Д-р Огнян Пелов е интересен човек. Роден на 9 август 1960 г. в гр. Бяла Слатина в семейство на лекари. През 1984 г. той завършва медицина и започва да практикува акушерство и гинекология в родния си град (до 1990 г). Следва обучение в “University of Stellenbosch” – Южна Африка, работи в “Еdendale Hospital” – Pietermaritzburg и Университетската болница “Тygerberg Hospital – Cape Town” (хирургия). Става свидетел на първите свободни избори в Южна Африка през 1994 г. в “Khayelitsha Hospital – Cape Town”, където извършва успешно първата си сърдечна операция, последвана от редица спасени животи в травматологията на “Тygerberg Hospital”. Независимо от обещаващото бъдеще в ЮАР д-р Пелов последва голямата си мечта и заминава за снежна Канада през 1998 г.
Той е запален любител на кучета, а любовта на живота му са състезанията с кучешки впрягове. В суровите условия на северните територии, докато упражнява докторската си професия, д-р Пелов успява да спечели уважението на Великия вожд на народа Кри (най-разпространеният индиански народ на американските континенти) – д-р Сидни Гарик, като спечелва не едно и две първенства. Богатият лекарски опит в конвенционалната медицина, познанията на народните обичаи и билколечение на индианския народ Кри и на първо място преклонението пред българската народна медицина са в основата на “D-r Pellov’s Solution” – система за лечение на редица болести, които са се превърнали в епидемия през последните десетилетия в Америка, а напоследък и у нас. Създадената от д-р Пелов система на базата на функционалната медицина решава проблеми като затлъстяване, хипертония, диабет, атеросклероза, депресивни състояния и др.
Репортерът ни Ваня Славова се срещна с него по време на семинар за здравословния живот във Варна.Чуйте какво сподели д-р Пелов:
- Д-р Пелов, кажете кои са най-важните стъпки към новото тяло?
- Няколко са:
1. Обективна и субективна оценка и взeмане на решение:
Погледни какво казва кантарът и дали ти харесва. Ако това, което виждаш не ти допада, задай си следващия въпрос.
Когато се погледна в огледалото доволен ли съм? Ако ти е омръзнало да си недоволен от себе си, мини към следващия въпрос.
Колко време и усилия съм готов да отделя за решаването на проблема? Ако отговорът е 15 мин. на ден, продължи към следващата стъпка: вземане на решение и съставяне на план за действие. Ако не си готов, по-добре не започвай!
2. Започни с медицински изследвания, кръвно налягане и кръвна захар. Довери се на семейния си лекар, защото той би трябвало да е запознат със здравословното ти състояние.
3. Образовай се. Препоръчвам световни авторитети като доктор Марк Хайман, доктор Дийпак Чопра, професор Неумивакин – докторът на руските космонавти.
4. Освободи се от клишетата, натрапени ти рекламите. Важно е да се освободиш от изкушението на рекламираните решения, които имат за цел да ти вземат парите. Примери за такива клишета са остарялата хранителната пирамида, безкрайните тренировки, това че мазнините са причина за напълняване...
5. Започни да лекуваш причината, а не симтомите. Функционалната медицина е научно обоснована дисциплина и все повече световни авторитети признават, че конвенционалната медицина е силно обвързана към печалбите на фармацефтичната индустрия.
6. Пиенето на вода е от огромно значение за това как работи тялото ти. Но въпросът не е само в популярното схващане колко вода трябва да изпиваме на ден (защото това е строго специфично за всеки отделен организъм), а това дали да се пие преди, след или по време на ядене. И най-вече дали тази вода е „жива“ или „мъртва“.
В българското народно творчество има много мъдрост, а работата ми с индианците Крии ме научиха на това да уважавам познания на дедите за това как да живеем здрави и щастливи. Същото нещо, но вече научно обосновано е доказано от професор Неумивакин.
7. Храната – лекарство или отрова? Стомашно-чревният тракт е най-важният за нашето физическо оцеляване, добро здраве и добър външен вид. Най-големите вредители за здравето на човечеството и унищожители на естествената ни среда са ГМО, пестициди, хербициди и антибиотици. Изводът е: да се върнем към себе си, към природата, към същността си. ГМО, пестициди, оцетвители, овкусители, Е-та, консерванти, замразители, антибиотици – това евсичко, което ни отдалечава от естественото и директно ни трови.
Стотици хиляди години на организмът ни не му се е налагало да се защитава от такива агресори като ГМО и химии, с които се бомбардираме ежедневно, благодарение на агресивната реклама и навлезлите в главите ни клишета.
– Д-р Пелов, бихте ли споделили основните правила във вашия режим на хранене?
– Първо да уточним, че проблемите ни се дължат на досегашния ни начин на живот. Ако някой си въобразява, че ще се оправи, ще оздравее или ще отслабне, без да промени стила си на живот, много се лъже. Аз лично препоръчвам да се консумира мазно и месо – разбира се, в разумни граници. Месото трябва да не е повече от 25% от количеството приета храна. Мазнината не вдига холестерола и не те прави дебел, какъвто мит има! От растителните мазнини единствените полезни са зехтинът, кокосовото масло, орехово, бадемово масло, както и от гроздови семки. Също така полезни са кравето масло и свинската мас без консерванти. Слънчогледовото и соевото олио са вредни, а за маргарините изобщо няма какво да говорим. Ние не сме създадени да ядем неща, които са се появили през последните 100 г., каквито са растителните масла. Иначе от месата препоръчвам свинско, пилешко, само ако е домашно. Пилешкото от магазина е пълно с всякакви вредни и опасни съставки.
Въобще човек трябва да си носи очилата, да чете етикетите и да не купува нищо, на което пише неясни за него неща. Най-добре да се търси продукция от малки производители. Пакетираните храни в лъскави опаковки и колбасите тотално трябва да се изключат от менюто ни. Кисело мляко може да се консумира само ако е пълномаслено, за да отслабнете. Всичко, което е нискомаслено, е с добавена захар. Задължително обаче търсете кисело мляко домашно производство. Това важи и за сиренето и кашкавала. Не е добре да се пие краве прясно мляко, защото има много лактоза в него. Изобщо моите препоръки се основават на традиционното хранене на българския селянин. Постепенно хората започват да се връщат към корените си. По мое време кравето масло беше обявено за много вредно и се препоръчваше да се използва маргаринът като негов добър заместник. Той е по-евтин, но кое е по-важно – да живееш добре или да боледуваш и да пиеш лекарства? По принцип генетично таванът на човешкия живот е около 120 г. Този режим на живот го препоръчвам не толкова заради отслабването, а заради оздравяването. Защото, когато човек оздравее, тогава отслабва. Резултатът идва много бързо – мои пациентки за 7-8 месеца отслабват с по 40 кг.
В прикачения звуков файл бихте могли да чуете какво каза една от бившите пациентки на д-р Пелов:
В есенно-зимния сезон се препоръчва консумация на кисело зеле и по чаша червено вино.
Чуйте още:
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..