законовото право да откаже плътно застрояване на целия терен от 2,9 дка.

В същото време община Варна има други планове за мястото. Сред идеите през последните години бяха музей под открито небе сред руините на крепостната стена на древния Одесос, намерени тук, както и амфитеатър за културни събития. На мястото на Дупката може да се изгради многоетажен паркинг до нивото на пешеходната зона, като пространството отгоре се превърне в градина, каквото имаше тук преди години, предложи преди време главният архитект на града Виктор Бузев. Тук, според него, било мястото и за монумент на Кирил и Методий и техните ученици, при който да завършват манифестациите на 24 май. Ценните археологически находки пък трябва да се реставрират и отворят за посещение. Днес той беше категоричен, че Дупката трябва да бъде в ръцете на общината, а не в частни ръце.

Част от общинските съветници, бяха против предложението за Дупката,тъй като според тях, това е „чиста далавера и грабеж на една частна фирма от държавата”. Повод за това стана оценката на независимите експерти, възлизаща на 41,2 млн. лева. Сумата е изчислена на база инвестиционния потенциал на имота. В същото време оценката на сегашния собственик е за 25,8 млн. евро.

В решението, гласувано днес, е изрично записано, че сделката ще бъде осъществена единствено ако за нея бъдат отпуснати пари от държавния бюджет.

От дружеството-собственик вече са заявили "готовност за разрешаване на дългата сага с Дупката".

Съветникът Костадин Костадинов каза днес, че сделката трябва да се сключи, за да се затвори тази язва в центъра на града.  Въпреки че по негови изчисления цената е завишена 15 пъти. Той беше категоричен, че обектът може да стане единствено археологичен парк.

Григор Григоров направи обстоен анализ на фирмата на Георги Гергов. Според него, дружеството е декапитализирано и данъчните би трябвало да извършат проверка. Той подчерта, че при 250 квадратни метра на застроена площ на предвидената на мястото сграда, общината купува квадратния метър за 12 хиляди лева.
Янко Станев заяви, че се срамува от високата цена, но подкрепя предложението, защото иска дупката да стане собственост на общината. Според него с решението си Общинският съвет възстановява един "откраднат имот".

Дупката между бул. "Княз Борис I", ул. "Княз Ал. Батенберг", ул. "Архимандрит Филарет" и ул. "Воден" се появи в края на 80-тте години на миналия век именно с идеята тук да бъде построен варненския ЦУМ. Археологическите находки, обаче, осуетили строителството. В изкопа е намерена част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. пр. н. е., които според археолозите са най-старият открит досега участък от укрепителните съоръжения на древната крепост, в съседство пък са руините от сгради от късната античност - IV-V в., както и от два отводнителни канала и три глинени тръбопровода от същия период. Открити са и останки от втора крепостна стена. Според учените тези участъци от двете крепостни стени, запазени в центъра на един съвременен град, са рядко срещано явление в археологическата практика и са отлична предпоставка са превръщането им в туристическа атракция.

След серия от прехвърляне на акции и увеличаване на капитала апетитният терен е собственост на пловдивския бизнесмен Георги Гергов. Вече 5 години продължават опитите на сегашната управа на града да си върне имота, като за целта бяха изпробвани различни сценарии за овъзмездяване на сегашния собственик.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

От днес е забранено косенето на трева и храсти в цялата страна

От днес на територията на цялата страна се забранява косенето на трева, машинното почистване и почистването на храсти в постоянно затревените площи и обработваемите земи на територията на цялата страна. Причината са високите температури и повишения риск от пожари при ползването на земеделска техника, предаде БНР . Заповедта на земеделския министър не..

публикувано на 18.07.24 в 08:49
архив

Тлеещо огнище се активира между стария път за София и АМ "Хемус"

Два екипа на Областната дирекция "Противопожарна и аварийна безопасност" са на стария път Варна - София, до местността Побити камъни, където между него и магистрала "Хемус" отново се е активирало тлеещо огнище.  Запалили са се изгнили дънери на дървета. Няма други активирани огнища, през нощта също е имало задимяване в района на магистралата, но..

публикувано на 18.07.24 в 08:32

Още предложения за ветрогенератори в Добруджа

Продължава засиленият интерес за поставяне на ветрогенератори или както ги наричаме разговорно - „перки“, в Добруджа. Преди около месец в предаването на Радио Варна „Пост фактум“ кметицата на Община Добричка Соня Георгиева съобщи, че ще организира местен референдум за намерението да се изградят ветрогенератори край 15 добрички села   - Тянево,..

публикувано на 18.07.24 в 06:51

Отново ще е много горещо

30 градуса е най-високата температура на въздуха измерена тази сутрин точно в 6 часа в Източна България и карй морето. Отчетена е на нос Емине. 29 градуса е на нос Калиакра, 28 във Варна, където атмосферно наляганее 1012 хПа – малко по-високо от средното за месеца, слабо ще се колебае , относителната влажност на въздуха е 51%. 26 градуса..

публикувано на 18.07.24 в 06:20

Адресите без ток

На 18.07.2024 от 08:30 ч. до 14:00 ч. , поради извършване на неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на: с. Детелина. На 18.07.2024 от 08:30 ч. до 17:00 ч. , поради извършване на неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, са..

публикувано на 18.07.24 в 05:00

Товарен влак дерайлира край Варна тази вечер, променят маршрута на бързия влак за София през Карлово

Товарен влак е дерайлирал тази вечер след спирка Юнака в посока Дългопол, малко преди 21,00 часа, съобщават от Областната управа - Варна.  Машинистът не е пострадал. Влакът е бил натоварен с пясък.   Отменен е пътническият влак  за Дългопол.  БДЖ ще осигури автобуси за пътуващите в тази посока. Променя се и маршрутът на бързия..

публикувано на 17.07.24 в 21:49

Засилват проверките за нерегламентирано паркиране на коли по и в близост до велоалеите

Във Варна засилват проверките за нерегламентирано паркиране на автомобили по и в близост до велоалеите . Това стана ясно след сигнал по време на приемния ден на кмета Благомир Коцев, съобащват от общинския пресцентър. По думите на граждани най-чести нарушения има на алеята за велосипеди в близост до стадион „Спартак“, по протежението на бул. „В...

публикувано на 17.07.24 в 19:40