Някогашните пристанищни складове, от турско време, се превръщат в основа за девет етажна жилищна сграда. Това установи проверка на Радио Варна по сигнал на слушатели. Строителните дейности на ул.”Хан Омуртаг” 22 във Варна (зад Щаба на флота) трябва да завършат към края на тази година. Сградата ще бъде със „смесено предназначение“, а строежът е „трета категория“ за реконструкция на сграда, която не е паметник на културата.
Всичко това става ясно от информационната табела на обекта. Някогашните складове, известни още като маази, са били част от списъка с недвижимите архитектурни паметници на Варна. В списъка на недвижимите паметници на културата от 80-те г. са описани пет на брой маази, едната от които посочена като построена през 1850 г., а друга през 1881 г.
В края на 70-те години пожар в складовете унищожава покрива и вътрешната дървена конструкция и остава каменната им фасада. Има проект те да бъдат превърнати в концертна зала към някогашния Дом на транспортните работници (днес Морска администрация), който така и не се реализира.
През 2014 г. Комисията по архитектура и благоустройство на варненския Общински съвет гласува решение, съгласно което една от най-старите сгради във Варна с над 150 годишна история да бъде реставрирана и превърната в комплекс с изложбена, концертна зала и седем етажен жилищен блок.
Инвестиционното намерение впоследствие е било променено и сега вместо изложбена и концертна зала ще бъдат направени ателиета. Проектът беше по повод кандидатурата на Варна за Европейска столица на културата. Поради факта, че общината не спечели това домакинство, а и не предостави възможност за публично-частно партньорство за ползването на тази зала той бе променен, обясни авторът на проекта арх. Борислав Игнатов. Финалният план, който е в градеж, е преработван няколко пъти докато получи одобрение от Националния институт за паметниците на културата, добави арх.Игнатов, който е и председател на Камарата на архитектите в България. Той е варненец, завършил е УАСГ в София през 1995 г. и Колумбийския университет в Ню Йорк през 2006 г. Работил е за няколко от най-големите архитектурни фирми в света, като „Perkins + Will Architects". Преподавал е в Колумбийския университет. Лицензиран архитект е в САЩ и България. Арх. Игнатов разказа в предаването „Новият ден” на Радио Варна:
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..