Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Янко Станев: "Ако търсим виновни за състоянието на Очна болница, ще се окаже, че всички носим вина"

"Не търся вина в никого, търся решениe на проблемите иновационно"- това каза в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" заместник- председателя на Общински съвет Варна. Според нягоако се търси вина за състоянието на АГ или Очна болница, може да се окажат виновни всички по веригата без изключение:

„Примерно ще кажа, общината трябваше да даде 7 милиона лева. Ако дадем седем милиона за Очна обаче, колко трябва да дадем за АГ болница? Ако дадем за Очна седем милиона, колко трябва да дадем на ДКЦ-тата? С други думи, ние не разполагаме с необходимия ресурс финансов ресурс. Нито разполагаме с необходимата нормативна база, за да правим реформа, заради самата реформа. Ние тогава трябва да искаме промени в Здравната каза, в закона за здравеопазване. Нямам презумпцията, че д-р Тошев, проф. Групчева, шефа на здравеопазването в общинската администрация, зам. кмета или аз сме тези които носим вина за състоянието на здравните заведения. Друг е въпроса, че е назряло времето, че така както сме до този момент, не можем."

Снимка


Според д-р Станев, решението на проблема с Тубдиспансер, е да бъде субсидиран и отговорността да се поеме от Министерството на здравеопазването. Той каза, че Община Варна не може да се занимава с обществено значимо заболяване при липса на достатъчно финанси за лечение:

"Очна болница и АГ болница трябва да преминат към МБАЛ "Света Марина". Защо? Медицинския университет е една печеливша структура- високо научно ефективна и технологична. Общината от своя страна е социален гарант. Медицинският университет в момента може да инвестира, ако му дадем управлението, което обаче може да стане през министерството. Ако за тези две лечебни заведения намерим формулата и решим въпроса с отдаването на МУ Варна, там, за две три години трябват около 6- 7 милиона лева, за да бъде подобрена инфраструктурно и технологично. Науката ще управлява."

„Не чух от кмета на Добрич, че не е наш член. Научих от медиите”- така пък обясни казуса с Йордан Йорданов в качеството си на лидер на СДС Варна Янко Станев. Припомням, че от Съюза на демократичните сили обявиха в четвъртък, че кметът на Добрич Йордан Йорданов е станал член на синята партия. На следващия ден самият Йорданов отрече.

За приключим темата, тъй като съм пряк свидетел. Дойде кмета на Добрич на представянето на нашите кандидати за евродепутати. Представи се, нашите хора казаха, че са говорили с него няколко месеца, да стане наш член на СДС. Председателят на партията каза, че става наш член. Йорданов държа две речи, в които каза, че е десен и нищо не е отрекъл. Това е новина, която е странична за мен. Не познавам лично кмета на Добрич, но показа висока степен на неопитност.

„СДС няма нужда от подкрепата на кмета на Добрич, но кметът на Добрич има нужда от подкрепата на СДС.  Очевидно е обаче, че той още не е готов за нея”- се казва в декларация на партията публикувана на сайта СДС Варна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15