Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Школата Баухаус и архитектурата на Българското Черноморие“

В рамките на проявите по повод 100-годишнината на немската архитектурно-дизайнерска школа Баухаус, оказала трайно влияние върху архитектурата и изкуствата в Европа и света, в Балчик гостува изложба “Школата Баухаус и архитектурата на Българското Черноморие“. Тя бе официално представена в Художествената галерия на Балчик от проф. Росица Никифорова - председател на Варна Дизайн Форум. Включва 37 пана и показва примери от Варна, Балчик, Бургас, Несебър, Созопол.

Архитект Никифорова изтъкна ролята на Баухаус за развитието на модерната архитектура по Черноморието и очерта приноса на първите архитекти, възпитаници на тази школа. Балчик присъства в изложбата с девет пана и толкова сгради. Осем от показаните вили са проектирани от румънската архитектка Хенриета Делавранча-Жибури и са построени в един много кратък период (1933-1937).

„Тази уникална жена прави невероятен пробив в професията. Успяла е по категоричен начин. Вилите, които прави, това са поредица от сгради, в един много кратък период проектирани и построени, които са уникални като постижения. Балчик може да се гордее с наличието все още на такива сгради. Този период от създаването на архитектурата не е оценяван в достатъчна степен“, подчерта проф. Никифорова, но посочи, че вече започва да се усеща, че все повече хора, които обитават такива сгради, си дават сметка, че живеят в архитектурна ценност.

Тя припомни, че това е наследство от периода, когато България и Румъния са имали споделени управления на територията на Балчик. Някогашната бохема е била добре настроена към територията на града, с всички романтични чувства, които предизвиква природата му. Това събиране на характеристики, на обстоятелства и на хора, е довело до този изключителен резултат в Балчик, отбеляза проф. Никифорова.

Седем от вилите и днес може да бъдат видени в приморската част на Балчик. Сред тях са днешният исторически музей, Бяла къща, бившият общински детски комплекс, вила Избънда в Двореца, Домът на филмовите дейци. Други две вили, дело на арх. Делавранча, са изчезнали. Къде са били те, обяснява местният архитект Велин Нейчев: Вила „Ветровете, вълните“ на генерал Расовичеану, 1933 г., се е намирала зад сегашния хотел „Мистрал“, а другата е Вила Лучия Попович – Лупа (Вила на любовницата), 1934, и била зад Нов плаж.

След Варна и Бургас, в Балчик архитектурната изложба ще остане месец, а през октомври ще продължи пътя си към столицата.
Цялото интервю с проф. Росица Никифорова за школата и проявите и в Балчик чуйте в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Политолог: Не чуваме ясна дефиниция какви са проблемите на гражданите

"Кампанията за изборите започна още през март и компроматите валят един по един". Това коментира за Радио Варна политологът Атанас Радев. По думите му това не е нищо ново за родната политическа картинка и посочи, че кандидатите за депутати не разчитат на позитивизъм и визия: „Кампанията е в разгара си и когато вече започне официално ще..

публикувано на 08.05.24 в 08:15
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Радиото се променя както света около нас

На 7 май отбелязваме професионалния празник на радиото и телевизията. Това е една от причините екипът на Радио Варна да организира днес Ден на отворените врати. Посетителите ще могат да влязат в ефирните студиа, откъдето се излъчва програмата, както и да се разходят из „светая светих“ на музикалните редактори – фонотеката. Накратко - всеки ще..

публикувано на 07.05.24 в 08:20

Възкресението през "перото" на 12 български автори

„Възкресения“ е заглавието на антология с разкази на 12 български автори . Съставител е Благой Д. Иванов, който се включва и със свое произведение - „Приятелски кръг“. Другите автори са - Мария Пеева, Александър Ненов, Васил Попов, Елена Павлова, Емил Минчев, Цветина Цолова, Милен Хальов, Андрей Велков, Марин Трошанов, Богдан Русев и Димитър..

публикувано на 07.05.24 в 07:00

Отец Георги Стоименов за вярата

Отец Георги Стоименов, председател на църковното настоятелство на храма "Св. Архангел Михаил" във Варна, от дете е привлечен от силата, водеща към храма. Първият му спомен за това е от детска възраст, когато по време на семейна екскурзия моли родителите си да изчакат да отвори Рилският манастир, който тогава е музей, за да го разгледа.  Роден е в Сибир -..

публикувано на 06.05.24 в 08:00
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Когато вършим добри дела, идват радостта и щастието

Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, В първите минути от настъпилия празник на светлото Христово Възкресение ние се обръщаме към всички, които чуват възгласянето на жизнеутвърждаващото апостолско приветствие: „Христос Воскресе!“. Знаем, че много от нас в този момент ще..

публикувано на 05.05.24 в 00:00

Марио Хосен: Гости сме на тази планета!

Хосен! Гражданин на Австрия, но със сърце в България.  Велик, но скромен музикант. Обича работата си колкото живота. Обаятелен събеседник: словоохотлив и мъдър, деликатен и изискан.  Фин човек. На 8 години дебютира с Пловдивската филхармония. Продължава образованието си във Виена при проф. Михаел Фришеншлагер. Получава..

публикувано на 03.05.24 в 09:40

Двама актьори от варненския театър с номинация "Аскеер"

Две номинации за наградата "Аскеер" за Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ във Варна. За главна мъжка роля е номиниран Константин Соколов за ролята му на Петър в "Ботушът" от Лило Петров, с режисьор Стоян Радев Ге. К. Недялко Стефанов за ролята на Симеон в същата постановка. Пред Радио Варна Стефанов, за когото това е първа номинация заяви, че..

публикувано на 02.05.24 в 09:05