Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Логопеди: Общувайте повече с децата!



Трима специалисти от Дневния център „Карин дом” във Варна са част от втората инициатива „Логопед с добро сърце”. Кампанията е по повод Европейския ден на логопедичната терапия и професионален празник на логопедите - 6 март. Тя е полезна за всички деца, които имат необходимост от професионална помощ за езиково-говорното си развитие, както и за промяна в комуникативните умения и за добър изказ. Консултациите са безплатни. Продължават до 10 март и в сайта kauza.logopedia.bg могат да бъдат намерени координатите на доброволците от Варна. Анета Морфова и Светлана Ангелова от Карин дом са доброволци в инициатива „Логопед с добро сърце”.

Снимка-  Навреме ли родителите обръщат внимание на говорните проблеми на децата си?

-  Обикновено родителите се обръщат към нас, когато детето стане на около 3-годишна възраст и все още не говори. Но напоследък вече ни търсят и по-рано. Хубаво е, че и педиатрите вече започнаха да ги насочват за консултация.  И всъщност, когато отидем на консултация за това, че детето все още не говори, много често установяваме и, че то има проблеми с храненето. И нашата работа започва още от там - започваме да работим за хранене, за пиене, за подобряване на комуникативните умения и след това вече за говорене.

-  Кои са най-често срещаните проблеми при малките деца, с които от родителите се обръщат към вас?

-  Най-често  за това, че децата им все още не говорят, или че не разбират какво им казват или че не реагират на името си,  че не общуват с другите деца... Това са първите сигнали, които родителят усеща.  Тогава, той търси помощ. За съжаление най-често първо се обръщат зая  информация в интернет. Всъщност ние искаме да провокираме именно това - когато имат такива нужди, да потърсят специалист, за да можетой да им окаже подкрепа и всичко да е в полза на детето.

-  Тоест, когато се забележат подобни симптоми, да не се изчаква и да се търси информация в интернет, а веднага да се направи консултация със специалист?

-  Специалистът може да прецени от какво се нуждае детето и съответно да даде насоки на родителя – дали да търси професионална помощ или какво може да направи у дома.

Светлана Ангелова























-  Работите ли и с родителите? Защото, за да се стигне, може би, до подобен проблем, вината не е само на средата, примерно?

-  Да. Работим най-вече с родителите. И в център „Карин дом” и в услугата „Ранна интервенция” работата е насочена предимно към родителя, защото децата имитират своите родители и те по-скоро се учат, гледайки какво правят техните родители, а не е най-важно да чуят какво точно им казват.  Аз много често давам пример с една майка. Когато отидохме на домашна визита, у тях имаше много играчки, но детето не играеше с тях. То всъщност само вадеше играчки от един шкаф и ги носеше в мивката, и след това пак ги слагаше в шкафа. Всъщност, когато попитах мама: тя играе ли със своето дете, тя ми обясни, че няма време много да играят, защото по цял ден чисти и готви. Всъщност детето имитираше майка си и, когато тя започна да играе с него целенасочено, да обяснява названията на предметите, тогава и детето се научи, че тези петна около него са някакви предмети, които си имат наименования и започна да ги назовава. Дори скоро ги видях - детето вече е в трети клас, знае 3 езика и се развива много добре.

-  Значи нищо на изпуснато и въпросът е да се реагира навреме.

-  Навреме да се започне подкрепата на децата и на родителите, защото работата ни винаги в тандем с родителя, за да може той да подкрепя детето си и в семейната обстановка, а не само тук по време на терапевтичната работа с логопеда.

- Независимо, че предварително е било записването, предполагам не връщате хора, които ви потърсят за помощ?

-  Винаги ще отделим време за родителите, които имат нужда. Те могат да ни потърсят за консултации дори и след като изтече тази седмица на безплатни консултации. 

-  Консултациите се провеждат в „Карин дом” по време на тази кампания?

- Да, в центъра „Карин дом” организираме всички консултации. До този момент са ни потърсили повече от 20 родители.

- Броят на родителите, които са ви потърсили, предполагам, е по-голям отколкото обикновено?

-  Родителите, които не потърсиха за този макар и кратък период, са много повече отколкото, да кажем, последната половин година. Това е хубаво - че те откриват нуждата именно чрез такива кампании, такива каузи и се престрашават да потърсят нашата помощ и съдействие.

- Какво бихте посъветвали родителите?

-  Да общуват повече с децата си, да общуват така, че детето да разбира, че речта е насочена към него. Да осъществяват също очен контакт с детето си, защото повечето родители си мислят, че, ако просто си говорят помежду си или телевизорът е пуснат, че това пак е говорене на детето. Но е важно общуването - детето да отвръща на родителя. Тук говоря още за бебешката възраст, когато детето започне да гука. А когато след това то започне да произнася целенасочено думи, родителят трябва да добавя нови думи, да съставя изречения, да обогатява речника на детето с думи, с действия, с определения. Важното е също родителят винаги да бъде позитивен и да стимулира детето, тоест то да се чувства успяло.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьорът Михаил Стоянов и машината, която пука и прави... каквото си иска

Михаил Стоянов е варненец и актьор. Създател на анимационната поредица mishozavinagi. Участвал е във филмите „Жалейка“ (реж. Елица Петкова, 2016), „Клопка“ (реж. Надежда Косева, 2024), „Земя“ (реж. Николай Тодоров, 2024), както и в други късометражни и аудиовизуални проекти.  Сценарист на смешки. Обича много синьото. "Машина за пуканки" е..

публикувано на 14.08.24 в 08:30

Арабистът Борис Борисов: Съдбата ми е свързана с тези страни!

Борис Борисов е един от най-утвърдените български арабисти, преводач и дипломат. Завършил е Багдадския университет в Република Ирак, специалност „Арабска история и арабски език“. През 1996 г. постъпва в Министерството на външните работи, където 25 години заема различни длъжности, а като дипломат аташе – втори секретар, първи секретар,..

обновено на 13.08.24 в 10:00

La Banda - трима варненски диджеи с хаус парти в Деня на Варна

DJ Burlak : Това е петото парти с мое участие, което организираме на празника на Варна през последните пет години. Южният плаж е много специален за мен с широката си пясъчна ивица и с това, че е малко встрани от лудницата на заведенията по Централния плаж. През годините Cuba Beach Bar се превърна в една от емблемите на хаус музиката във Варна и аз..

публикувано на 12.08.24 в 08:20

Соня Йончева: Душата ми се отвори, щом пристигнах в България

Соня Йончева в една от най-въздействащите опери на Пучини – „Мадам Бътерфлай“, е кулминационен момент в програмата на Опера в Летния театър – Варна 2024. След главната роля на Мими в „Бохеми“ на 6 август, във второто заглавие с нейно участие на 10 август оперната дива, под диригентството на Найден Тодоров, ще изпълни ролята на Чо-Чо-Сан за първи път в..

публикувано на 09.08.24 в 08:00

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари н ад 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за..

публикувано на 08.08.24 в 09:00

Капка Панайотова: 20 години, отдадени на гребането

През далечната 1976 година на Олимпийските игри в Монреал две варненки в четворката с кърмчия в академичното гребане донесоха сребърен медал за България. Сред тях е и рулевият Капка Панайотова, която още си спомня с огромно вълнение за случилото се. Знае, че са били на крачка от златото, но е щастлива и от второто място.  Медалът и днес стои на специално..

публикувано на 07.08.24 в 07:00
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30