Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драстичен скок на пожарите в област Добрич

Снимка: БГНЕС, архив

Над 1300 пожара са регистрирани на територията на област Добрич от началото на 2019-та година. Броят на произшествията бележи ръст от 50% и затруднява изключителн омного работата на Дирекция „Пожарна безопасност“ в региона. Критичната ситуация продължава да ескалира и през месец септември процентното увеличение на пожарите е от над 70 на сто. На територията само на Горското стопанство в Добрич са изгорели стотици декари гори, а екипите на пожарната безопасност работят непрекъснато на ръба на възможностите си, както от гледна точка на техническата, така и на кадровата си обезпеченост. На какво се дължи този огромен ръст на пожарите в област Добрич и какви са препоръките на специалистите, чуйте в репортажа на кореспондента ни Мая Щърбанова.

Сложна, трудна и натоварена е годината за Областната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Добрич, споделя началникът й комисар Дарин Димитров.

Причините за този фрапиращ ръст в пожарите, по думите на комисар Димитров, са много и комплексни. Това са продължителното засушаване, небрежност от страна на хората и не на последно място умишленото палене на стърнища в края на селскостопанския сезон. За съжаление установяването на извършителите е изключително трудна задача и едва за около десет пожара следствените органи са открили кои са те. По думите на комисар Димитров при тези пожари, освен за щети, е добре да се говори и за огромния държавен ресурс, който се изразходва. Преди две седмици ситуацията е била наистина тревожна, тъй като едновременно в землищата на град Генерал Тошево и село Одърци са се разразили огромни по територия пожари. В този случай е била ангажирана цялата налична техника на дирекцията и близо 100 човека, припомня комисар Димитров.

При потушаването на пожарите активно участие са взели и служителите на Държавните горски стопанства. В резултат на пожари в селскостопанските площи през последните месеци заради разрастването на огъня са засегнати около 800 декара гори, споделя директорът на Горското стопанство в Добрич инж. Цанко Николов.

Инж. Николов също заяви, че установяването на извършителя на един умишлен палеж, е много трудна задача, но е категоричен, че по-голямата част от пожарите се дължат на умишленото палене на стърнищата по това време на годината. И тъй като това от години е забранено, вече никой и не контролира разрастването на пожара и той бива оставен на произвола.

А е добре да се помисли и за това. И предупреждението на комисар Дарин Димитров към всички хора е:

Опасност съществува и ако в един подобен момент започне да гори нечия къща или апартамент, а пожарните автомобили са на минимум 30 минути на друго произшествие. Тогава рискът от големи материални щети и застрашаването на човешки живот е огромен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изнесена приемна на Комисията за защита на потребителите и това лято на Златните

Изнесена приемна на Комисията за защита на потребителите ще има и това лято в курорта "Златни пясъци". Ще се извършват повече проверки на терен, уверил е представител на ведомството, съобщават от общинската пресслужба. Вече текат проверките по туристическите обекти на Областната дирекция по безопасност на храните. Особено внимание контролните органи ще..

публикувано на 26.04.24 в 20:02

Първият патрулен кораб "Храбри" ще е готов до края на 2025-а

Първият от новите многофункционални модулни патрулни кораби за ВМС  - "Храбри", вече е спуснат на вода. Продължава дострояването му и оборудването му с въоръжение, техника и спомагателни механизми.  Това съобщи във Варна флотилен адмирал Георги Пенев, заместник-командир на военния ни флот.  Той допълни, че корабът ще бъде приет във ВМС през..

публикувано на 26.04.24 в 19:08
Спасител на плаж Кабакум край Варна

Могат ли да отложат новите изисквания за водното спасяване?

Спешна междуведомствена среща ще вземе решение по казуса с водното спасяване на плажовете. Oт туристическия бранш във Варна са поискали от министъра на туризма Евтим Милошев новите изисквания в наредбата за водното спасяване да бъдат отложени за следващия сезон, тъй като те са неизпълними от концесионерите. Това съобщи Милошев след среща с бранша и..

публикувано на 26.04.24 в 18:00

Обявиха датите за явяване на матурите по желание на дванадесетокласниците

Допълнителните държавни зрелостни изпити по желание на ученика ще са от 22 до 29 май. Графикът по предмети от общообразователна и профилирана подготовка е  публикуван  на сайта на Министерството на образованието и науката. На 22 май от 8:30 часа ще са държавните зрелостни изпити по математика и география и икономика от общообразователната подготовка...

публикувано на 26.04.24 в 15:37

Предстои смяна на спътника, излъчващ програмите на БНР

Предстои смяна на сателит Intelsat 38 със сателит Hotbird 13F. Двата спътника едновременно ще излъчват програмите на Българското национално радио до 31 декември т.г.  Параметрите са следните: Hotbird 13Fat 13.0°E, честота - 12 635 MHz   Приемна поляризация: линейна вертикална Стандарт: DVB-S2 Модулация : 8PSK  FEC: 5/6 Symbol rate: 30 000..

публикувано на 26.04.24 в 14:54

МЗ осигурява безплатни ваксини срещу коклюш за бременните

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина, предаде БНР.   Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева...

публикувано на 26.04.24 в 14:33

Всеки пети българин е живял под прага на бедност през 2023-та

637.92 лв. е линията на бедност за страната през 2023 г. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 млн. и 325 хил. българи или над една пета от населението на страната , съобщиха от Националния статистически институт.  Данните за 2023 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се..

публикувано на 26.04.24 в 14:12