43 244 000 лева. За толкова Община Варна ще си купи от Георги Гергов... Дупка.
Огромна сума на фона на безбройните харчове, за които все не достигат пари - и във Варна, и в държавата. Факт, който изваден от контекста, би възмутил всеки. Щипка местен патриотизъм, обаче, и ясното съзнание, че единственото бъдеще на Варна е като град със силно развит туризъм, връщат фокуса към неизбежната необходимост спешно да бъде намерено решение за "лечението" на тази 30-годишна язва в центъра на града. Да обяснявам защо Варна трябва да е туристически град, а не индустриален, мисля, няма нужда към днешна дата. Има нужда обаче от отговори на въпросите, потънали в Дупката вече 3 десетилетия.
Според общинската администрация, сделката е належаща, защото само така апетитният терен ще бъде спасен от построяването на търговска, а защо не и жилищна сграда, на поне 6 надземни етажа. В приетия през 1996-а година Подробен устройствен план на парцела етажите над нивото на булеварда са 5. С общо 15000 кв. м застроена площ. Новият Общ устройствен план на Варна обаче разрешава значително по-високо строителство в тази част на града. Още повече, че теренът има излаз на 3 улици, което го спасява от всякакви ограниченията за отстояние и плътност на застрояване. Така частният инвеститор, който и да е той, няма да има проблем да вдигне и 10 етажа на пъпа на Варна. На теория, за целта той трябва да получи разрешително за строеж от Общината. И тя, пак на теория, има правото да му го откаже. Но няма законови аргументи, за да защити пред съда този отказ. Както, между другото, се случи с блока до стълбите на Парк-паметника на "Почивка". Общината отказа да разреши строителството и дори успя да топа топката цели 3 години, докато накрая и последната съдебна инстанция разпореди, че инвеститорът, придобил парцела след реституция, има право да строи.
Това са фактите, които стоят и зад размера на сумата на сделката, определена от лицензираните оценители - с 43 244 000 лева Община Варна си купува не 2900 кв. метра земя в центъра на града, а свободата да превърне в площад (с подземен паркинг и археологическа атракция) място, на което може да има 10-етажна сграда.
Но преди да бъде превърната в археологическа забележителност и площад, от варненската Дупка трябва да бъдат изринати и заровените в нея "скелети". Като например отговорът на въпроса кой е общинският юрист, "проспал" увеличаването на капитала на някогашното дружество "Търговски дом" - пропуск, който намали в пъти дела на общината? И как той отговаря за тази професионална небрежност? Невежество или сериозна мотивация от страна на преките му началници или заинтересованата страна са причина за "недоразумението"?
Или каква е отговорността за случилото се през последните 30 години с Дупката на бившите управители на дружеството, повечето от които съпартийци тогава на най-големите днешни противници на сделката?
Или как уникалните археологически находки в изкопа спряха изграждането на варненския ЦУМ през 80-те години на миналия век, а сега вече не са достатъчен аргумент срещу заплахата тук да изникне 10-етажна сграда?
Кой ще плати за колосалната лихва от 43 млн. лева, с които сега си плащаме за нечии 30-годишни безобразия?
Каква е политическата игра с отпуснатите - точно сега - от държавния бюджет милиони и какви са предизборните дивиденти на противниците на това решение ще разберем в следващите месеци. Надявам се само дотогава да е приключил международният архитектурен конкурс за бъдещия облик на Дупката и да няма съмнения и страхове какво ще има на мястото й.
Под 6% от всички кандидатствали читалища са получили финансиране по програмата в тяхна подкрепа. По този повод над 400 читалищни дейци от цялата страна са подписали отворено писмо, изпратено до министъра на културата и членовете на комисията по култура в Народното събрание. Сред подписалите писмото е и варненското читалище „Васил..
Лена Бориславова вече е обвиняема за документно престъпление, съобщава БНР. От Софийската районна прокуратурата съобщиха, че разследването срещу депутата от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" е приключило и че материалите по него са били предявени на Бориславова. Тя е обвинена, че съзнателно е ползвала неистински документи, на..
В централната част на града продължават проверките и премахването на поставените без издадено разрешение рекламно-информационни елементи (РИЕ). От районната администрация на „Одесос“ са изпратени писма до ръководствата на различни учреждения с предписание за демонтаж на нерегламентираните реклами и табели, както и покани за започване на процедури за..
4137 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 162 паралелки през учебната 2025/2026 година. Засилва се интересът към професионалното обучение в гимназиалния етап във Варна и областта. Близо 65% е делът на професионалните паралелки в региона. С 5% е надхвърлена целевата стойност, зададена от държавата. Близо 57% от паралелките през следващата..
Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция в Добрич от утре се отменя грипната епидемия в областта. Тя беше обявена на 24 януари заради повишението на заболяемостта в региона и удължена до днес включително. Грипната епидемия в област Добрич се отменя след анализ на епидемичната ситуация по отношение на разпространението на грип и..
Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..
Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната. Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..