Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават археологическите проучвания в някогашната римска колония Деултум



Археологическото лято е в разгара си  в някогашната римска колония Деултум. Античният град се намира на около 10 километра западно от Бургас, в землището на днешното село Дебелт.  Богатата на археологически останки местност се простира до брега на едно от най-големите езера на юг от Стара планина – Мандренското.
Разкопките са започнали преди два месеца. Екипът под ръководството на директора на археологическия резерват Красимира Костова намери уникална находка.     
Фрагмент от римска военна диплома е открит при разкопки в централната част на Деултум. Находката представлява  част от бронзова плочка, от две такива, свързани по между си  са правени военните дипломи. Ценна е, защото за първи път от близо 40 години проучвания намираме подобен документ, каза тя:

"Това са документи, които са издавани на войници от помощните части, изслужили военната си служба. Тя е била доста дълга. Римските войници са служили поне 25 години. В помощните части са набирани към армията хора, които са били от различните провинции в империята. Тези дипломи са издавани на войниците, които не са римски граждани. С този документ те са можели да получат документ за гражданство. В нашия случай е намерен само един фрагмент, който е 4 квадратни сантиметра но носи достатъчно информация за да бъде датиран от времето на император Адриан през 122 г. пр. н.е. От римските терми, които проучваме се ориентираме в архитектурата, които са от началото на 4 до 6 век..."
 В момента на Деултум работи и екипът на доц. Христо Прешленов, който проучва северните части на термите. Предстои след седмица да бъдат направени сондажни проучвания в публичните пространства на римския град, за да установим къде се е намирал форума на римската колония. Предположенията са, че той е бил  южно от термите. 
Чуйте повече в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15