Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Стефан Вачков: Икономист не може да стане необразованият, некултурният човек

На 11 юни българските икономисти отбелязват своя професионален празник.

Проф. д-р Стефан Вачков е ръководител катедра „Финанси“ в Икономическия университет във Варна. Завършил е Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов, специалност „Финанси и кредит“. Доктор е по икономика от 1989 г. Получил специализации „Банково дело (Банков мениджмънт) в Института по швейцарско банково дело в Цюрихския университет, Швейцария (1994-1995 г.).

Какво е икономистът?

Това е човек, който носи голяма отговорност за създаването на материалните блага, за тяхното разпределение и преразпределение, за удовлетворяването на обществените функции и потребности, за изпълнението на функциите на държавата.

Какво не е икономистът?

Икономист не може да стане човек, който няма призвание, няма желание, няма визия за това какво е икономика, как тя се развива. Икономист не може да стане човек, който от чисто любопитство и излишно дилетантство, по метода на проба и грешка, си позволява да кандидатства или да заема някаква позиция. Икономист не може да стане необразованият човек, некултурният човек.

Кои са най-големите плюсове на тази дисциплина, на какво тя Ви научава в реалния живот?

На много неща, но преди всичко – на дисциплинираност и отговорност.

Трябва ли да има чувство за хумор и в полза ли му е то на икономиста днес?

Чувството за хумор е полезно за всеки и всеки трябва да го притежава и да го проявява в определени случаи. То е полезно, най-малкото защото една общност, един колектив, трябва да може да действа оздравително, сплотяващо, мотивиращо и мобилизиращо, за по-лесното решаване на дадена задача. Ако се продържаме към строги канони, няма да успеем. А чувството за хумор е границата между тези нормативи и творческото отношение към нещата.

Може ли да се проявява творчество в икономиката?

Задължително. Това може да става на всяко работно място, независимо от позицията. Всеки трябва да става с мисълта, че всеки ден трябва да постигне нещо повече, да добави повече, а това изисква творчески подход.

Добрият икономист управлява ли добре собственото си домакинство?

Съпругите на икономистите управляват домакинството, без те дори да имат такова образование – както обикновено се случва в живота.

Цялото интервю с проф. Вачков чуйте в прикачения звуков файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15