Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителят - пасив в баланса на търговското дружество, наречено "училище"

| обновено на 16.09.19 в 17:20

Коментар в предаването "Пост фактум":

Не знам как стана така, но в последно време, когато стане дума за училище и образование все за заплатите на учителите си говорим. Уж заплатите им се увеличават, пък няма опашки от желаещи да даскалуват. И проблемът ще се задълбочава с предстоящото пенсиониране на 4000 учители.

Младите учителите са такава екзотика, че специални репортажи правят за тях по медиите, по-вероятно е да видиш сняг в Аризона, отколкото млад учител в България. А заплатите вече не са ниски и още ще се увеличават.

Тогава защо няма мотивация...?

Може би защото учителите станаха като лекарите. От толкова бумащина и попълване на всякакви планове, документи и справки едва им остава време за истински важната им работа.

Може би не умират от желание да обикалят от къща на къща заедно с полиция в опит да попълнят бройката на необхванатите от образователната система.

Може би трудно понасят нагледците, които се държат в час, сякаш са в дискотека и тотално игнорират присъствието на учителя, явно сложен там само за да им разваля кефа.

Може би трудно издържат и тези, които си правят експерименти на техен гръб почти всяка учебна година, въвеждайки промени, които в някои случаи повече пречат, отколкото да помагат на обучението.

Когато имаш два заема плюс един студент, заплатата не стига и трябва да доработваш като таксиджия; когато учениците те игнорират и подиграват, а родителите им са готови и да те понатупат, ако не угодиш да рожбите им; когато трябва да говориш за Вазов на деца, които даже не знаят български; когато промените в учебното съдържание са по-чести от дъжда в Лондон; когато знаеш кой и как пише учебниците, кой ги одобрява и за какви пари; когато видиш как от учебната програма отпадат истински ценни неща, и остават пълни абсурдизми; когато ти писне да те възприемат като пасив в баланса на търговското дружество, наречено „училище” тогава...

Тогава се сещаш за Япония - там единствените хора, които имат право да не се поклонят на императора са учителите.

Разбира се, има и изключения. Има млади и истински мотивирани учители, има супер умни и свестни ученици, има директори, които са истински добри мениджъри, има деца, които печелят световни олимпиади, но какво липсва тогава...?

Липсва цялостна визия и концепция за развитие не само на средното, но и на висшето образование. Лисва желание за осмисляне на безпорният и неоснорим факт, че инвестицията в образование е инвестиция в бъдеще. Това последното може да е клише, но пък си е напълно вярно.

Иначе от просветното министерство ударно наблягат на ремонтите. Само за последните месеци са ремонтирани 449 училища, университети и детски градини. За близо 700 милиона лева....

Истински важният ремонт обаче скоро няма да се случи...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха датите за явяване на матурите по желание на дванадесетокласниците

Допълнителните държавни зрелостни изпити по желание на ученика ще са от 22 до 29 май. Графикът по предмети от общообразователна и профилирана подготовка е  публикуван  на сайта на Министерството на образованието и науката. На 22 май от 8:30 часа ще са държавните зрелостни изпити по математика и география и икономика от общообразователната подготовка...

публикувано на 26.04.24 в 15:37

Предстои смяна на спътника, излъчващ програмите на БНР

Предстои смяна на сателит Intelsat 38 със сателит Hotbird 13F. Двата спътника едновременно ще излъчват програмите на Българското национално радио до 31 декември т.г.  Параметрите са следните: Hotbird 13Fat 13.0°E, честота - 12 635 MHz   Приемна поляризация: линейна вертикална Стандарт: DVB-S2 Модулация : 8PSK  FEC: 5/6 Symbol rate: 30 000..

публикувано на 26.04.24 в 14:54

МЗ осигурява безплатни ваксини срещу коклюш за бременните

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина, предаде БНР.   Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева...

публикувано на 26.04.24 в 14:33

Всеки пети българин е живял под прага на бедност през 2023-та

637.92 лв. е линията на бедност за страната през 2023 г. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 млн. и 325 хил. българи или над една пета от населението на страната , съобщиха от Националния статистически институт.  Данните за 2023 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се..

публикувано на 26.04.24 в 14:12

Зов за помощ за Димитър Стоев от село Оброчище

Свещеник Филип Ки­ри­лов от Об­ро­чи­ще апелира за помощ към един млад мъж - Ди­ми­тър Стоев, който е на ре­ха­би­ли­та­ция в Со­фия. След десетгодишно лечение са пос­тиг­на­ти доб­ри ре­зул­та­ти и за да се из­пра­ви сам на кра­ка, прес­тоят тряб­ва да е про­дъл­жи­те­лен, за което са нужни сред­ства. В храм "Св. Ус­пе­ние Бо­го­ро­дич­но" в..

публикувано на 26.04.24 в 13:50

Набират се средства за първата църква на село Рогачево

Църковното настоятелство при новостроящия се храм в балчишкото село Рогачево, "Св вмчк. Димитър", открива отново своята кампания за набиране на средства по повод довършване на църквата. Припомняме, че през април 2018 година бяха положени основите на първия православен  храм в Рогачево. Грубият строеж е приключен. В момента се работи по външната и..

публикувано на 26.04.24 в 13:46
Снимката е илюстративна.

До две години ни доставят 7 двуетажни влака

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков и ръководството на полската компания “Stadler Polska Sp. z o.o.” подписаха днес договора за доставка на 7 двуетажни влака, които ще бъдат закупени със средства по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщиха от МТС. „Подписваме този договор след повече от 20 години, в които страната ни не е..

публикувано на 26.04.24 в 13:35